Archiwum 2015 / 2016

„Witaj szkoło!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015 / 2016

Jak to zwykle bywa, tegoroczne wakacje znów okazały się za krótkie!  Pomimo tego 1 września na korytarzach naszej szkoły nie brakowało wesołego gwaru i uśmiechów. Spotkanie ze szkołą poprzedziła Msza Św. w Kościele N.N.M.P. O godzinie 9:00 w sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015 / 2016. Pani Dyrektor serdecznie przywitała uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Szczególne słowa skierowała do dzieci z oddziału zerowego i klas pierwszych. Głos zabrał również gość specjalny uroczystości – zastępca Prezydenta Białej Podlaskiej Pan Michał Litwiniuk. Życzył wszystkim uczniom radości, nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci.

Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VIa wraz z p. A. Makarewicz oraz p. R. Dawidiuk.

Pierwsze dni nauki …

… w klasie Ic

Spotkanie społeczności szkolnej z księdzem Biskupem

07.09.2015 r.

W poniedziałek – 7 września 2015 roku –  w naszej szkole odbyło się spotkanie społeczności szkolnej z księdzem Biskupem Kazimierzem Gurdą, który wizytował Parafię Narodzenia N.M.P. przy ulicy Brzeskiej. Dzieci przywitały gości pięknym śpiewem z gestami. Następnie s. Teresa Olszewska zaprezentowała poszczególne klasy, a Pani Dyrektor przybliżyła historię szkoły i osiągnięcia uczniów. Ksiądz Biskup w bardzo serdeczny sposób przemówił do nauczycieli i uczniów. To radosne spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

W naszej klasie …

… Ic

Klasa IIa w ogrodzie

17.09.2015 r.

17 września klasa IIa wybrała się do ogrodu. Uczniowie rozpoznawali drzewa, krzewy, warzywa oraz wesoło bawili się na zielonej trawie. Ponadto mieli możliwość obejrzenia pustego gniazda os. Dużo radości sprawiła zabawa z kotem, pieczenie kiełbasek i ziemniaków  w popiele. Wszystkim bardzo podobało się szukanie orzechów laskowych. Zajęcia minęły bardzo szybko i nikomu n ie chciało się wracać do klasy.

Przed wakacjami szóstoklasiści, a dziś już gimnazjaliści !

Wizyta absolwentów

Dawna VIa odwiedziła 24 września swoją dawną szkołę. Spotkanie z wychowawczynią odbyło się w sali nr 13. Gimnazjaliści usiedli w „swoich” ławkach, które nagle wydały się zbyt małe … W ciągu kilku miesięcy urośli i wydorośleli. Z nostalgią wspominali lata spędzone w podstawówce i dzielili się wrażeniami z pierwszych tygodni w gimnazjum. Miło było wrócić choć na chwilę w stare mury poczciwej „Czwórki”.

O Kornelu Makuszyńskim …

… w Bibliotece Pedagogicznej

30 września klasa piąta wybrała się na jesienny spacer do Biblioteki Pedagogicznej. Uczniowie obejrzeli wystawę o patronie naszej szkoły – Kornelu Makuszyńskim, a później uczestniczyli w lekcji na temat Słonecznego Pana. Spotkanie było ciekawe i przyniosło wiele nowych informacji. Wykorzystamy je na pewno podczas obchodów święta naszej szkoły.

Dzień Przedszkolaka

30 września 2015 r.

Lekcja w kinie

Klasa przedszkolna

30 września klasa przedszkolna po raz pierwszy była w kinie „Merkury” na lekcji multimedialnej.

Pierwszaki wiedzą wszystko o symbolach naszej szkoły

Lekcja ze sztandarem

1 października pierwszoklasiści brali udział w lekcji o sztandarze. Przyjrzeli się pocztowi sztandarowemu, poznali zasady zachowania podczas uroczystości szkolnych oraz dowiedzieli się kilku rzeczy na temat naszego patrona – Kornela Makuszyńskiego. Teraz niestraszne im pasowanie na pierwszaka! A każdy z nich chce w przyszłości zostać chorążym sztandaru lub asystować przy jego prezentacji.

Zajęcia w parku

Klasa Ib

Jesienne obserwacje

Zajęcia uczniów klasy IIa  w parku

2 października klasa IIa wybrała się do parku. Dzień był słoneczny i ciepły, więc wszyscy z zapałem wzięli się do pracy. Obserwowali  drzewa, rozpoznawali liście, mierzyli obwody wybranych drzew. Dużo radości sprawiło zbieranie kasztanów. Pełni miłych wrażeń i jesiennych skarbów wszyscy wrócili do szkoły.

Jesień w ogrodzie

Wycieczka klasy Ic

6 października uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią udali się na teren Rodzinnych Ogródków Działkowych. Czekało tam na nich wiele atrakcji. Jedną z nich był grill i oczywiście smaczne, pieczone kiełbaski… Korzystając z pięknej pogody, dzieci szukały oznak jesieni, rozpoznawały rośliny w ogrodzie. Były też pląsy przy muzyce i zabawa w chowanego. Wszyscy wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni. Bardzo dziękujemy mamom za pomoc w opiece podczas wycieczki.

IVa w stolicy województwa

07.10.2015 r.

7 października klasa IVa wybrała się na wycieczkę do Lublina. W ciągu całego dnia młodzi turyści przeszli wzdłuż i wszerz lubelską Starówkę, po której oprowadzała ich „przewodniczka z pasją”, pani Beata. Dzięki jej opowieściom, bogatym w legendy, ciekawostki i anegdoty historia i współczesność Lublina stały się bliskie każdemu czwartoklasiście. Oprócz Archikatedry ze skarbcem i zakrystią akustyczną, zamku oraz najcenniejszego zabytku w mieście – Kaplicy św. Trójcy wycieczkowicze zwiedzili lubelską trasę podziemną i obejrzeli awangardowy spektakl teatru ruchu „Alicja w Krainie Czarów”. Pożywieni pysznymi goframi z  Podzamcza, pełni wrażeń i nowej wiedzy wrócili do Białej wprost w ramiona stęsknionych rodziców Uśmiech

Otrzęsiny klasy IVa

08.10.2015 r.

Uczniowie klasy Va pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali otrzęsiny klasy IVa. Wspólna zabawa dotyczyła:

 • zjedzenia galaretki i podania jej smaku;
 • wyłowienia jabłka z wody;
 • malowania twarzy;
 • jedzenia bananów zawieszonych na sznurku;
 • wykonania portretu wychowawczyni klasy IV;
 • wspólnego karmienia się serkiem;
 • wypisania imion i nazwisk nauczycieli;
 • pokonania trasy z jajkiem umieszczonym na łyżce.

Wszystkie konkurencje sprawiły wiele radości i zabawy.

Święto Patrona Szkoły

Akademia szkolna

14 października 2015 roku odbyła się akademia z udziałem wszystkich uczniów. Po odśpiewaniu hymnu szkoły, uczniowie klasy Va poprowadzili konferencję prasową dotyczącą Kornela Makuszyńskiego. Następnie publiczność odpowiadała na pytania związane z życiem i twórczością pisarza. Kolejna część akademii to konkurs czytelniczy dla klas II – VI. Każda klasa typowała jedną osobę do czytania książki Kornela Makuszyńskiego.  W tym dniu podsumowano również konkurs plastyczny dotyczący utworów Patrona Szkoły. Uczniowie wszystkich klas mogli wykonać pracę plastyczną. Najlepsze dzieła zostaną wysłane do Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Ślubowanie pierwszoklasistów za nami…

Uroczystość odbyła się 15 października 2015 roku

W czwartek 15 października w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe i kolorowe birety niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment spotkania – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny i złożyć uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Pani Dyrektor oraz Prezydent Miasta Biała Podlaska nie mieli najmniejszych wątpliwości, gdy dotykając „wielkim ołówkiem”  ramion pierwszoklasistów, z dumą przyjmowali ich do grona uczniów. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy. Ten pamiętny dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców.

Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły Uśmiech

„Dzieciństwo bez próchnicy”

Udział uczniów  klasy przedszkolnej w projekcie zdrowotnym

Uczniowie klasy przedszkolnej przystąpili do ogólnopolskiego projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”, którego organizatorem jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Naszym przyjacielem jest pluszowy króliczek Pimpuś, który uczy nas, jak możemy dbać o zęby.

„Zielona Szkoła”

Klasa VIa w Serpelicach

Klasa 6a w dn. 16-17.10.2015 r. uczestniczyła w zajęciach „Szkoły przetrwania” w ośrodku AS w Serpelicach. Uczniowie wykazali się odwagą i pokonali na linie rzekę Bug, co dostarczyło wielu emocji. Wśród wielu atrakcji znalazły się nocne podchody w lesie, samodzielna wędrówka z GPS, wspinanie się po ściance, strzelanie z wiatrówki i z łuku, krzesanie ognia. Pobyt w Serpelicach był krótki ale bardzo intensywny, dostarczył wielu przygód, o których wszyscy będą długo pamiętać.

Wizyta w muzeum

Zajęcia uczniów klasy IIa

W październiku uczniowie klasy IIa byli w Muzeum Południowego Podlasia i oglądali wystawę  „POLSKI ROWER W II RZECZPOSPOLITEJ 1918 -1939” oraz malowali farbami wodnymi. Zwiedzanie wystawy oraz własnoręczne ozdobione toreb dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń.

Lekcja w Muzeum Południowego Podlasia

Zajęcia klasy IIIa

19 października 2015 roku uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w lekcji w Muzeum Południowego Podlasia i poznawali dzieje Białej Podlaskiej, legendy i bajki o Radziwiłłach, tradycje lotnicze Podlasia –PWS, utrwalili, dlaczego Św. Michał Archanioł  jest herbem Białej Podlaskiej. Dodatkowo wykonywane były prace plastyczne, dzieci malowały własne koszulki z symbolami miasta.

W rozwoju społecznym bardzo ważne jest kształtowanie postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania kultury  i tradycji regionalnej.

Klasa IIIa podejmuje różne działania mające na celu poznanie najbliższego środowiska i specyfiki swojego regionu, rozwijanie wiedzy o historii regionu i miasta w ramach lekcji muzealnych. Zajęcia ilustrowane są eksponatami, przeźroczami, zdjęciami oraz filmami oświatowymi.

Zajęcia mają na celu: wspieranie procesu wrastania ucznia w kulturę rodzinną, a następnie regionalną, wydobywanie z niej wartości osobistych,  wzmacnianie poczucia tożsamości historycznej, narodowej, kulturowej i etnicznej dziecka, rozwijanie wrażliwości moralnej.

Apel Papieski

„Jan Paweł II – Patron Rodziny”

W liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II – 22 października w naszej szkole odbył się apel pt.: „Jan  Paweł II – Patron Rodziny” . Został on przygotowany przez uczniów klasy czwartej i piątej. Treścią apelu było nauczanie Papieża z listu do dzieci, a także wartości płynących ze wspólnoty jaką jest Rodzina. Spotkanie wzbogacił śpiew piosenek religijnych w wykonaniu uczniów z kl. I i IV. Uroczystość wzbogaciła społeczność szkolną  o nowe treści dotyczące życia i świętości naszego Papieża.

„Samo zdrowie”

Promocja zdrowia w klasie IIa

Uczniowie  klas IIa  promują zdrowy styl życia, a przede wszystkim zdrowe żywienie.  22 października z przyniesionych przez siebie produktów, zrobiły zdrowe i kolorowe kanapki oraz sałatki jarzynowe. Wszyscy chętnie kroili, siekali, mieszali i doprawiali. Podczas przygotowania dzieci świetnie bawiły się kolorami oraz poznały różne warzywa. Zrobione dania wszystkim bardzo smakowały.

„Aktywnie po zdrowie”

Sałatki i surówki w wykonaniu uczniów klasy IIb

W październiku 2015 roku uczniowie klasy IIb przystąpili do realizacji projektu  „Aktywnie po zdrowie”. Przedsięwzięcie ma na celu  wzbogacanie wiedzy uczniów na temat zdrowia, właściwego odżywiania się oraz  kształtowania nawyków zdrowego życia. W ramach tego projektu uczniowie przygotowali zdrową i bardzo smaczną  jesienną surówkę „Samo zdrowie”. Wszyscy z wielkim entuzjazmem  przystąpili do pracy. Ogromną frajdę  sprawiło  dzieciom  ścieranie marchewki i jabłka na tarce. Samodzielnie wykonana surówka smakowała wyśmienicie. Niektórzy uczniowie jedli ją po raz pierwszy.

„Lekcja ciepła”

Wycieczka uczniów klasy IIa i IIIa

23 października 2015 r. klasy IIa i  IIIa wybrały się na wycieczkę do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Podczas wizyty w ciepłowni, dzieci dowiedziały się jak wygląda produkcja ekologicznego ciepła systemowego dla miasta Biała Podlaska, zobaczyły urządzenia służące do produkcji ciepła, jak również dowiedziały się co to jest niska emisja i jaki ma wpływ na zdrowie i środowisko. To jedna z wielu inicjatyw bialskiej spółki, która stara się wspomagać szkoły w edukacji na rzecz ochrony środowiska i świeżego powietrza. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta – pan Dariusz Stefaniuk.

W ubiegłorocznych dniach otwartych, które zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjno-informacyjnej na rzecz przeciwdziałania niskiej emisji pod hasłem „Ciepło, cieplej, ciepłownia” uczniowie naszej szkoły również aktywnie uczestniczyli.

„Bezpieczna droga do szkoły”

Apel z udziałem uczniów klas 0 – III

28 października 2015 roku w naszej szkole odbył się apel uczniów klas 0 – III poświęcony tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie klasy III a zaprezentowali inscenizację pt.: „Bezpieczna droga do szkoły”. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej – p. Arkadiusz Maksymiuk, który przekazał uczniom klasy III kamizelki odblaskowe. Następnie przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji – p. Grzegorz Kisiel przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzięki wsparciu PZU wszyscy uczniowie klas 0 – III otrzymali znaczki odblaskowe. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa dzieci na drodze.

„Śniadanie Daje Moc” – klasa IIIa

05.11.2015 r.

„Śniadanie Daje Moc” – klasa IIb

05.11.2015 r.

5 listopada 2015 roku uczniowie klasy IIb uczestniczyli w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym  „Śniadanie Daje Moc”. W pierwszej części spotkania  uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania oraz dyskutowali na temat roli śniadania. Zastanawiali się także, z czego powinno składać się pożywne śniadanie. Druga część zajęć to przygotowanie  wspólnego śniadaniowego stołu. Wybór produktów był bardzo bogaty – pieczywo ciemne i białe, ser żółty, pomidory, ogórki, sałata, rzodkiewka, szczypior, jajka, masło oraz wędlina. Potem cała grupa zabrała się do przygotowania oryginalnych kanapek. 

Wszyscy z wielką przyjemnością spożyli śniadanie. Kanapki były bardzo pyszne, a w sali unosił się piękny zapach.

„Śniadanie Daje Moc” – klasa IIa

6.11.2015 r.

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła  przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”.  6 listopada 2015r. uczniowie klasy IIIa i IIa przy wsparciu nauczycieli i rodziców zorganizowali w klasach wspólne śniadanie. Dzieci z przygotowanych składników robiły pyszne, kolorowe kanapki.
Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

„Śniadanie Daje Moc” – klasa Ic

09.11.2015 r.

Klasa Ic przyłączyła się do akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc”. 9 listopada, przy wsparciu rodziców i wychowawczyni, uczniowie zorganizowali w klasie wspólne śniadanie.  Dzieci przygotowywały pyszne, kolorowe, a przede wszystkim zdrowe kanapki. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podczas zajęć omówiono piramidę żywieniową i zasady prawidłowego odżywiania. Wspólne przygotowanie i spożycie śniadania sprawiło dzieciom wiele radości.

„Śniadanie Daje Moc” – klasa Ia

09.11.2015 r.

„Lekkoatletyka dla każdego”

Zawody sportowe z udziałem klas I

29 października 2015 roku w sali gimnastycznej naszej szkole odbyły się zawody sportowe, w których wzięli udział uczniowie klas pierwszych.  Impreza została zorganizowana w ramach projektu „Lekkoatletyka dla każdego” . Młodzi adepci sportu mogli spróbować swoich sił w różnych konkurencjach lekkoatletycznych z wykorzystaniem sprzętu Kids Athletics, będącego na stanie szkoły.  W przeprowadzeniu zawodów pomagali studenci  AWF, którzy wsparli działania w formie wolontariatu.

11 Listopada

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

10 listopada uczciliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Tradycyjnie cała społeczność Czwórki zebrała się w Sali gimnastycznej, gdzie uroczyście wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy. W tym roku zamiast typowej akademii klasa IV a zaproponowała zebranym przedstawienie teatralne „Już po Popielu”. Była to pomysłowa wersja legendy z początków państwa polskiego, którą z zainteresowaniem obejrzeli nawet najmłodsi uczniowie. Na scenie pojawili się niemal wszyscy czwartoklasiści, wcielając się w role Popiela,Piasta, Rzepichy, kronikarza Ziomka, tajemniczego Widuna oraz licznych myszy i szczurów. Jednym z rekwizytów w przedstawieniu była autentyczna dzieża, czyli naczynie służące wiele lat temu do wyrabiania ciasta chlebowego. Uczniowie mieli więc niepowtarzalną okazję zobaczyć „na własne oczy” rzecz, która niegdyś była niezbędna w każdym polskim domu. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole były atrakcyjną lekcja patriotyzmu.

Prezydent Andrzej Duda w Białej Podlaskiej

Udział uczniów naszej szkoły w tym wydarzeniu

Dzień Życzliwości

 
W ramach obchodów Dnia Życzliwości, który przypada 21 listopada, w naszej szkole ogłoszony został konkurs na najżyczliwszą osobę w klasach II-VI.
Zwycięzcy konkursu zostali uhonorowani dyplomami i upominkami podczas apelu.
Najżyczliwsze osoby w klasie to:
IIa – KINGA LIPICKA
IIb – WIKTORIA KAMIŃSKA
IIIa – MAKSYMILIAN MICH
IVa – JAN SOKOŁOWSKI
Va  – DOMINIKA BERLIŃSKA
VIa – MARIA MAKAREWICZ
VIb – MAGDALENA LISICKA
 
Gratulujemy uczniom i życzymy wielu życzliwych osób wokół.
 
20 listopada w piątek uczniowie mogli pozdrowić wybrane osoby na tablicy życzliwości i posiedzieć z życzliwym kolegą lub koleżanką na „Ławeczce Życzliwości”.
Tego dnia gościł w szkole uśmiech, uprzejmość i grzeczność wobec siebie.

Dzień Pluszowego Misia

Obchody święta w klasie przedszkolnej

25 listopada dzieci z klasy przedszkolnej uroczyście obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każdy przyniósł w tym dniu do szkoły pluszową zabawkę. To był cieplutki i miły dzień.

Wizyta przedszkolaków w naszej szkole

Pokazowa lekcja matematyki w klasach pierwszych

26 listopada 2015 roku w naszej szkole gościły dwie grupy przedszkolaków  z Przedszkola Samorządowego nr 10. Dzieci wraz ze swoimi paniami zostały zaproszone do klas pierwszych, gdzie obejrzały zajęcia z edukacji matematycznej. Przedszkolaki  zobaczyły jak pracują na lekcji ich starsi koledzy, a na koniec sami zasiedli w szkolnych ławkach i wykonali piękne kompozycje z kolorowych figur geometrycznych. Zadanie to bardzo podobało się dzieciom, o czym świadczą ich skupione twarze podczas zajęć oraz radość z efektów pracy.

Wróżby Andrzejkowe

Klasa Ib

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Spotkanie uczniów klasy IIa i IIIa z ratownikiem medycznym

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. 8.12.2015r. uczniowie klasy IIa i IIIa uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym, p. Jackiem Semczukiem, pielęgniarką szkolną,  studentkami oraz przedstawicielami firmy Coca Cola HBC Polska, p. Wojciechem Lewczukiem i  Wojciechem Łukiem, którzy w ramach projektu  „WOLONTARIAT – To mnie rusza!” zakupili szkole fantomy do celów szkoleniowych z udzielania pierwszej pomocy.  Prowadzenie zajęć z podstawowych czynności ratujących życie  kształtuje u dzieci właściwe nawyki  i pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

„Wierszobranie”

Udział uczniów klasy przedszkolnej w konkursie recytatorskim

7 grudnia 2015 roku uczniowie klasy przedszkolnej: Gabrysia Bujan i Michał Wasiluk wzięli udział w konkursie „Wierszobranie” organizowanym przez BCK Klub Kultury „Eureka”.

W sali zabaw „Fit and Fun”

Klasa Ia

Jarmark Bożonarodzeniowy

Udział uczniów klasy IIb i IIIa w atrakcjach świątecznych na Placu Wolności

„Studenci PSW Dzieciom”

Przedstawienie teatralne „Droga do Betlejem”

W dniach 16-17 grudnia 2015 roku uczniowie klas 0 – III obejrzeli widowisko teatralno – muzyczne pt.: „Droga do Betlejem” przygotowane przez studentów III roku pedagogiki Państwowej Szkoły Wyższej.

Jasełka w przedszkolu

Wizyta uczniów klas pierwszych w Przedszkolu Samorządowym nr 10

21 grudnia 2015 roku uczniowie klasy Ia, Ib i Ic wraz ze swoimi wychowawczyniami gościli w Przedszkolu Samorządowym nr 10, gdzie obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe  przygotowane przez dzieci z grupy IV i V. Na zakończenie każdy pierwszoklasista wykonał aniołka z serwetki. Miło było powrócić do czasów przedszkola!

„Kolędujmy Małemu”

Jasełka szkolne

22 grudnia 2015 roku w naszej szkole tradycyjnie odbyły się Jasełka. Myślą przewodnią „Wspólnego Kolędowania” było przybliżenie treści o Bożym Narodzeniu, które przeplatane były śpiewem i graniem na różnych instrumentach. Poszczególne role Jasełek przygotowali uczniowie klasy IIIa oraz klas Ia, b i c. Przedświąteczny nastrój uczniowie przenieśli do swoich sal, gdzie odbyły się wigilie klasowe. Przebiegały one w bardzo rodzinnej atmosferze.

„Jest taki dzień…”

Wigilie klasowe

„Bądźmy bezpieczni”

Spotkanie uczniów klas 0 – I z policjantem.

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas 0 – III poznają, bądź przypominają sobie, zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ramach edukacji w tym kierunku, 12 stycznia b.r. uczniowie klas 0 – I uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, panem Bogdanem Gdulą. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy i chodniku. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. 

Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom z osobą, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Dzień Babci i Dziadka

Spotkanie w świetlicy szkolnej

Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie ze świetlicy szkolnej przygotowali krótki występ oraz własnoręcznie wykonali upominki. Zaproszeni przez wnuków babcie i dziadkowie licznie zaszczycili nasza świetlicę. Po występie dzieci wręczyły bukieciki kwiatków dla babć oraz krawaty dla dziadków. Goście byli bardzo wzruszeni  dowodami miłości i przywiązania ze strony wnucząt.

„Rosnę zdrowo – na sportowo”

Sportowa impreza integracyjna uczniów klas pierwszych

To był bal …

Zabawa karnawałowa w naszej szkole

W sali zabaw „Fit and Fun”

Klasa Ic

Dzień Otwarty Szkoły

9 lutego 2016 r.

9 lutego 2016 roku w naszej „Czwórce” odbył się Dzień Otwarty.  Przyszli uczniowie klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi rodzicami obejrzeli przedstawienie „O Koziołku, który nie chciał się uczyć”. Zaprezentowali je uczniowie klasy IIIa. Następnie  pani Mariola Petru – dyrektor placówki, zapoznała rodziców z ofertą szkoły. Najmłodsi z wielkim zapałem przystąpili do zwiedzania różnych zakątków szkoły. Z każdą chwilą maluchom przybywało śmiałości, a obecność przy nich rodziców nie była już aż tak niezbędna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Było nam miło gościć rodziców i dzieci w naszych szkolnych progach. Mamy nadzieję, że goście opuszczali nas z pozytywnymi wrażeniami oraz poczuciem mile spędzonego czasu.

„Bezpieczny w Sieci”

Dzień Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przeprowadzono pogadanki w klasach na temat zasad bezpiecznego korzystania z Sieci; zaprezentowano również filmy edukacyjne oraz wykonano gazetkę tematyczną.

Odbył się apel dla klas IV – VI pt.: „Bezpieczny w Sieci” przygotowany przez uczniów klasy VIb pod kierunkiem p. Agnieszki Szumaczuk.

Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania pracy dydaktyczno – wychowawczej w I semestrze bieżącego roku szkolnego.

Ferie zimowe – bezpieczne i zdrowe

Apel grupy wiekowej „Pacholęta”

12 lutego 2016 r. uczniowie z kl. IIb pod opieką wychowawczyni przygotowali apel pod hasłem „Ferie zimowe – bezpieczne i zdrowe”. W kilku scenkach młodzi aktorzy zachęcali do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i uprawiania sportów zimowych. Przekazali wskazówki dotyczące prawidłowego ubierania się w okresie zimowym oraz przestrogi wynikające z nierozważnych zachowań. Uczniowie przedstawili także zagadnienia dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasady pierwszej pomocy w przypadku złamań i odmrożeń.

W drugiej części apelu podsumowano osiągnięcia  uczniów klas I – III w pierwszym półroczu roku szkolnego 2015 / 2016. W imieniu dyrekcji szkoły gratulacje otrzymali uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu. Ogłoszono również wyniki frekwencji, a najbardziej wytrwali uczniowie, którzy uzyskali 100% frekwencję, otrzymali dyplomy.

Oferta edukacyjna naszej szkoły

Oferta Szkoły Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej dla kandydatów do oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2016 / 2017:

 • Zapewniamy dzieciom pełny i wszechstronny rozwój intelektualny, emocjonalny, społeczny i fizyczny w atmosferze życzliwości, tolerancji oraz szacunku.
 • Podejmowane przez naszą szkołę działania czynią ją bezpieczna, przyjazną i gotową do przyjęcia dzieci.
 • Szkoła posiada certyfikat „Bezpiecznej Szkoły” oraz „Szkoły Promującej Zdrowie”.
 • Zajęcia edukacyjne w szkole prowadzone są w systemie jednozmianowym.
 • Nauka prowadzona jest w salach lekcyjnych dostosowanych do potrzeb młodszych dzieci.
 • Każde dziecko ma swoją szafkę lub miejsce na półce, gdzie może przechowywać podręczniki i przybory.
 • Organizacja pracy świetlicy jest zgodna z potrzebami dzieci i rodziców.
 • Dysponujemy dwiema świetlicami: tylko dla uczniów klas I oraz dla uczniów klas starszych.
 • Organizujemy różnorodne zajęcia rozwijające dziecięce pasje i zainteresowania oraz wyrównujące szanse edukacyjne dzieci, np.,: szachy, rytmika, kółko języka angielskiego, zespół wokalno- instrumentalny, zajęcia artystyczne, zajęcia z uczniem zdolnym, zajęcia korekcyjno- kompensacyjne, zajęcia logopedyczne, kółka przedmiotowe, zajęcia profilaktyczne „Można inaczej”, teatr profilaktyczny, zajęcia szkolnego koła sportowego.
 • Realizujemy projekty edukacyjno – wychowawcze, np.: „Śniadanie daje moc”, „Zdrowo jem, więcej wiem”, „Pierwsza pomoc przedmedyczna”, „Podróż po Europie”, „Jestem bezpieczny”.
 • Wyżywienie na życzenie rodzica w stołówce szkolnej.
 • Dzieci z oddziału przedszkolnego mają możliwość skorzystania z 9-godzinnego pobytu w szkole oraz z dodatkowych zajęć.

Wycieczka do Warszawy – wystawa Lego

1 marca 2016 r.

1 marca 2016 r. uczniowie wyróżniający się w zbiórce surowców wtórnych, a szczególnie w akcji „Makulatura na drzewo” uczestniczyli w wycieczce do Warszawy na największą w Polsce edukacyjną wystawę budowli z klocków LEGO. Wystawa łączyła zabawę z edukacją. Niesamowite budowle z kilku milionów klocków, interaktywne eksponaty- roboty, samolot z 1 mln klocków oraz wiele innych atrakcji dostarczyły niezapomnianych wrażeń . Chętni uczniowie zwiedzili też Stadion Narodowy  – mogli obejrzeć płytę stadionu z wysokości trybun.

Wizyta uczniów klasy IIb i IIIa w KMP

Wycieczka edukacyjna

W dniach 21- 22 marca 2016 roku uczniowie klasy IIb i IIIa odwiedzili Komendę Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Uczniowie  wykazywali się zdobytą  wiedzą o bezpieczeństwie oraz oglądali m.in. wyposażenie funkcjonariuszy do służby i służbowy sprzęt transportowy.

Dzieci potrafiły  odpowiedzieć na wiele pytań z zakresu bezpieczeństwa i bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci omówili podstawowe znaki drogowe i najważniejsze zasady bezpieczeństwa, istotne z punktu widzenia wieku dziecka.

Chłopcy i dziewczynki przymierzali służbowy sprzęt, w tym ten będący na wyposażeniu pododdziałów zwartych Policji, pozując do pamiątkowych zdjęć, a po pogadance oglądali budynek komendy i policyjne radiowozy

„Po rozum do… książki”

Zajęcia biblioteczne w klasie zerowej

Książki naszych marzeń już w użytku!

Uczniowie naszej zerówki co tydzień spotykają się z bohaterami serii o Franklinie. W ich klasie realizowany jest projekt „Po rozum do… książki”, który prowadzi nauczycielka biblioteki szkolnej – pani Agnieszka Arseniuk. Podczas spotkań czytane są opowiadania i dzieci wspólnie rozmawiają na poruszane w nich tematy. Każdy młody czytelnik chce dodać coś od siebie, a każdego należy wysłuchać!

Książki wykorzystywane podczas zajęć zostały zakupione w ramach programu „Książki naszych marzeń”, który pozwolił na poszerzenie księgozbioru o ponad 200 nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania z biblioteki.

Ostrzegamy: CZYTANIE WCIĄGA!

Uczniowie klasy Ib …

… w Klubie Seniora „Wrzos”

Dnia 17 marca 2016  roku uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią uczestniczyli w spotkaniu z Seniorami z Klubu Seniora „Wrzos”  w Klubie Kultury Piast. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały montaż muzyczno-słowny pt. „Radosne święta”. Efektem zaproszenia do Klubu Kultury były wspólnie wykonane palmy wielkanocne.

Są takie Święta …

Wielkanoc w klasie Ib

„Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas. Wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas”.

Dnia 21 marca 2016 roku uczniowie klasy Ib  wraz z wychowawczynią, zorganizowali śniadanie wielkanocne, aby wspólnie przeżyć nadchodzące Święta. Na uroczystość  zaproszono Panią Dyrektor Szkoły Mariolę Petru, Panią Prezes TPD Stanisławę Duklewską, Panią Kunegundę Włostowską byłego pracownika IWFiS w Białej Podlaskiej oraz Księdza Infułata Antoniego Laszuka.

Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny, przybliżający tradycje i zwyczaje związane ze świętami. Następnie wszyscy złożyli sobie życzenia i podzielili się jajkiem – symbolem życia. Świąteczna atmosfera towarzyszyła wszystkim podczas śniadania wielkanocnego.

„Wielkanoc, Wielkanoc … wielka radość w sercu”

Apel społeczności szkolnej

23 marca 2016 roku tradycyjnie odbył się w naszej szkole apel wprowadzający w przeżycie Świąt Wielkanocnych. W pierwszej części spotkania uczniowie przybliżyli wydarzenie – doświadczenie przez 3 niewiasty pustego grobu; w drugiej – opowiedzieli o tradycjach świątecznych. Apel ubogacono śpiewem z gestami. Uroczystość przygotowali uczniowie klas: Va, IVa oraz Ia, b, c  pod kierunkiem s. Teresy Olszewskiej.

Międzynarodowy Dzień Teatru

Występ uczniów klasy IVa

Tradycyjnie, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Teatru. Na potrzeby tego święta klasa IVa utworzyła grupę teatralną Oczajdusza. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli zabawną sztukę pt. „Milek Kłamczuch” w jej wykonaniu. Podczas jednego ze spektakli wśród widzów znaleźli się niecodzienni goście: pan Michał Litwiniuk – I Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz pani Bogumiła Zieńczuk – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Kultury i Sportu.

„Stworek – Śmieciorek”

Prace uczniów klasy Ic

12 kwietnia uczniowie klasy Ic wykonywali „Stworki – Śmieciorki”. Z przyniesionych do szkoły materiałów odpadowych, dzieci konstruowały ciekawe postacie.  Wszyscy z ogromnym zapałem przystąpili do tego zadania, powstały bardzo pomysłowe prace. Najciekawsze z nich „przejdą” do szkolnego etapu konkursu ekologicznego „Stworek – Śmieciorek”.

Zajęcia w Multicentrum

Klasa IIa

11.04.2016 r. klasa IIa wraz z wychowawczynią uczestniczyła w zajęciach w Multicentrum. Uczniowie tworzyli własną muzykę, wykonywali pomysłowe konstrukcje z klocków oraz poznawali życie i zwyczaje zwierząt. Jak widzą świat zwierzęta?  Na to pytanie uzyskali interesujące odpowiedzi oraz próbowali spojrzeć na świat oczami owadów.

Test Trzecioklasisty

Sprawdzian uczniów klasy IIIa

Uczniowie klasy IIIa w czwartek 14 kwietnia pisali sprawdzian trzecioklasisty, który  rozpoczął  się o godz. 9:00 Uczniowie rozwiązywali test z języka polskiego, matematyki  oraz przyrody.
Na początek uczniowie obejrzeli  kilkunastominutowy film z Bratkiem. O godz. 9:15 klasa przystąpiła  do sprawdzianu z języka polskiego. Test trwał  45 minut. Po przerwie, o godz. 10:15 rozpoczęła się druga część sprawdzianu – zadania z matematyki. Na ich rozwiązanie było  również 45 minut. Później odbył się  minitest z przyrody.
Sprawdzian trzecioklasisty nie jest obowiązkowy. Jest przygotowywany przez wydawnictwo „Operon”. Biorą w nim udział tylko chętne szkoły, a w nich tylko ci uczniowie których rodzice wyrażą na to zgodę. Sprawdzian trzecioklasisty nie ma wpływu na oceny na świadectwie czy przyjęcie do innej klasy lub szkoły. Ma jedynie dostarczać nauczycielom informację o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych.
Test Trzecioklasisty 2016 już za nami! Ta akcja Operonu ma na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji bazujące na ocenianiu kształtującym.

Sportowe zawody ekologiczne

Zmagania uczniów klas I – III

Z okazji Dnia Ziemi klasy I – III wzięły udział w sportowych zawodach ekologicznych. W czasie zabaw drużyny klasowe miały do wykonania różne zadania: zrobienie kuli z makulatury,  ułożenie obrazka z nakrętek, gra w kręgle z wykorzystaniem plastikowych butelek, zbudowanie piramidy z opakowań po jogurtach i serkach, segregowanie śmieci na czas. Wszyscy dobrze się bawili, a zwycięska drużyna z klasy I a otrzymała słodką nagrodę.

Na spotkaniu podsumowano także konkurs, który odbył się w klasach I – III pt.: „Stworek – Śmieciorek z materiałów odpadowych”.  Z każdej klasy wyróżniono po 3 prace. 24 uczniów nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami.

„Znajdź właściwe rozwiązanie”

Apel szkolny klas IV – VI

21 kwietnia odbył się apel szkolny z udziałem klas IV – VI dotyczący problematyki palenia tytoniu. Piątoklasiści zaprezentowali inscenizację na temat szkodliwości palenia papierosów. Odpowiadali na pytania:

 • dlaczego ludzie palą?
 • co nam daje niepalenie?
 • dlaczego uczniowie sięgają po papierosy?
 • co znajduje się w dymie tytoniowym?

Apel przygotowali uczniowie klasy Va pod kierunkiem wychowawczyni – pani Jolanty Mazuruk.

225 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Akademia szkolna przygotowana przez uczniów klasy IIIa

W czwartek,  28 kwietnia w naszej szkole  odbył się uroczysty apel z okazji 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Każdy uczeń miał przypięty biało-czerwony kotylion. Uczniowie zaprezentowali inscenizację, wiersze i pieśni patriotyczne. Ten dzień był  wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak:  Bóg, Honor i Ojczyzna.  Akademię przygotowali uczniowie klasy IIIa.  Uczniowie wyjaśnili  historię Konstytucji 3 Maja i opowiedzieli  o wielkiej radości płynącej jej  ustanowienia. 225 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Uczniowie  ten nadzwyczajny temat przygotowali  i przedstawili  w sposób bardzo ciekawy i wniosły. Występ uświetniły dziewczynki:  Amelka z klasy VIb i Oliwia  z klasy IVa,  które zaśpiewały ,,Żeby Polska była Polską „, ,, Ojczyzna”. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

Spotkanie z rzeźbiarzem

Zajęcia w klasie IIb

27 kwietnia 2016 roku uczniowie z klasy IIb spotkali się z artystą ludowym – rzeźbiarzem Zbigniewem Chalimoniukiem. Pan Zbigniew Chalimoniuk jest rzeźbiarzem z zamiłowania i uprawia ten rodzaj sztuki od wielu lat. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wspaniałej opowieści gościa o odkryciu własnego artystycznego powołania i o samym tworzeniu w drewnie. Obejrzały różnego rodzaju dłuta, rylce, wykorzystywane podczas pracy oraz rzeźby i płaskorzeźby jego autorstwa.

Druga część spotkania odbywała się w twórczej atmosferze – uczniowie  rzeźbili w mydle. Podczas pracy otrzymywali od pana Zbigniewa wiele cennych wskazówek. 

Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

5 maja 2016 roku

Dnia 5 maja 2016 roku w geście solidarności z osobami chorymi, uczniowie z klasy Ib i IIb uczestniczyli w Marszu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystości poprzedził marsz ulicami naszego miasta, złożenie kwiatów pod Miejscem Straceń  i pomnikiem Jana Pawła II oraz Msza Święta w kościele pw. NNMP. Kolejnym punktem uroczystości, były występy muzyczne i taneczne przygotowane przez osoby niepełnosprawne oraz uczniów  naszej szkoły w sali kina Merkury.

W Multicentrum

Zajęcia uczniów klasy Ic

10 maja 2016 roku uczniowie klasy Ic wybrali się do Multicentrum. Dzieci uczestniczyły w zajęciach: „Multijęzyk”, „Multimuzyka” oraz „LOGIKIT” czyli tworzenie modeli z klocków K’Nex.  Uczniowie chętnie grali na Bum – Bum – Rurkach, a także brali udział w zabawach doskonalących znajomość języka angielskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się klocki, z których można było „wyczarować” różne rzeczy.  Wszystkie zajęcia bardzo spodobały się pierwszakom.  Na pewno wkrótce tam powrócimy!

Korzystając z pięknej pogody, zwiedziliśmy nasze miasto, a zajęcia wychowania fizycznego odbyły się w pięknej scenerii  Parku Radziwiłła.

„Święto Polskiej Niezapominajki”

Uczniowie klasy Va na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych

„Jak nam piszą stare bajki,

Polacy kochają niezapominajki”

12 maja 2016 roku uczniowie klasy Va kolejny raz uczestniczyli w zajęciach na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych im. J. I. Kraszewskiego. Zajęcia prowadziła Pani Barbara Poszalska – przygotowała dzieciom wiele atrakcji związanych z ekologią, ochroną środowiska. Interesujące były prace uczniów dotyczące „Święta Niezapominajki”, które przypada 15 maja.

Klasa otrzymała z rąk Prezesa ROD Pana Mirosława Klejnowskiego CERTYFIKAT za udział w 14 Święcie Polskiej Niezapominajki.

Była też słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Ogólnopolskie Badanie Umiejętności Trzecioklasistów

Test kompetencji w klasie IIIa

10 i 17 maja uczniowie klasy IIIa naszej  szkoły brali  udział w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasistów OBUT, które od kilku lat przeprowadza Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie.  Podstawowym celem Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów jest umożliwienie szkołom otrzymania dodatkowych informacji o poziomie wiadomości i umiejętności posiadanych przez ich uczniów kończących klasę trzecią oraz materiałów mogących stać się podstawą do refleksji nad sposobem funkcjonowania szkoły i sposobami doskonalenia jej codziennej praktyki. Dzieci  napisały OBUT – test kompetencji z polskiego, matematyki i przyrody.  I choć nauczyciel starał  się, by niepotrzebnie nie stresować uczniów, to emocji nie udało się uniknąć.  Diagnoza nie jest egzaminem i była  przeprowadzana w maksymalnie przyjazny sposób. Najważniejszą wartością diagnozy jest informacja, jaką o umiejętnościach uczniów zyska nauczyciel. OBUT 2016 z języka polskiego ma pokazać, czy trzecioklasiści czytają ze zrozumieniem i potrafią wykonywać polecenia związane z przeczytanym tekstem. Testowana była też umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji. W części matematycznej sprawdzano wiedzę z zakresu rachunków i geometrii oraz umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych. Diagnoza kompetencji przyrodniczych trzecioklasistów odbywała  się po raz pierwszy. Dlatego badanie to otwiera nowe możliwości pozyskiwania informacji o kształtowaniu się i rozwoju umiejętności niezwykle potrzebnych w naukach przyrodniczych. Każda z części trwała 45 minut. Teraz  sprawdzi to i omówi ze swoimi uczniami  nauczyciel klasy trzeciej. Następnie wyniki zostaną wprowadzone do internetowej bazy, gdzie po weryfikacji szkoła będzie  mogła  porównywać swoje osiągnięcia z wynikami krajowymi oraz regionalnymi.

W Muzeum Południowego Podlasia

Zajęcia uczniów klasy Ic

23 maja 2016 roku uczniowie klasy Ic, już po raz drugi, odwiedzili  Muzeum Południowego Podlasia. Tym razem, w nawiązaniu do ostatnio omawianej tematyki, pierwszaki utrwalały i poszerzały wiedzę o Białej Podlaskiej. Najpierw dzieci zwiedziły wystawę poświęconą historii naszego miasta. Następnie wzięły udział w zajęciach plastycznych, malowały na szkle herb miasta z wizerunkiem św. Michała Archanioła. Powstały przepiękne prace, które w niedługim czasie trafią do domów naszych pierwszoklasistów i będą przypominać miłe chwile spędzone w muzeum.

Z wizytą w Straży Pożarnej …

Wycieczka uczniów klasy Ic

W maju i czerwcu uczniowie klas I – III naszej szkoły mają możliwość odwiedzenia jednostki Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. Uczniowie klasy I c skorzystali z tej okazji -24 maja wybrali się do siedziby Straży Pożarnej przy ul. Sidorskiej. Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy strażaka. Dzieci utrwaliły sobie numeru telefonu straży pożarnej, obejrzały wozy strażackie oraz sprzęt jakim dysponuje straż; mogły wsiąść do samochodu, przymierzyć hełm strażacki, a nawet potrzymać wąż gaśniczy. Dużą atrakcją był również przejazd autobusem miejskim. To będzie niezapomniana wycieczka!

„Korale dla Mamy…”

Zajęcia uczniów klasy Ic w Muzeum Południowego Podlasia

W kwietniu uczniowie klasy Ic uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Południowego Podlasia, podczas których wykonali korale z modeliny. Wytwory swojej pracy dzieci przekazały Mamom w dniu Ich Święta. Taki, własnoręcznie wykonany upominek, na pewno ucieszył wszystkie Mamy!

Uczniowie klasy IIIa …

… w Straży Pożarnej

23 maja uczniowie klasy IIIa wybrali się do siedziby Straży Pożarnej przy ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Dzięki życzliwości strażaków dzieci obejrzały samochody, sprzęt strażacki oraz zwiedziły budynek straży. Niebywałą atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, przebywanie w wozie strażackim. Strażacy zaprezentowali dzieciom próbny alarm oraz sprzęt, którego używają w trudnych warunkach. Jak się później okazało, w wozie strażackim znajduje się zdecydowanie więcej sprzętu, niż się dzieci  spodziewały. Wszyscy uczniowie doskonale znali  numery alarmowe, jak również powiedzieli  jakie informacje powinna podać osoba, która telefonuje z prośbą o pomoc. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i na podstawie obserwacji same dostrzegły,  jakie cechy charakteru i umiejętności powinna  posiadać osoba, która chce być strażakiem. Zawód strażaka  wymaga odwagi i odpowiedzialności, jest bardzo potrzebny, by móc ratować życie ludziom, którzy są w niebezpieczeństwie.

Dzień Matki

Uroczystość w klasie IIIa

W środę 25 maja 2016 r., w klasie IIIa miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Matki zorganizowana  w Sali Zabaw Fit and Fun.  Dzień Matki  to wielkie wydarzenie w życiu każdego  dziecka.  Tego dnia dzieci były bardzo podekscytowane, a jednocześnie zadowolone, ponieważ  w sposób wyjątkowy wyraziły swoją wdzięczność, szacunek a nade wszystko  okazały  miłość do kochanych mam. W trakcie uroczystości szanowne mamy mogły ,,czuć się, jak prawdziwe królowe”,  gdy dzieci z przejęciem przedstawiały Ich sylwetki. Mamy ze wzruszeniem odbierały czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

Dzieci za swoje piękne występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Celem  tego spotkania było: kształcenie poczucia szacunku dla mam, rozwijanie miłości, uczynności i życzliwości w stosunku do nich, kształcenie umiejętności wyraźnego mówienia, wzbogacanie słownictwa, rozwijanie słuchu muzycznego oraz wyrabianie umiejętności właściwego zachowania się podczas takiej uroczystości.   

Po części oficjalnej dzieci  obdarowały swoje ukochane mamy laurkami i różami, a następnie mogły beztrosko, wesoło i bezpiecznie spędzać wolny czas na Sali Zabaw Fit and Fun.

Atmosfera tej uroczystości była wspaniała.

Wycieczka do Straży Pożarnej

Klasa IIb

17 maja 2016 roku uczniowie klasy IIb udali się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki życzliwości strażaków dzieci obejrzały samochody, sprzęt strażacki oraz zwiedziły budynek straży. Niebywałą atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, maski przeciwgazowej, przebywanie w wozie strażackim.  Strażacy zademonstrowali dzieciom próbny alarm oraz sprzęt, którego używają w różnych trudnych warunkach. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. A oto nasze wspomnienia….

Wycieczka do Białegostoku

Wyjazd uczniów klasy IIb i IIIa

W dniu 19 maja 2016 r. uczniowie klasy IIb i IIIa uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Białegostoku. W programie wycieczki mieliśmy:  spektakl „Pinokio” w Białostockim Teatrze Lalek. Przedstawienie naprawdę podobało się, wszyscy byli  zadowoleni  spotkaniem  z aktorem po spektaklu. Następnie  zwiedzaliśmy z przewodnikiem   Jura Park Dinozaurów w Jurowcach ścieżką edukacyjną oraz skorzystaliśmy  z  dodatkowych atrakcji. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał  bilet z kuponem który, upoważniał  go do wejścia  do wyboru na: park linowy, autodrom, kolejkę górską, karuzelę „pająka”, strzelnicę paintball, kolejkę torową „pirata, dmuchany skakaniec, dmuchaną zjeżdżalnię, trampoliny, basen z łódkami. Mieliśmy zapewniony przejazd komfortowym  autokarem, opiekę doświadczonego  pilota.

Nasza wycieczka to radość zwiedzania, zabawa i  kolorowe wspomnienia.

„Bezpieczne Pierwszaki”

Turniej edukacyjny

31 maja 2016 roku w naszej szkole zorganizowano turniej edukacyjny „Bezpieczne Pierwszaki”. Celem imprezy było utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy uczniów z zakresu ruchu drogowego; wyrabianie poczucia odpowiedzialności za zdrowie oraz bezpieczeństwo własne i innych, a także rozwijanie współpracy i „zdrowej” rywalizacji.

Początek spotkania należał do uczniów klasy Ic, którzy zaprezentowali montaż słowno – muzyczny: „Ostrożnie na drodze!”. Następnie wszyscy pierwszoklasiści wzięli udział w różnorodnych konkursach. Przedstawiciele poszczególnych klas rozwiązywali zagadki, układali puzzle i hasła o bezpieczeństwie, musieli wykazać się znajomością numerów alarmowych, a także brali udział w konkurencjach sprawnościowych. Za odwagę oraz wiedzę wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe medale „Bezpieczny Pierwszak”.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Stanisława Duklewska – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Białej Podlaskiej – wieloletni przyjaciel naszej szkoły; Pan Arkadiusz Maksymiuk – zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej; Pan Bogusław Gdula – przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Cieszymy się również, że na spotkanie przybyło tylu Rodziców i Dziadków naszych aktorów. Dziękujemy Państwu za wspólnie spędzony czas!

Film do obejrzenia:   Bezpieczne pierwszaki

„Zdrowo i kolorowo”

Festyn Rodzinny

Festyn Rodzinny – film

Góry Świętokrzyskie

Wycieczka uczniów klas III – IV

Trójmiasto – Malbork

Wycieczka uczniów klas V – VI

Kazimierz Dolny – Janowiec

Wycieczka uczniów klasy 0 i Ia

Ognisko

Integracja uczniów klasy Va

Dzień Dziecka w Muzeum

Zajęcia uczniów klasy Va

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy Va odwiedzili Muzeum. Odbyły się tam zajęcia warsztatowe, podczas których malowano torby płócienne motywem dawnych powozów. Były też zajęcia teoretyczne związane z dawnymi sposobami podróżowania. Uczniowie obejrzeli wystawę pt.: „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie [polskim w XIX i XX wieku.” Był tez słodki poczęstunek i życzenia dla dzieci z okazji ich święta od pracowników Muzeum Południowego Podlasia.

Pasowanie na Czytelnika

Impreza w bibliotece szkolnej

Wreszcie nadszedł dzień, kiedy uczniowie klas Ia, Ib, i Ic udowodnili, że znają książki i lubią czytanie. Pasowaniu na czytelnika towarzyszyło przedstawienie w wykonaniu piątoklasistów, ale istotnym jego elementem było włączenie pierwszaków, którzy podpowiadali głównej bohaterce. Na koniec starsi koledzy podarowali nowym czytelnikom pamiątkowe zakładki. Ile było radości, widać na zdjęciach!

„Magiczne Ogrody”

Wycieczka uczniów klasy Ib i Ic

Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej

Zajęcia czytelnicze

5 maja uczniowie klasy IIa wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej Celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki, poznanie pracy bibliotekarza oraz wzbogacenie słownictwa dzieci. W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się na placu zabaw, gdzie miło i wesoło spędzili czas.

Wycieczka do Straży Pożarnej

Klasa IIa

25 maja 2016r. uczniowie klasy IIa byli na wycieczce w Straży Pożarnej. Dzieci wysłuchały wielu ciekawych informacji dotyczących pracy strażaka  oraz jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru oraz do kogo zwrócić się o pomoc. Zwiedziły budynek straży oraz obejrzały różne pojazdy, którymi strażacy wyjeżdżają do pożarów, wypadków. Obejrzały ich wyposażenie i niezbędne do pracy urządzenia. Najwięcej emocji wzbudziło wsiadanie do wozu strażackiego oraz przymierzanie hełmu. To był udany wyjazd.

„Wiosenny Wiatr”

Wyjazd uczniów klasy IIa

19 maja 2016r. klasa IIa wybrała się do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woskrzenicach. Uczniowie spędzili tam kilka godzin na wspólnych grach i zabawach. Największą atrakcją był  park linowy, który dostarczył niezwykłych emocji tym, którzy postanowili pokonać wszystkie jego odcinki. Atrakcji było mnóstwo: trampoliny, równoważnie, ścianka wspinaczkowa, boisko, jazda konna, a do tego jeszcze  kiełbaski z grilla. To był miło i wesoło spędzony czas.

Prezydent czyta dzieciom

Udział uczniów klasy Ib, IIa i IIb w spotkaniu czytelniczym

3 czerwca 2016r.  z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom kl. Ib, IIa, IIb wybrały się do Parku Radziwiłła, gdzie Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk  i jego żona czytali  dzieciom. Pan Prezydent przeczytał dzieciom „Balladę o kapryśnej królewnie” Wiery Badalskiej. Po wysłuchaniu bajki mali słuchacze chętnie zadawali różne pytania gospodarzowi naszego miasta. To był miły i wesoły dzień, bowiem w parku czekało na dzieci dużo różnych atrakcji.

Wycieczka do Straży Pożarnej

Klasa Ia

Ognisko klasowe

14.06.2016 r.

Dnia 14 czerwca 2016 r. klasa IIIa wraz z wychowawczynią udała się na ostatnie już ognisko klasowe podczas nauki w klasach młodszych. Nie było to jednak zwyczajne ognisko! Zostało ono zorganizowane przez rodziców uczniów na terenie Bialskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Narutowicza. Jest to szczególnie urokliwe miejsce z racji zagospodarowania. Znajdują się tu a także miejsce na ognisko i do gry w piłkę. Rodzice przygotowali kiełbaski, był również grill, pyszne ciasta i owoce. Zajęcia spędzone na powietrzu pozwoliły dzieciom zaobserwować przyrodę, a także przypomniały o przestrzeganiu zasad i słuchaniu poleceń. Trzecioklasistom, ich rodzicom i wychowawczyni klasy towarzyszyła radość i swoboda. Uczniowie wykazali się sprawnością sportową podczas różnych zabaw i gier zespołowych.  Ognisko klasowe przekształciło się w piknik rodzinny, gdzie wszyscy uczestnicy spędzili miło czas.

„Spacerkiem po Białej z przewodnikiem”

IVa zwiedza miasto

Już niedługo wakacje… W tym czasie wielu z nas zwiedza  nowe miejsca. Zanim ruszymy odkrywać Polskę i świat, poznajmy to, co najbliższe. Tak uczyniła klasa IVa, która 16 maja wybrała się ze swą wychowawczynią, aby zwiedzać ciekawe miejsca w Białej Podlaskiej. Co ważne, w role przewodników wcielili się sami uczniowie. Czwartoklasiści przyjrzeli się z bliska kilku obiektom i wysłuchali opowieści o ich historii. Były to: zabudowania kościoła Narodzenia NNP przy ul. Brzeskiej, budynek dawnej Akademii Bialskiej, austeria. Odwiedzono Szkolny Dwór – miejsce, gdzie niegdyś stała synagoga. Pouczający spacer ulicami miasta słodko zakończył się w lodziarni na placu Wolności.

Zakończenie roku szkolnego 2015 / 2016

24.06.2016 r.