Archiwum 2014 / 2015

Witaj szkoło!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/ 2015

Pokazy dodatkowych zajęć pozalekcyjnych „Fit Kid Studio”

Zapisy u wychowawców klas 0 – III

„Bezpieczna droga do szkoły”

Zajęcia pierwszaków w terenie

Jak należy bezpiecznie poruszać się po chodnikach ćwiczyła klasa pierwsza. Uczniowie wybrali się na wycieczkę, aby utrwalić kolory sygnalizacji świetlnej oraz zasady obowiązujące pieszych. 

Spotkanie z pisarzem

Zajęcia w klasach pierwszych

Dnia 17 września 2014 roku odbyło się spotkanie z p. Jackiem Danilukiem – autorem wierszy i książek dla dzieci. Pisarz czytał wiersze z serii: „Między nami zwierzakami”. Dzieciom bardzo spodobały się utwory, które były pełne humoru oraz pobudzały wyobraźnię, a zawarty w nich morał z pewnością dał wszystkim dużo do myślenia.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Obchody święta w naszej szkole

Już po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci otrzymały słodkie prezenty i laurkę z życzeniami od swojej wychowawczyni. To był szczególnie miły dzień, który na długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Wizyta przedszkolaków

Wspólne zabawy pierwszoklasistów i dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 10

23 września 2014 r. klasę Ia odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 10. Były wspólne zabawy, pląsy i śpiewy. Dużym powodzeniem cieszyło się rozwiązywanie zagadek i praca przy tablicy interaktywnej. Na koniec wizyty dzieci otrzymały kolorowe zakładki.

Lekcja ze sztandarem

Zajęcia z uczniami klas pierwszych

30 września odbyła się uroczysta lekcja, podczas której uczniowie obu klas pierwszych poznali symbole naszej szkoły. Obiecali, że już teraz będą dążyć do tego, by w przyszłości reprezentować Szkołę Podstawową nr 4 jako członkowie pocztu sztandarowego. Uważnie wysłuchali śpiewanego przez starsze koleżanki hymnu naszej szkoły i wykazali się znajomością postaci patrona – Kornela Makuszyńskiego. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu!

Pierwszaki w „Barwnej”

01.10.2014 r.

Czytanie rozwija wyobraźnię. Wiedzą o tym uczniowie klasy Ia, więc wybrali się na pierwszą wizytę do Biblioteki Barwnej. Dzieci zwiedziły kolorowe pomieszczenia biblioteki, słuchały zabawnej opowieści o Kajtku oraz wykonały prace plastyczne. Teraz czekają na kolejne spotkanie autorskie z pisarzem.

Piękna, złota jesień …

Wycieczka uczniów klasy Ia do parku 

1 października klasa Ia wybrała się do parku. Uczniowie obserwowali drzewa, zbierali kolorowe liście, szukali skarbów jesieni… Niektórym udało się zaobserwować ptaki, a nawet jeża ukrytego w stercie liści.

„Bezpieczna droga do szkoły”

Spotkanie uczniów klas 0 – III z policjantem

Jak co roku, na zaproszenie pedagoga szkolnego, uczniów klas 0 – III odwiedzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Tematem spotkania było bezpieczeństwo na drodze. Rozmawiano również o sposobach reagowania w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu.

Prezentacje muzyczne uczniów

Gra na instrumentach muzycznych

Na lekcjach muzyki uczniowie prezentują swoje umiejętności gry na instrumentach muzycznych.

Gitary: Patryk Tazin i Łukasz Krymski – klasa Vb

Trąbka: Gabryś Pietrzycki – klasa VIb

Pociągiem do teatru

Wycieczka do Warszawy – 08.10.2014 r.

Już po raz drugi klasa VIa udała się z wychowawczynią na wycieczkę do Warszawy nietypowym środkiem lokomocji – pociągiem. Okazuje się, że ten sposób podróżowania w grupie jest wygodny, bezpieczny i lubiany przez uczniów.  Głównym celem wyprawy było obejrzenie spektaklu „Jak zostałam wiedźmą” w Teatrze Studio. W tym świetnym przedstawieniu szóstoklasiści mieli okazję zobaczyć na żywo znanych aktorów: Kingę Preis, Pawła Wawrzeckiego, Dominikę Ostałowską, Łukasza Simlata i innych.
Przed spektaklem uczniowie zdążyli spędzić trochę czasu w Muzeum Techniki, gdzie oglądali stare samochody, motocykle, telefony, urządzenia grające. Sprawdzili, jak działał poprzednik dzisiejszego kina -fotoplastykon. Największe zainteresowanie wzbudził jednak komputer sprzed 50 lat, zajmujący niemal całe pomieszczenie! 

Wycieczka była pełna atrakcji i bardzo pouczająca.

Spotkanie z jabłkiem

Prelekcja w Ogródkach Działkowych

13 października klasa VIa z wychowawczynią skorzystała z zaproszenia działkowców i udała się na prelekcję na temat jabłek i bioróżnorodności. W malowniczej scenerii Ogrodów Działkowych im. J.I.Kraszewskiego uczniowie wysłuchali interesującego wykładu na temat roli jabłek w kulturze i ich walorów zdrowotnych oraz dowiedzieli się, na czym polega bioróżnorodność. Szóstoklasiści zostali poczęstowani pysznościami z jabłek, przygotowanymi przez działkowców. Pożegnani przez organizatorów miłymi słowami, w dobrych humorach wrócili do szkoły. Swojska, rodzinna atmosfera spotkania bardzo przypadła szóstoklasistom do gustu. 

Komuś przypomniały się słowa wiersza :
"U babci jest słodko, świat pachnie szarlotką"...

„Ślubuję…”

Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych

Święto Patrona Szkoły

14.10.2014 r.

14 października 2014 roku obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Kornela Makuszyńskiego. W tym dniu uczniowie brali udział w różnych konkursach poświęconych patronowi naszej placówki. Rozstrzygnięte zostały też wcześniej ogłoszone konkursy: plastyczny na wykonanie ilustracji do książki K. Makuszyńskiego oraz literacki na napisanie czterowiersza o pisarzu i jego utworach.

Drugą część uroczystości uświetnił występ kapeli „Klawa Ferajna”. Muzycy zaprezentowali wiele utworów, w tym kilka własnych kompozycji. Na „imieniny Czwórki” zostali zaproszeni emerytowani pracownicy szkoły. Święto Patrona zorganizowane w naszej placówce stało się okazją do spotkania i wspólnego świętowania całej społeczności szkolnej.

„Miło płynie czas…”

… w świetlicy szkolnej

Wycieczki przedmiotowe uczniów naszej szkoły

Udział w projekcie „Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów dla regionu Biała Podlaska”

Apel Papieski

„Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”

Apel Papieski „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie” odbył sie w naszej szkole 23 października 2014 roku. Uczniowie przybliżyli niektóre fragmenty – wypowiedzi Jana Pawła II na temat świętości, powołania do świętości. Poszczególne treści przeplatane były śpiewem piosenek religijnych. Apel przygotowali uczniowie klasy IIIa i IVa pod kierunkiem s. Teresy Olszewskiej. Wszyscy uczniowie obecni na apelu wzbogacili swoje wiadomości o Janie Pawle II i o tym jak zostać świętym.

Spotkanie autorskie z pisarzem i rysownikiem – panem Pawłem Wakułą

Wizyta uczniów klasy Ia w „Barwnej”

21.10.2014 r. klasa Ia z wychowawczynią  gościła w Bibliotece „Barwnej”. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci, rysownikiem – humorystą –   Pawłem Wakułą.
Poznały twórczość pisarza, wysłuchały fragmentów niektórych książek: „Co w trawie piszczy”, „Na tropie sześcioptaka”, „O czym szumi las”. Zobaczyły, jak powstają rysunki do książek, czasopisma „Angora” oraz uzyskały odpowiedzi na nurtujące pytania. Spotkanie dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń.

Wizyta pierwszaków w Galerii Podlaskiej

Zwiedzanie wystawy Romana Pieńkowskiego „Czas”

28 października 2014 r. klasa Ia gościła w Galerii Podlaskiej.  Pan Mieczysław Skolimowski oprowadził pierwszoklasistów po wystawie prac młodzieży z koła plastycznego Gwasz, a o galopujących  koniach  i dyliżansie opowiedział sam pan  Roman Pieńkowski.  Dzieci wysłuchały ciekawej historii o tym , jak doszło do powstania wystawy oraz miały przyjemność obserwować artystę podczas pracy. Pan Pieńkowski narysował klasie Ia Indianina na koniu.

Koncert w Szkole Muzycznej

Udział uczniów klas 0 – V

30 października 2024 roku uczniowie z klas 0-V naszej szkoły uczestniczyli w koncercie zorganizowanym w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. Na wstępie zaprezentowano szereg instrumentów muzycznych, m.in. fortepian, trąbkę, akordeon, gitarę, skrzypce, saksofon, ksylofon, klarnet. Dzieci poznały ich wygląd, budowę i brzmienie.

Koncert podobał się naszym uczniom, zarówno młodszym, jak i starszym.

Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w audycji muzycznej: p. W. Robakowi, p. H. Szpilewicz, wszystkim nauczycielom i uczniom Szkoły Muzycznej.

„Jak powstaje ciepło?”

Lekcja ciepła zorganizowana przez PEC

6 listopada 2014 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania tajników funkcjonowania ciepłowni i sprawdzenia skąd bierze się ciepło. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wnętrza ciepłowni przy ulicy Orzechowej. W kaskach i kamizelkach odblaskowych przyjrzały się, jak wygląda oczyszczalnia wód opadowych, obserwowały wielki komin, z którego nie leciał dym, lecz para wodna. Dzieci były zdziwione, jak wielkie hałdy węgla znajdują się koło ciepłowni. Zwiedzający obejrzeli  przepompownię, dzięki której ciepło dociera do wielu miejsc w naszym mieście. Najciekawszym punktem wycieczki było dotarcie do kotłów grzewczych.  Wszyscy uczniowie cieszyli się, że mogli wziąć udział w lekcji edukacyjnej.

Link do dużej galerii zdjęć

„Ocalić od zapomnienia…”

Spotkanie poświęcone wybitnym artystom minionych pokoleń

6 listopada 2014 roku uczniowie klasy Va i VIb uczestniczyli w spotkaniu poświęconym twórczości artystycznej wybitnych muzyków minionych pokoleń. Prelekcję przygotowała i przeprowadziła pani Barbara Poszalska.

„Śniadanie daje moc”

Wspólne, kolorowe i zdrowe śniadania w klasach młodszych

„Śniadanie daje moc” to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza szkoła  bierze udział w realizacji tego programu. W związku z tym 8 listopada uczniowie klasy pierwszoklasiści obchodzili Dzień Zdrowego Jedzenia.W pierwszej części spotkania uczniowie dyskutowali na temat roli śniadania w diecie każdego z nich. Druga część zajęć to przygotowanie przez dzieci zdrowego śniadania. Dzięki wsparciu rodziców na szkolnych stolikach śniadaniowych znalazły się kolorowe kanapki oraz owocowe soki.

Pierwszaki w świetlicy szkolnej

Prace plastyczne o tematyce zdrowotnej

7 listopada 2014 roku, w przeddzień ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc” , uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wykonywali prace plastyczne zachęcające do codziennego spożywania owoców i warzyw. Malowanie farbami – nietypową techniką „patyczkowania” – dało dzieciom wiele radości. Powstały przepiękne prace, z których utworzoną świetlicową gazetkę tematyczną pod hasłem „Warzywa i owoce dają moce!”.

Święto Odzyskania Niepodległości

Uroczysta akademia szkolna

W przeddzień 11 listopada uczciliśmy w naszej szkole Dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Cała szkolna społeczność obejrzała montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klasy VI b i szkolnego chóru. Patriotyczny charakter święta podkreśliła oprawa plastyczna i obecność pocztu sztandarowego. Uczniowie poznali fakty historyczne związane z polską drogą do niepodległości, a zilustrowały je chwytające za serce pieśni patriotyczne, które powinien znać każdy Polak.

Otrzęsiny uczniów klasy czwartej

13.11.2014 r.

W czwartek 13 listopada uczniowie klasy IVa zostali oficjalnie włączeni do starszej grupy wiekowej „Sztubacy”. Uczniowie klasy V przygotowali młodszym kolegom i koleżankom ciekawe konkurencje. Czwartoklasiści bardzo dobrze poradzili sobie z poszczególnymi zadaniami: rysowanie portretu wychowawcy, karmienie kolegi jogurtem (z zawiązanymi oczami), jedzenie jabłka wiszącego na sznurku, wymienianie imion i nazwisk nauczycieli uczących w klasie IV.

Podczas otrzęsin wszystkim towarzyszył świetny humor.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Obchody święta w klasie przedszkolnej

25 listopada 2014 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu nasze maskotki były szczególnie kochane. Na zakończenie dnia kolorowaliśmy misie z różnych bajek.

„Zdrowe śniadanie”

Promocja zdrowego odżywiania w klasie Ib

26 listopada 2014 roku uczniowie klasy Ib  uczestniczyli w kolejnych zajęciach poświęconych zdrowemu odżywianiu. Gościem lekcji była pani  Beata Krasuska –  dietetyczka, pod  kierunkiem której uczniowie przygotowali zdrowe śniadanie. Była  pasta jajeczna, twarożek ze szczypiorkiem,  kompot z jabłek oraz chleb, który został specjalnie upieczony na tę okazję. Wszyscy  z wielką przyjemnością spożyli śniadanie.  Potrawy były bardzo pyszne, a w sali unosił się piękny zapach.

„Athletic Kids”

Zawody promujące lekkoatletyczne formy aktywności fizycznej wśród najmłodszych

27 listopada w naszej szkole był dniem pod hasłem lekkiej atletyki dla najmłodszych.

Uczniowie z kl. I – II wzięli udział w evencie zorganizowanym w ramach programu „Kids Athletics”. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród samych uczestników, jak i nauczycieli. W konkurencjach rywalizowało 72 dzieci – w pięciu zespołach. Uczestnicy sprawnie pokonywali płotki, rzucali oszczepem i piłką lekarską, skakali na skakance, sprawdzali swoje umiejętności w skokach na krzyżaku i drabince koordynacyjnej oraz w skokach dodawanych. Nawet panie wychowawczynie rywalizowały w rzucie oszczepem przy ogromnym dopingu swoich podopiecznych. Najdalej rzuciła p. Anna Makarewicz – brawo!

Na podsumowanie eventu każdy uczeń otrzymał z rąk p. Dyrektor dyplom uczestnictwa w turnieju – wspólne zdjęcie ukazuje jak wiele radości dały dzieciom zabawy sportowe.

Pomimo, że nasza szkoła jest jedną z mniejszych szkół w mieście, nasi uczniowie z zaangażowaniem, radością i sportowym duchem walki w najmniejszym stopniu nie odbiegają od pozostałych placówek!

Wszystkim młodym adeptom sportu GRATULUJEMY, a organizatorom DZIĘKUJEMY! Spotykamy się na evencie ogólnomiejskim 12 grudnia!!!

Mikołajki

Impreza integracyjna z udziałem dzieci z Ośrodków dla Cudzoziemców

5 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbyła się Mikołajkowa Impreza Integracyjna z udziałem dzieci cudzoziemskich. Spotkanie zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej przy współudziale naszej placówki. Partnerami przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie „Dla Ziemi” – Bratnik oraz Centrum Wolontariatu w Lublinie i Białej Podlaskiej. 

Uczestnicy imprezy Mikołajkowej wysłuchali piosenek w wykonaniu Jadzi Kuzaki – uczennicy PG nr 2, najmłodsi bawili się wspólnie z Mikołajami w sali gimnastycznej, po czym otrzymali z rąk Świętego prezenty. Starsi uczniowie zostali obdarowani słodyczami. To był miły dzień, pełen niespodzianek!

Link do dużej galerii zdjęć

Lekkoatletyka dla każdego – event międzyszkolny

12.12.2014 r. – hala AWF

12 grudnia 2014 r. 2 zespoły uczniów z naszej szkoły  pod opieką p. pedagog J. Zajdel i wychowawczyni kl. Ib p. M. Chyziak wzięły udział w dużej imprezie sportowej dla klas I – III. W hali widowiskowo-sportowej AWF przy ul. Marusarza w duchu fair play rywalizowały ze sobą  24 drużyny liczące po 12 zawodników. Każdy zespół składał się z dwóch dziewczynek z klas I, II i III oraz dwóch chłopców z klas I, II i III.

Aby “nikt się nie zgubił” poszczególne zespoły otrzymały numery (kolorowe naklejki na koszulki) a także miały swojego opiekuna (wolontariusza).

Swoją obecnością zmagania najmłodszych adeptów sportu uświetnili m.in. Pani prof. Krystyna Górniak – Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej, Pani Anna Żytkowska – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Biała Podlaska, Pan Janusz Wilczek – inspektor w Wydziale Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Biała Podlaska oraz dr Krzysztof Piech – “prekursor” Olimpiady Przedszkolaka w Białej Podlaskiej.

Rozegrano osiem konkurencji:

1. Wahadłowa sztafeta sprintersko – płotkarska
2. Skoki dodawane
3. Drabinka koordynacyjna
4. Skoki w krzyżaku
5. Rzut na odległość (oszczep dziecięcy)
6. Rzut z klęku
7. Zakręcona Formuła 1
8. Skakanka

Aby uniknąć oczekiwania każda konkurencja rozgrywana była jednocześnie na trzech stanowiskach. Nad przebiegiem zmagań czuwali sędziowie.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji nadszedł czas na ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów oraz upominków wszystkim uczestnikom eventu. Każda ze szkół biorących udział w programie “Lekkoatletyka dla każdego” została wyróżniona pamiątkowymi pucharami, które wręczył Pan Janusz Wilczek.

Uwzględniając końcową punktację zwyciężył zespół nr 1 ze Szkoły Podstawowej nr 6 zdobywając 173 pkt. Drugie miejsce zajął zespół nr 2 ze Szkoły Podstawowej nr 4 (156 pkt.). Na pozycji trzeciej, z wynikiem 147 pkt., uplasował się zespół nr 1 ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

Link do dużej galerii zdjęć

Bezpieczeństwo, sport, zabawa”

I miejsce w turnieju zorganizowanym w PG nr 3

W hali sportowej ZSO nr 3 w Białej Podlaskiej odbył się II  Międzyszkolny Turniej  „BEZPIECZEŃSTWO-SPORT-ZABAWA”.  W imprezie, zorganizowanej przez Publiczne Gimnazjum Nr 3  uczestniczyła młodzież z klas szóstych bialskich Szkół Podstawowych. Po raz kolejny do organizacji Turnieju zostali zaproszeni Studenci PSW w Białej Podlaskiej. Ich zadaniem było przeszkolenie młodzieży  w zakresie I pomocy przedmedycznej.  W trakcie szkolenia szóstoklasiści  zapoznali się z zasadami udzielania I pomocy, a ćwicząc na fantomach, pod okiem Ratowników,  nabyli  umiejętności przeprowadzenia  resuscytacji  krążeniowo-oddechowej.
W  drugiej części imprezy  młodzież uczestniczyła w rywalizacji międzyszkolnej,  gdzie poza wysoką sprawnością fizyczną –  w zabawach, grach i na torach przeszkód –  wykazywała się wiedzą i umiejętnościami nabytymi podczas szkolenia I pomocy.
Zwycięzcami turnieju  została Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego,  a na miejscu II uplasowały się ex aequo:  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej i  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Stanisława Brzóski  w Białej Podlaskiej.

Jasełka

Świąteczne spotkanie społeczności szkolnej

„Jest taki dzień…”

Wigilie w klasach

„Las chronimy dla Ciebie – choinki z plantacji lubelskich leśników”

Udział szkoły w konkursie „Najpiękniejsza choinka w naszej szkole”

Tuż przed świętami  Bożego Narodzenia do naszej świetlicy szkolnej dotarło  pachnące zielone drzewko świerkowe, które wyrosło na plantacji bialskich lasów państwowych.

Naszym zadaniem było przystrojenie drzewka własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Postanowiliśmy nawiązać do pięknej polskiej tradycji ozdabiania choinek. Z pomocą nauczycieli świetlicy  wykonaliśmy ozdoby z różnorodnych materiałów: papierowe bombki ozdobione cekinami, złote gwiazdki, barwne koszyczki i serduszka, śnieżnobiałe anioły i śmieszne bałwanki. Całość stroju choinki dopełnił łańcuch z kolorowego papieru.

Pomysły wzorów  zabawek czerpaliśmy z  opowiadań naszych rodziców i nauczycieli.

Przy tak udekorowanym drzewku przy akompaniamencie syntezatora śpiewaliśmy kolędy, rozmawialiśmy o zbliżających się Świętach.

Olimpusek

Ogólnopolski sprawdzian zintegrowany w klasach I – III

8 stycznia 2015 roku uczniowie klas I – III naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim sprawdzianie zintegrowanym „Olimpusek”. Z testami zmagało się 35 osób. Sprawdzian poruszał zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. Ciekawa formuła pytań oraz atrakcyjne opracowanie graficzne sprawdzianu z pewnością zainteresowało najmłodszych i zachęciło ich do pogłębiania wiedzy. Teraz czekamy na wyniki sprawdzianu !!!

„Co można rzec o śniegu?”

Doświadczenia w klasie IIa

20 stycznia 2015 roku uczniowie klasy IIa realizowali projekt zimowy „Co można rzec o śniegu?” Dzieci przeprowadzały doświadczenia obrazujące, skąd się bierze śnieg. Zajęciom sprzyjała doskonała aura. Tego dnia padał biały, lekki, puszysty, srebrzysty śnieg. Uczniowie oglądali spadające płatki śniegu i wyciągali doskonałe wnioski.

Projekt łączył naukę ze świetną zabawą. Po przyjściu do klasy z łatwością zredagowano i zapisano wnioski z doświadczeń.

„Nasz chleb powszedni”

Zajęcia w klasie IVa

22 stycznia 2015 roku w klasie IVa odbyły się zajęcia na temat: „Nasz chleb powszedni”. Prowadziła je Pani Barbara Poszalska. Uczniowie zostali powitani chlebem upieczonym przez Panią, wysłuchali referatu, odbyła się prezentacja i degustacja pieczywa. Na zajęcia uczniowie  zaprosili Panią Dyrektor oraz rodziców.

Było to bardzo ciekawe spotkanie mówiące o historii chleba w Polsce i na świecie.

„Odpowiedzialność nieletnich …”

Spotkanie z policjantem w klasach VI

22 stycznia 2015 roku w klasach VIa i VIb odbyły się zajęcia z przedstawicielami Policji. Poruszano tematykę odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne i przejaw demoralizacji. Na spotkaniu omówiono kategorie osób nieletnich, za jakie czyny nieletni podlegają odpowiedzialności, przedstawiono jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo, i jaka grozi za nie kara.  Z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

„Zdrowo jem, więcej wiem”

Udział uczniów klasy IIIa w projekcie realizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska

W I semestrze bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Elżbiety Olesiejuk wzięli udział w etapie jesiennym konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Celem przedsięwzięcia było podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia.

Zespół klasowy pracował pod nazwą „Zdrowe warzywka”. Podczas realizacji zadań tematycznych i prac konkursowych uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością. W realizację projektu zaangażowali się również rodzice, którzy pomagali dzieciom w przygotowaniu niektórych pomocy potrzebnych na zajęcia. Pomoc finansową na zakup części materiałów przekazała także Pani Dyrektor Szkoły.

Potwierdzeniem wykonanego zadania było napisanie i przesłanie do oceny raportów z przebiegu 9 zadań oraz 70 zdjęć z opisami prac zespołu.

Zespół naszej szkoły zajął 17. miejsce na 282 zarejestrowane zespoły z całej Polski, uzyskując 990 punktów. Warto nadmienić, że w kategorii klas III, uczniowie IIIa SP 4 jako jedyni reprezentowali nasze miasto w tym konkursie.

„Niech żyją Babcia i Dziadek!”

Uroczystość w świetlicy szkolnej

Dzień Babci i Dziadka to jedna z najpiękniejszych uroczystości w roku. W dniu 27 stycznia 2015 r., do świetlicy szkolnej licznie przybyli Babcie i Dziadkowie, aby podziwiać występ swoich wnucząt.  Mali artyści z przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po występie Babcie i Dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt własnoręcznie wykonane upominki. Miłym akcentem był słodki poczęstunek dla wszystkich gości i dzieci.

Był to dzień pełen ciepłych życzeń, uśmiechów i wzruszeń.

Babcie i dziadkowie swoją obecnością udowodnili, że zawsze można na nich polegać.

„Uroki zimy”

Apel grupy wiekowej „Pacholęta”

28 stycznia 2015 roku odbył się apel grupy wiekowej „Pacholęta”. Na spotkaniu podsumowano pracę uczniów w I semestrze roku szkolnego 2014 / 2015. Zaprezentowano uczniów o najwyższych umiejętnościach ze wszystkich edukacji. Nagrodzono dzieci, które uzyskały 100 % frekwencję. Dyplomy otrzymali:

Klasa Ia

 1. Lewczuk Szymon
 2. Wojtysiak Zuzanna

Klasa Ib

 1. Bernasiuk Amelia
 2. Kamińska Wiktoria

Klasa IIa

 1. Chwedoruk Miłosz
 2. Dawidiuk Maciej
 3. Kaliszewski Dawid
 4. Olichwiruk Sebastian
 5. Raczkowska Paulina
 6. Rychlik Gabriel
 7. Stafijowska Oliwia
 8. Szymaniuk Oliwia

Klasa IIIa

 1. Gajownik Szymon
 2. Gralikowska Oliwia
 3. Zubelewicz Emil

Spotkanie grupy wiekowej było również wspaniałą okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych. Uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce zimowej. Utwory przypominały o potrzebie zachowania ostrożności w czasie zabaw na śniegu i lodzie.

Na apelu podsumowano konkurs plastyczny pt.: „Uroki zimy”; nagrodzono po 3 osoby z każdej klasy, a są to:

kl. 0

I miejsce    – Magdalena Baranowska

II miejsce   – Igor Jucyk

III miejsce  – Klaudia Grochowska

kl. Ia

I miejsce    – Roksana Siedlecka

II miejsce   – Marta Pawlukowska

III miejsce  – Zuzanna Wojtysiak

kl. Ib 

I miejsce    – Dagmara Kasjaniuk

II miejsce   – Marietta Wojnicz

III miejsce  – Wiktoria Kamińska

kl. IIa 

I miejsce    – Wiktoria Markowska

II miejsce   – Maksymilian Mich

III miejsce  – Matylda Koroluk

kl. IIIa

I miejsce    – Amelia Mirska

II miejsce   – Samira Rutkowska

III miejsce  – Aleksandra Błachowicz

Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy !!!

Podsumowanie pracy uczniów klas IV – VI

Apel grupy wiekowej „Sztubacy”

29 stycznia 2015 roku odbył się apel podsumowujący naukę uczniów klas IV – VI  w I semestrze. Przedstawione zostały wyniki nauczania poszczególnych klas. Najlepszą okazała się klasa Va ze średnią 4,04. Najwyższą frekwencję osiągnęła natomiast klasa VIa – 94,6 %.

Do grona najlepszych uczniów należą: (klasa IVa) Dominika Berlińska, Piotr Jaroszkiewicz, Maria Kraciuk, Maria Mich, Wiktoria Pietrzycka; (klasa Va) Michał Dawidiuk, Maria Makarewicz, Natalia Chmielewska; (klasa Vb) Patryk Tazin; (klasa VIa) Eryk Kowalewicz, Julia Trochonowicz; (klasa VIb) Julia Maleńczyk i Weronika Gryta.

Podczas apelu rozdane zostały też dyplomy za 100 % frekwencję; otrzymali je:

Klasa IVa

 1. Kuszneruk Maria
 2. Małycha Wiktoria
 3. Pietrzycka Wiktoria
 4. Szubiczuk Kacper
 5. Wójcik Krzysztof
 6. Zadziorska Natalia

Klasa Va

 1. Chmielewska Natalia
 2. Dawidiuk Michał
 3. Olichwiruk Karolina
 4. Raczkowska Agata
 5. Szarubko Marek

Klasa Vb

         Tazin Patryk

Klasa VIa

 1. Kowalewicz Eryk
 2. Kuliński Jakub
 3. Trochonowicz Julia

Klasa VIb

 1. Bierdzińska Emilia
 2. Bałajew Kamila
 3. Kobryńska Joanna
 4. Pietrzycki Gabriel

Teatr na lekcji języka polskiego

Prezentacje uczniów klasy IVa

Klasa IVa, pracując metodą projektu, przygotowała sześć wersji inscenizacji „Kota w butach” wg Ewy Szelburg – Zarembiny”. W czwartek 29 stycznia uczniowie pokazali efekty swych tygodniowych przygotowań na lekcji języka polskiego. Przedstawienia kukiełkowe były niezwykle pomysłowe. Czwartoklasiści wykazali się ogromną kreatywnością i dobrą organizacją pracy, która sprawiła im chyba przyjemność, bo już pytają o kolejne zadania tego typu. Teatr na lekcji okazał się dobrą okazją nauki i zabawy !

Dzień Otwarty Szkoły

31 stycznia 2015 r.

Rodzinny Bal Karnawałowy

Zabawa młodszych i starszych

W sobotnie popołudnie, 31 stycznia, odbył się – tak długo oczekiwany przez uczniów naszej szkoły – bal karnawałowy.

W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, rodzicami i nauczycielami, a także gośćmi Dnia Otwartego Szkoły.

Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił wodzirej Fantomasz, który nikomu nie pozwolili się nudzić. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców w klasach.

Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały siły i można było dalej się bawić.

Oferta edukacyjna naszej szkoły

 

OFERTA  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  NR 4

W BIAŁEJ PODLASKIEJ

       Zapewniamy uczniom pełny i wszechstronny rozwój intelektualny, emocjonalny, społeczny i fizyczny w atmosferze życzliwości, tolerancji oraz szacunku.

      Podejmowane przez naszą szkołę działania czynią ją bezpieczną, przyjazną i gotową do przyjęcia dzieci.

ᴼ  Szkoła posiada certyfikat„ Bezpiecznej Szkoły” oraz „Szkoły Promującej Zdrowie”.

ᴼ  Zajęcia edukacyjne w szkole prowadzone są w systemie jednozmianowym.

ᴼ  Nauka prowadzona jest w salach lekcyjnych dostosowanych do potrzeb młodszych dzieci.

ᴼ Każdy uczeń ma swoją szafkę lub miejsce w półce, gdzie może przechowywać podręczniki i przybory.

ᴼ  Organizacja pracy świetlicy jest zgodna z potrzebami uczniów i rodziców.

ᴼ Dysponujemy dwiema świetlicami: tylko dla uczniów klas I oraz uczniów klas starszych.

ᴼ  Organizujemy różnorodne zajęcia rozwijające dziecięce pasje i zainteresowania oraz wyrównujące szanse edukacyjne uczniów, np.:

– szachy,

– rytmika,

– kółko języka angielskiego,

– zespół wokalno-instrumentalny,

– zajęcia artystyczne,

– zajęcia z uczniem zdolnym,

– zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, 

– zajęcia logopedyczne,

– kółka przedmiotowe,

– zajęcia  profilaktyczne „Można inaczej”,

– teatr profilaktyczny,

– zajęcia szkolnego koła sportowego.

ᴼ Realizujemy  projekty edukacyjno-wychowawcze, np.:

– „Śniadanie daje moc”,

– „Zdrowo jem, więcej wiem”,

– „Pierwsza pomoc przedmedyczna”,

 – „Podróż po Europie”,

 – „Jestem bezpieczny”.

ᴼ   W   szkole  dzieci  mogą  zjeść  dwudaniowy obiad.          

ᴼ   Dzieci z klas I-III objęte są programem „Owoce w szkole” oraz „Szklanka mleka”.

Dzień Języka Angielskiego

English Day

12 marca odbył się w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego. Rozstrzygnięte zostały wówczas dwa konkursy dla klas IV – VI. Pierwszy z nich to konkurs „Przysłowie angielskie” polegający na wykonaniu ilustracji do wybranego powiedzenia angielskiego. Wyróżnieni zostali:

 • z klasy 4a: Natalia Zadziorska,
 • z klasy 5a: Michał Dawidiuk i Marysia Makarewicz,
 • z klasy 5b: Magdalena Lisicka i Patryk Tazin,
 • z klasy 6a: Julia Dąbrowska,
 • z klasy 6b: Maja Jańczuk, Paulina Malcew, Weronika Gryta, Emilia Bierdzińska i Julia Kuszneruk.

`             Drugi konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji w programie Power Point na wybrany temat. Do konkursu zgłoszonych zostało 8 prezentacji. Wyniki były następujące: miejsce III – uczennice z klasy 6a: Julia Trochonowicz i Daria Niczyporuk, miejsce II – uczennice z klasy 6b: Weronika Gryta, Julka Maleńczyk i Julka Kuszneruk, natomiast miejsce I – Marysia Kraciuk z klasy 4a.

              W klasach młodszych odbyły się konkursy z nagrodami podczas lekcji języka angielskiego.

              Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za aktywny udział w konkursach!

Barbara Andrzejuk

„Z kulturą za pan brat”

Szkolne Dni Profilaktyki

„Kultura osobista to bardzo ważna rzecz,

nie zapominaj o tym, gdy chcesz przyjaciół mieć.”

W dniach 17 – 25 marca zorganizowano Szkolne Dni Profilaktyki, które w tym roku przebiegały pod hasłem: „Z kulturą za pan brat”. W klasach 0  – III odbyły się zajęcia o kulturze zachowania i życzliwości wobec innych. Wytwory prac dzieci zaprezentowano na korytarzach szkolnych.

W dniu 24 marca gościliśmy aktorów Teatru Profilaktycznego „Best” z Krakowa. Uczniowie klas 0 – III obejrzeli spektakl pt. „ Ucz się z nami”, klas IV – VI – „Taka moja jest kultura”. Rodzicom uczniów naszej szkoły zaprezentowano spektakl teatralny pt.: „Jeszcze nie jest za późno”.

25 marca odbyło się podsumowanie Dni Profilaktyki. Podczas apelu uczniowie klasy IIIa zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt.: „Grzeczność na co dzień”. Ogłoszono również laureatów konkursu: „Klasowy Król i Królowa Uprzejmości”. Tytuł ten otrzymali:

 • z kl. „0” – Klaudia Grochowska, Jakub Panasiuk
 • z kl. Ia – Marta Pawlukowska, Igor Olichwirowicz
 • z kl. Ib – Wiktoria Kamińska, Miłosz Buczyło
 • z kl. IIa – Wiktoria Olczak, Paulina Raczkowska, Miłosz Semczuk
 • z kl. IIIa – Antonina Dzyr, Bartosz Pawluczuk

Święta, Święta …

Apel Wielkanocny

„Bialskie Cuda”

Warsztaty rękodzieła artystycznego

9 kwietnia 2015 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty zdobienia odzieży. Zajęcia poprowadziły Panie z Bialskiej Spółdzielni Socjalnej „Progres”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję stworzyć ubranie według własnego pomysłu. Powstały piękne rękodzieła.

Spotkanie z rzeźbiarzem

Zajęcia w klasie IIIa

Szkoła Kreatywnych Umysłów

„Zielono mi…”

Obchody Światowego Dnia Ziemi

23 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi. Dzień ten był dniem koloru zielonego – uczniowie postarali się, aby w ich garderobie znalazł się jakiś zielony element symbolizujący kolor przyrody. Korytarze szkolne zapełniły się „zielonymi ludzikami”, a tytuł „Najbardziej Zielonej Klasy” otrzymała klasa V a. Gratulujemy!

„Trzymaj Formę!”

Udział uczniów klas V w ogólnopolskim programie edukacyjnym

Uczniowie klas piątych wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Trzymaj formę”, realizowanym przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białej Podlaskiej. Celem programu „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Podczas realizacji projektu uczniowie szukali odpowiedzi oraz przygotowali prezentacje na takie tematy jak:  „Dlaczego fast food jest niezdrowy?”, „Dziesięcioro przykazań zdrowotnych”, „Jak przygotować zdrowe śniadanie?”, „Kod (nie)bezpieczeństwa, czyli co ukrywa etykieta?” , „Jaka aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia?”. Proponowali zdrową alternatywę popularnych „fast foodów” oraz obliczali swoje BMI.

„Od ziarenka do bochenka”

Zajęcia w klasie Ia

Podczas zajęć Szkoły kreatywnych umysłów uczniowie klasy I a realizowali projekt „Od ziarenka do bochenka”. Poznali podstawowe gatunki zbóż, pracę rolnika, młynarza i piekarza oraz miejsca, w których pracują.  Lepili z masy solnej bułeczki i ciasteczka. Poznali etapy powstawania chleba. Podsumowaniem projektu było spotkanie z p. Beatą Krasucką i  wspólne pieczenie chleba, robienie past do kanapek oraz przygotowanie pysznego kompotu z jabłek.

3 Maja

Apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uczniowie klasy IVa pod opieką p. A. Tarkowskiej i p. J. Mazuruk przedstawili scenkę pt.: „W warsztacie szewskim”. Recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. O oprawę muzyczną zadbał chór szkolny pod kierunkiem p. R. Dawidiuk.

Wyprawa do Droblina

Warsztaty kulinarne

Uczniowie klasy Ia w ramach zajęć SKU postanowili poznać najbliższą okolicę i odwiedzić Dwór Droblin. Poranny deszcz nie przestraszył małych podróżników i wyruszyli na wyprawę. Uczestniczyli w warsztatach kulinarnych i pod okiem szefa kuchni  poznawali magię gotowania- nowe smaki  oraz zapachy.  Chętnie ugniatali, uginali, a potem wałkowali ciasto. Własnoręcznie przygotowana pizza wszystkim bardzo smakowała. Dużo wrażeń dostarczył kontakt ze zwierzętami. Możliwość bezpośredniego kontaktu z końmi oraz kucykami,  głaskanie, czyszczenie, karmienie i przejażdżki dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

05.05.2015 r.

5 maja 2015 r. uczniowie klasy I b naszej szkoły wzięli udział w imprezie integracyjnej zorganizowanej przez Bialskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „SPRAWNI INACZEJ”. 

Uroczystość rozpoczęła się marszem ulicami Białej Podlaskiej, po czym odbyła się Msza Święta w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Brzeskiej. Wiele radości przyniósł uczestnikom udział w części integracyjnej imprezy mający miejsce w kinie Merkury. Tematem przewodnim były motywy ludowe. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali piosenkę „Uciekła mi przepióreczka” oraz wykonali śląski taniec ludowy „Grozik”.

Planetarium

Pokazy dla uczniów klas 0 – VI

12 maja 2015 roku uczniowie naszej szkoły przeżyli niezapomnianą lekcję astronomii. Dzięki mobilnemu Planetarium podziwiali nocne niebo, odwiedzili odległe zakątki Wszechświata, latali rakietą na Księżyc, a także obserwowali Słońce przez teleskop słoneczny.

Święto Matematyki

Konkursy, wystawy i inne atrakcje matematyczne !

12 maja 2015 roku to Dzień Matematyki w naszej szkole. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy. Odbył się też konkurs matematyczny dla klas IV – VI. W bibliotece szkolnej można było zapoznać się z poradnikami i książkami matematycznymi. Na korytarzu uczniowie podziwiali plakaty i bryły matematyczne. Prezentowane były sukcesy naszych uczniów (E. Kowalewicza, M. Mich).

„Zmień swoje nawyki na zdrowe zamienniki”

Spotkanie uczniów z dietetykiem

14 maja 2015 roku w klasach I – VI  odbyło się spotkanie poświęcone zdrowemu odżywianiu. Tego dnia gościliśmy w naszej szkole pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej – pana Przemysława Kurkowskiego. Podczas spotkania dużo uwagi poświęcono omówieniu piramidy zdrowego żywienia. Uczniowie dowiedzieli się, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Zwrócono także uwagę na aktywność  fizyczną. Aerobik, jazda na rowerze, pływanie,  bieg czy chodzenie są równie ważne jak zdrowe odżywianie i ściśle łączą się ze sobą.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji , chętnie wypowiadali się na tematy związane z żywieniem. Z zainteresowaniem słuchali i zapamiętywali to, co dla nich powinno być ważne w codziennych posiłkach.

Uczniowie z klasy I i II uczęszczający do świetlicy szkolnej, zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. „My jesteśmy jarzynki…”. W ten sposób chcieli zachęcić wszystkich do częstego spożywania warzyw.

Wycieczka klasy IVa

Nagroda za zbiórkę makulatury !!!

19 maja 2015 roku uczniowie klasy IVa uczestniczyli w 1-dniowej wycieczce. Był to typowy wyjazd integracyjny (pod opieką instruktorów survivalu). Uczniowie strzelali z markerów paintballowych, poznali różne fabuły gier. Był wyścig przekazywania komunikatu morsem, lekcja samoobrony, przeciąganie liny, nauka strzelania do celu, rzucanie gwiazdkami shuriken. Uczestnicy imprezy poznali również tajniki orieteeringu – uczyli się korzystać z kompasu, wyznaczać azymut, orientować się w terenie, tworzyli mapy. Pobyt zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem ciasta mrówkowego.

Święto Rodziny

29.05.2015 r.

29 maja obchodziliśmy w naszej szkole Święto Rodziny.  Naszym hasłem stały się słowa Papieża Jana Pawła II – „Rodzina jest drogą pierwszą, szczególną i najważniejszą”.  Licznie zgromadzeni rodzice, dziadkowie i dzieci obejrzeli teatrzyk w wykonaniu uczniów z klasy VIa oraz pokaz tańców ludowych uczniów z klasy Ib. Następnie przenieśliśmy się do świata nauk ścisłych – każdy z bliska mógł obejrzeć wykonywane przez uczniów klasy Ia i IIa doświadczenia i eksperymenty. Podczas przerwy podziwiać można było „cudeńka” z papieru autorstwa pani Bożeny Raczkowskiej. W jednej z klas natomiast miała miejsce „giełda hobbystów”. Po słodkim poczęstunku nasi uczniowie zaprezentowali swoje wokalne umiejętności śpiewając znane polskie i zagraniczne piosenki.

Lekkoatletyka dla każdego !

Event z udziałem uczniów klas I – III

Wycieczka do Droblina

27.05.2015 r.

27 maja 2015 roku dzieci z klasy przedszkolnej wraz z wychowawczynią i opiekunami uczestniczyły w wyjeździe do Droblina. Uczestnicy wycieczki wraz z szefem kuchni przygotowywali smaczną sałatkę, jeździli na kucyku oraz zwiedzili stajnię, w której były bardzo ładne konie. Na zakończenie wszyscy zjedli smaczne kiełbaski z pieca i przepyszny deser.

Wizyta jeża w szkole

Niezwykły gość w „zerówce”

Uczniowie klasy przedszkolnej mieli bardzo sympatycznego gościa. Mamusia Tymona przyniosła do szkoły jeża, którego znalazła na ulicy. Po wizycie w „zerówce” jeżyk został odwieziony w bezpieczne miejsce.

Dzień Książki dla Dzieci

Konkurs na najładniejszą okładkę ulubionej książki rozstrzygnięty!

Z okazji Dnia Książki dla Dzieci w bibliotece szkolnej odbył się konkurs plastyczny na najładniejszą okładkę ulubionej książki, skierowany do uczniów klas I – III. Miejsce pierwsze zajęła Amelia Mirska, drugie Ewelina Zapora, a trzecie Maja Czublun – wszystkie z klasy III. Prace konkursowe były staranne i bardzo kolorowe, dlatego przyznano też 11 wyróżnień. Konkursowiczom gratulujemy i zapraszamy do biblioteki.

Wycieczka do Warszawy

Wyjazd uczniów klasy IIa i IIIa

26 maja 2015 r uczniowie klas IIa i IIIa pojechali na wycieczkę do Warszawy.

Biznesplan wycieczki  i szczegółową trasę zwiedzania  opracowali  sami uczniowie realizując  postawy przedsiębiorczości.

 ,,Wyprawa z Syrenką w tle”- nasza wycieczka,  to propozycja lekcji, alternatywa dla szkolnych „podróży”. Oprócz zwiedzania najpiękniejszych zakątków Warszawy, podziwiania zabytków i ciekawych miejsc  uczestniczyliśmy  w pokazach, warsztatach i wykonywaliśmy  ciekawe doświadczenia.    

Pojechaliśmy  komfortowym autokarem, który spełniał  wszelkie  wymogi i zapewniał bezpieczną podróż.

Głównym celem naszej wycieczki było  poznanie stolicy a także zapoznanie  z historią i genezą miejsc, które  zwiedzaliśmy. 

Odwiedziliśmy  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – Planetarium,  znajdujące się tuż obok CNK, z którym łączy go nie tylko wspólna misja, ale i korytarz. Odwiedziliśmy  dalekie planety, podczas prowadzonego na żywo pokazu 3D poszukiwaliśmy   różnych przejawów życia w kosmosie, wybraliśmy  się w podróż kartonową rakietą po Układzie Słonecznym.

Zwiedziliśmy  ZOO, które  jest miejscem unikalnym, niezwykłym i pięknym. Jest nie tylko enklawą szczęścia dla zagrożonych gatunków zwierząt, ale także ostoją ciszy i spokoju dla ludzi.  Pobyt w ZOO został  w naszej pamięci na pewno na długo. Odpowiedzieliśmy  sobie napytanie: po co komu ogon?, zobaczyliśmy   opiekę nad zwierzętami. Byliśmy na  pokazie tworzenia małych, słodkich dzieł sztuki w  Manufakturze Cukierków, w której  zobaczyliśmy,  w jaki sposób powstają małe, słodkie arcydzieła.  Podczas pokazu  zobaczyliśmy  cały proces tworzenia wzoru, aż do momentu uzyskania efektu końcowego  w postaci maleńkiej  słodkości na patyku.
Zrobiliśmy spacer po Starówce Warszawskiej. Podobało  się nam  wszystko. Ogromnie wysoka kolumna Zygmunta, konie i stare dorożki, urocze sklepiki z pamiątkami, wystawy malarskie i kamienny niedźwiedź przy Katedrze. Wiemy już, że tu zawsze coś się dzieje: klauni robią balonikowe zwierzątka, młodzi aktorzy przebrani za posągi stoją bez ruchu.

Do Białej Podlaskiej wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi. Mieliśmy  głowę pełną wrażeń.

„Moda na życie bez uzależnień”

Udział uczniów naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji „Zryw wolnych serc”

1 czerwca 2015 roku uczniowie klasy IVa wzięli udział w akcji „Zryw wolnych serc”. Jest to”Ogólnopolski Głos Profilaktyki”, realizowany przez Komendę Główną Policji w ramach programu „Profilaktyka a Ty”. Akcja ma na celu promowanie mody na życie bez uzależnień.

Wycieczka do Janowa Podlaskiego

Nagroda za zbiórkę surowców wtórnych

Uczniowie klas 0 – VI, którzy zaangażowali się w zbiórkę surowców wtórnych, 2 czerwca 2015 r. wzięli udział w wycieczce do Janowa Podlaskiego. Zwiedzili Muzeum Przyrodnicze, Stadninę Koni Arabskich oraz wzięli udział w żywej lekcji przyrody. Dla wszystkich dzieci zapewniony był poczęstunek.

Żywa lekcja historii

Pokazy grupy „Reconstructo”

3 czerwca naszą szkołę odwiedziła grupa Reconstructo, której członkowie zaprosili uczniów na żywą lekcję historii. Mogliśmy nie tylko usłyszeć o życiu i zwyczajach rycerzy oraz szlachty, ale także „dotknąć” historii dzięki wielu rekwizytom przywiezionym do naszej szkoły. Niektórym trafiła się nie lada gratka – pojedynek na miecze. Inni zostali zakuci w dyby – sami oceńcie, czy zasłużenie… Wszyscy zgodnie orzekli, że takie lekcje mogłyby się odbywać częściej.

Lekcja pokazowa w klasie przedszkolnej

Spotkanie dla dyrektorów przedszkoli

9 czerwca w naszej szkole odbyła się lekcja pokazowa w klasie zerowej, która oglądali dyrektorzy przedszkoli. Spotkanie zorganizowane było przez Lubelskie Forum Twórczych Placówek Oświatowych oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie, Oddział Zamiejscowy w Białej Podlaskiej. Celem międzyszkolnego spotkania dyrektorów, w ramach wspomagania i samokształcenia, była prezentacja dobrych praktyk we wdrażaniu nowych rozwiązań w codziennej pracy szkolnej.

Lekcja pokazowa w klasie IIa

Spotkanie dla dyrektorów szkół

9 czerwca w naszej szkole odbyła się lekcja pokazowa w klasie IIa, która oglądali dyrektorzy szkół. Spotkanie zorganizowane było przez Lubelskie Forum Twórczych Placówek Oświatowych oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie, Oddział Zamiejscowy w Białej Podlaskiej. Celem międzyszkolnego spotkania dyrektorów, w ramach wspomagania i samokształcenia, była prezentacja dobrych praktyk we wdrażaniu nowych rozwiązań w codziennej pracy szkolnej.

„Farma Iluzji”

Wycieczka uczniów klas pierwszych do Parku Rozrywki i Edukacji

10 czerwca 2015 r. klasy Ia i Ib uczestniczyły w wycieczce na Farmę Iluzji w Mościskach k/Trojanowa. Na miejscu czekała na dzieci moc atrakcji. Najpierw przewodnik oprowadził uczestników po terenie Farmy, opowiadając o ciekawostkach, jakie można tam znaleźć. Dzieci zwiedziły Chatę Tajemnic, Muzeum Iluzji, podziwiały Magiczny Domek, mogły rozegrać partyjkę Gigantycznych Szachów, przyjrzeć się Lewitującemu Kranowi,  spróbować swoich sił w Labiryncie  Luster oraz w Wiklinowym Labiryncie, pobawić się lewitującymi piłeczkami, rzucić pieniążek do Studni Nieskończoności, przejść przez Tunel Zapomnienia. Po „letnim kuligu” na uczestników wycieczki czekały pyszne kiełbaski z grilla. Ostatnim punktem programu był występ iluzjonisty pana Ząbka, który bawił publiczność swoimi magicznymi sztuczkami. Po tak ekscytującym dniu, w tak niezwykłym miejscu, uczestnicy bezpiecznie wrócili do domu.

Wycieczka do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki

Wyjazd uczniów klasy Va i VIa

W czerwcu klasy Va i VIa wraz ze swymi wychowawczyniami udały się na czterodniową wycieczkę na południe Polski. Zwiedziły Kraków, a w nim m.in. Kościół Mariacki, Wawel i katedrę z grobami królewskimi, smoczą jamę i Sukiennice. Drugi i trzeci dzień wycieczkowicze spędzili w Zakopanem. Wszystkim udało się pokonać dziewięciokilometrową  (w jedną stronę!)trasę nad Morskie Oko i wspiąć się po kamienistym trakcie do Jaskini Mroźnej. Podróżnicy miło wspominać będą wędrówkę Doliną Kościeliską, spacery po Krupówkach i wjazd kolejką na Gubałówkę. Podczas wycieczki nie zabrakło akcentów związanych z Kornelem Makuszyńskim, patronem naszej szkoły, który kochał Zakopane. Uczniowie zwiedzili należące do pisarza mieszkanie w willi Opolanka, w którym obecnie znajduje się muzeum oraz uczcili jego pamięć chwilą ciszy i zadumy przy grobie na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. W drodze powrotnej największą atrakcją było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce i obiad w podziemnej restauracji ( wbrew pozorom nie za słony!). Wycieczkowicze wrócili na podlaską równinę późnym wieczorem w  piątek, ze sporym zapasem oscypków, ciupagami w dłoniach i w doskonałych humorach.

Egzamin na kartę rowerową

Tor przeszkód

11 czerwca odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową, poprzedzony testem wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Tor przeszkód pokonywali uczniowie klasy IV i V – łącznie 26 osób. Wszyscy uzyskali pozytywny wynik egzaminu i wkrótce otrzymają karty rowerowe.

„Bądźmy razem”

II  Impreza Integracyjna z udziałem dzieci cudzoziemskich

12 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbyła się II Impreza Integracyjna pod hasłem „Bądźmy razem”. Współorganizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zaś patronat honorowy objął Prezydent Miasta Biała Podlaska – Pan Dariusz Stefaniuk. W I części uroczystości wystapili: zespół „Gwiazdy Czeczenii”, wokaliści zespołu „Chwilka”, muzycy z Ukrainy – Oleg Kuhurka i Ania Maryenko oraz zespół taneczny „Dance Akademy Studio”. II część spotkania poświęcona była tematyce bezpieczeństwa. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa, którą poprowadzili wolontariusze. Był to dzień pełen emocji i dobrej zabawy!

„Bezpieczni latem”

Rady na zbliżające się wakacje

Impreza integracyjna „Bądźmy razem”, zorganizowana w naszej szkole 12 czerwca 2015 r., była doskonałą okazją do przypomnienia uczniom zasad bezpiecznego spędzenia wakacji. Uczniowie klas 0 – III zaprezentowali scenki „Bezpieczni latem”, zaś pan Zdzisław Kozłowski – Prezes Klubu Motocyklowego „GROM” – skierował do dzieci kilka słów poświęconych bezpieczeństwu na drodze.

„Ginące zawody”

Zajęcia uczniów klasy IVa w Roskoszy

16 czerwca 2015 roku uczniowie klasy IVa uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. Uczestnicy warsztatów poznawali ginące zawody; zobaczyli jak dawniej wyglądała praca kowala, cukiernika, kołodzieja i rymarza.

Spotkanie z p. Elżbietą Chaberską

18 czerwca 2015 r.

Spotkanie z panią Elżbietą Chaberską,  emerytowaną pielęgniarką, społeczniczką, która swój czas i doświadczenie poświęca podopiecznym Caritas, bardzo zaciekawiło uczniów klas szóstych.  Bialczanka Roku 2010 opowiedziała o swoim dzieciństwie, które przypadło na czas II wojny światowej, wspominała Powstanie Warszawskie i okres powojenny, a także późniejsze lata. Mamy nadzieję, że przesłanie naszego Gościa – by pomagać bliźnim, bo dobro do nas wraca – nie pozostanie bez echa.

Pasowanie na czytelnika

Uroczystość w bibliotece szkolnej

Pierwszoklasiści  wreszcie zostali przyjęci przez starsze koleżanki w poczet czytelników biblioteki szkolnej!  Po wesołym i wymagającym od pierwszaków uwagi i odpowiedzi  na wiele pytań wstępie, pani bibliotekarka dokonała pasowania każdego ucznia, a Królowa Książek wręczyła im przygotowane przez szóstoklasistki zakładki. Pierwszoklasiści obiecali, że od września będą częstymi gośćmi w bibliotece szkolnej!

W cerkwi prawosławnej

Wycieczka klasy VIa

W ostatnim tygodniu roku szkolnego, będącym jednocześnie ostatnim tygodniem nauki w Czwórce, VIa z wychowawczynią udała się na ulicę Terebelską, by zwiedzić cerkiew prawosławną. Uczniowie zostali mile przyjęci przez księdza Andrzeja Pugacewicza, który chętnie opowiedział zarówno o cerkwi, jak i religii prawosławnej. Ksiądz wyczerpująco odpowiedział na wiele pytań. Większość szóstoklasistów po raz pierwszy widziała wnętrze cerkwi prawosławnej. Ta krótka wycieczka wzbogaciła wszystkich o nową wiedzę i przeżycia.

Zakończenie roku szkolnego 2014 / 2015

26 czerwca 2015 r.