Archiwum 2016 / 2017

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016 / 2017

01.09.2016 r.

„Hop-sa-sa”

Pokazy dodatkowych zajęć pozalekcyjnych

Ognisko

Klasa IIc

16 września 2016 roku uczniowie klasy IIc wraz z wychowawczynią wybrali się do „Grillparku” na ul. Podłączną, by miło spędzić czas. Pogoda dopisała! Na uczniów czekało wiele atrakcji m.in. boisko do piłki nożnej, plac zabaw z huśtawkami i ścianą wspinaczkową, trampolina, gra „piłkarzyki”, domek zabaw. Chwile odpoczynku umilił wspólny poczęstunek. Uczniowie – bardzo zmęczeni, ale zadowoleni – pieszo powrócili do szkoły. Z pewnością był to udany dzień!

Nasze Pierwszaki

Pierwsze dni nauki  w szkole …

Pierwsze dni w klasie pierwszej – nowe otoczenie, nowi koledzy, nowy wychowawca… Jak najlepiej się poznać? Jedną z okazji dla pierwszoklasistów jest  połączenie zabawy  z ciekawymi zajęciami. Oto kilka fotograficznych wspomnień pierwszaków.

Lekcja ze sztandarem

Zajęcia w klasie Ia

Tradycją naszej szkoły są LEKCJE ZE SZTANDAREM SZKOŁY dla klas pierwszych. Podczas tych lekcji uczniowie zapoznają się z symboliką sztandaru i jego znaczeniem dla społeczności szkolnej. Spotkania takie są również okazją do poznania Patrona Szkoły – Kornela Makuszyńskiego i jego książek napisanych dla dzieci. Lekcję tę, 19 września 2016 r. przeprowadziła pani Agnieszka Arseniuk, nauczycielka historii. Nauczycielka zaprezentowała uczniom i dokładnie opisała sztandar – sztandar to chorągiew, znak państwa, osadzony na drzewcu, sztandar szkoły ma kształt kwadratu, wykonany jest techniką haftu ręcznego, znajduje się w gablocie. Sztandar szkoły jest symbolem tradycji, miłości do Ojczyzny. Pracownicy i uczniowie szkoły otaczają sztandar szacunkiem. Poczet sztandarowy powinien być wytypowany z uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu. Pierwszoklasiści już wiedzą, jak zachować się podczas uroczystości szkolnych, jaki jest nasz wygląd sztandaru, jak powinien wyglądać poczet sztandarowy. Była to ich pierwsza lekcja patriotyzmu, ucząca szacunku do naszych symboli narodowych. Wszyscy uczniowie byli odświętnie ubrani.

Wycieczka do ogrodu

Klasa IIIa

15 września 2016 roku korzystając z pięknej pogody kończącego się już lata, uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do ogrodu i mieli okazję pobyć na świeżym powietrzu, zjeść smaczną kiełbaskę oraz pieczone ziemniaki. Atrakcją były zabawy z kotami oraz gry w piłkę.  Wszystkim smakowały świeżo zerwane jabłka i orzechy. Był to też czas sprzyjający kształtowaniu pozytywnych relacji w grupie i z wychowawcą.

Od ziarenka do bochenka

Pieczemy chleb

Celem zajęć, które odbyły się dn. 23.09.2016 r. było zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba, uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza. Na zajęciach miały okazję nie tylko obserwować, ale również czynnie uczestniczyć przy wypiekach z panią Kasią – mamą Kuby. Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat to bardzo ważna sprawa.

Z wizytą w Jednostce Wojskowej w Roskoszy

Wycieczka uczniów klasy IIb

15 września 2016 roku uczniowie klasy II b odwiedzili jednostkę Wojskową w Roskoszy. Mieli okazję zwiedzić miejsca niedostępne dla innych i poznać specyfikę pracy żołnierzy. Żołnierze stworzyli bardzo przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci śmiało zadawały mnóstwo pytań, oglądały broń oraz podziwiały wszelkie akcesoria wojskowe, strzelały z broni do tarczy, przymierzały hełmy. Wizyta w wojsku dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń. Dzieci były zafascynowane wojskowym klimatem. Na ich twarzach było widać prawdziwą radość z pobytu wśród żołnierzy. Pamiątkowe zdjęcia uwieńczyły naszą wizytę w tej jednostce.

Dzień Pomidora

Zajęcia w świetlicy szkolnej

16 września 2016 roku obchodziliśmy w świetlicy „Dzień Pomidora”. Bohaterem tego dnia był oczywiście pomidor. Świetliczaki mogło podziwiać różne odmiany pomidorów. poznały wartości odżywcze tego wspaniałego warzywa. Dowiedziały się, że różnią się one nie tylko kształtem, ale także kolorem. Najbardziej ze wszystkich odmian przypadły dzieciom do gustu pomidorki koktajlowe, którymi się chętnie częstowały. Dużo radości sprawiło dzieciom sporządzenie soku z pomidorów za pomocą wyciskarki mechanicznej. Uwieńczeniem zabawy był pomidorowy poczęstunek. Wszystkim bardzo smakował świeży sok z pomidorów oraz wspaniałe, czerwone kanapki. Pomysłodawczyniami i organizatorkami tego dnia były wychowawczynie: p. J. Major i p. M. Cieślicka.

Dzień Chłopaka

Obchody święta w klasie IIc

30 września chłopcy obchodzili swoje święto. Z tej okazji dziewczęta z klasy IIc obdarowały swoich kolegów upominkami w postaci „super-kubka” oraz lizaka. Wszyscy chłopcy w tym wyjątkowym dniu cieszyli się szczególnymi względami swoich koleżanek. Świadczą o tym pamiątkowe zdjęcia.

Z wizytą w Nadleśnictwie

Wycieczka edukacyjna uczniów klasy IIc

5 października 2016 roku uczniowie klasy IIc pod opieką wychowawczyni i pani praktykantki wybrali się do Nadleśnictwa Biała Podlaska. Celem wycieczki było poznanie pracy leśnika oraz poszerzenie i utrwalenie wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców.

W sali edukacyjnej dzieci obejrzały filmy przyrodnicze, rozpoznawały odgłosy leśnych zwierząt, obejrzały eksponaty przyrodnicze. Panie pracujące w Nadleśnictwie, w bardzo ciekawy sposób opowiadały o życiu i zwyczajach mieszkańców lasu, przypomniały zasady zachowania obowiązujące w lesie oraz wskazały czynniki zagrażające przyrodzie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się plansze i gry edukacyjne.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a przekazane wiadomości  z pewnością poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczestników wycieczki.

Wycieczka do Nadleśnictwa

Klasa IIb i IIIb

29 i 30 września 2016 roku uczniowie z klasy IIb i  IIIb wybrali  się na zajęcia edukacyjne do siedziby Nadleśnictwa Biała Podlaska, gdzie obejrzeli eksponaty przyrodnicze znajdujące się w izbie, dowiedzieli się, jak rozpoznawać gatunki drzew oraz poznali warstwową budowę lasu.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się  gra „Przyrodnicze koło wiedzy”. Na koniec uczniowie obejrzeli  film o pracy leśniczego i ssakach naszych lasów.

Następnie z panem leśniczym pojechaliśmy  do lasu i szkółki leśnej w Rudce. Tego dnia aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku był przepiękny. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Pan leśniczy opowiedział nam wiele ciekawostek, jakie kryje las i szkółka leśna.  Na koniec czekała na nas przepyszna niespodzianka, a było to pieczenie kiełbasek nad ogniskiem.

Dziękujemy panu leśniczemu Andrzejowi Bubakiewiczowi za rozbudzenie w naszych sercach szacunku i wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dzień Chłopaka …

… w klasie Ia

30 września w klasie Ia obchodzony był  Dzień Chłopaka. Dziewczynki  z  klasy pierwszej  pamiętały o swoich kolegach i obdarowały ich życzeniami oraz podarunkami – magiczną kredką do wzorowego pisania literek i słodyczami. 

Sałatki owocowe i warzywne

Zajęcia w klasie Ia

Uczniowie klasy I przygotowywali  sałatki warzywno-owocowe i poznali  zasady postępowania podczas przygotowywania posiłków. Wiedzą, jakie znaczenie mają witaminy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Celem zajęć było także zapoznanie pierwszoklasistów z zasadami zdrowego odżywiania oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Dzieci samodzielnie wybierały  surowce i proponowały  skład sałatki. Przygotowywanie sałatek poprzedziło wspólne  czytanie wiersza ,,Na straganie” Jana Brzechwy i  pogadanka na temat prawidłowego żywienia z wykorzystaniem plakatu z Piramidą Zdrowego Żywienia dla dzieci. Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja – dzieci smakowały sałatki wykonane przez siebie i kolegów.

Ślubowanie uczniów klasy I

7 października 2016 r.

Dnia 7 października 2016 r. o godzinie 10:00 w Szkole Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej  odbyła się ważna uroczystość. W poczet uczniów przyjęto pierwszoklasistów. W uroczystości wzięli udział: dyrektor szkoły pani Mariola Petru, przewodnicząca Rady Rodziców pani Bożena Raczkowska, nauczyciele i uczniowie klas młodszych  oraz licznie zgromadzeni rodzice i goście. Uczniowie klasy  pierwszej  przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Wychowawczyni zapoznawała i wdrażała swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcie nauki w szkole. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła, dotykając piórem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Pani dyrektor złożyła życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Tradycyjnie pierwszoklasiści odcisnęli swoje paluszki w kronice szkoły. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i buttonów ufundowanych przez Radę Rodziców. Następnie przewodniczący Samorządu Uczniowskiego życzył sukcesów w nauce oraz zapewniał o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.Do życzeń dołączyli się rodzice, w imieniu rodziców głos zabrała mama Alexandra. Pierwszoklasiści swój program artystyczny rozpoczęli tanecznym krokiem „Poloneza”. Następnie wykonywali wiersze i piosenki przygotowywane specjalnie na tę okazję. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

FILM ZE ŚLUBOWANIA

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Zajęcia w klasach I – VI

W dniach 10 – 13 października 2016 roku w klasach I – VI odbyły się zajęcia z Resuscytacji Krążeniowo- Oddechowej. Prowadzone były w formie pogadanek oraz ćwiczeń. Uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo udzielać pomocy osobie poszkodowanej. Zajęcia przeprowadziły studentki IV roku Pielęgniarstwa bialskiej Uczelni PSW pod opieką pielęgniarki szkolnej – p. Anny Hinc – Bachanek.

Otrzęsiny klasy czwartej …

… z bohaterami Kornela Makuszyńskiego

14 października świętowaliśmy Dzień Patrona. Na początku czwartoklasiści musieli sobie poradzić z zadaniami, jakie postawili przed nimi Koziołek Matołek i inni bohaterowie Kornela Makuszyńskiego. Jak nakazuje tradycja, przeszli trudne konkurencje otrzęsinowe. Dopingowała im cała szkoła, a śmiechu i radości było co nie miara! Ogromną atrakcją okazało się wspólne wyjście do kina na film „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Rośnie kolejne pokolenie zapalonych kinomanów!

Lekkoatletyka dla każdego!

Zawody sportowe z udziałem uczniów klas I – II

W środę 19 października uczniowie klasy Ia oraz klas drugich naszej szkoły wzięli udział w zawodach sportowych zorganizowanych już po raz kolejny w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego”. Wszyscy uczestnicy imprezy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali  poszczególne zadania. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

Zdrowe sałatki – kolorowe kanapki

Zajęcia w klasach drugich

W naszej szkole propagujemy zdrowe nawyki żywieniowe. W październiku w klasach drugich realizowane były zajęcia o tematyce zdrowotnej. Uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowali w klasach smaczne i zdrowe posiłki. Dzieci robiły sałatki i kolorowe kanapki.
Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom nasi uczniowie coraz częściej będą zwracać uwagę na to, co i w jaki sposób jedzą.

„Surówka – samo zdrowie!”

Lekcja otwarta w klasie IIb

Wierszem Jana Brzechwy „Na straganie” rozpoczęła się w klasie IIb  w dniu 19 października 2016 r.  lekcja otwarta dla rodziców. Na lekcji gościła również  pani  Dyrektor i pani dietetyczka. Głównym celem zajęć było kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania  poprzez poznanie wartości odżywczych warzyw oraz korzyści ich spożywania. Uczniowie zapoznali się  ze sposobami przechowywania i przetwarzania warzyw oraz poznali cechy charakterystyczne poszczególnych warzyw. Korzystając z instrukcji wykonania surówki z podręcznika klasy drugiej,  przy pomocy pani dietetyczki i rodziców uczniowie wykonali „Surówkę samo zdrowie”. Wszystkim  bardzo smakowała ta zdrowa i oryginalna surówka. Uczniowie, zachwyceni własnym sukcesem, obiecali wykonywać wspólnie z rodzicami  surówki i sałatki z warzyw.

Kukiełki warzywne

Prace uczniów klasy IIb

Zainspirowani sukcesami kulinarnymi uczniowie klasy IIb 20 października 2016 r. samodzielnie wykonali  kanapki. Tworzenie kanapek   rozwinęło u uczniów kreatywność i wyobraźnię.  Po ciężkiej, pełnej radości pracy  uczniowie mogli oddać się rozkoszy smakowania swoich przepięknych, kolorowych  i co najważniejsze zdrowych kanapek. Zajęcia były bardzo smaczne…;)  Ten dzień pełen pasji  tworzenia zaowocował również wykonaniem „Jesiennych kukiełek z warzyw”. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością.  W  niecodzienny sposób wykorzystały naturalne okazy z których powstały wspaniałe oryginalne kukiełki- stworki. A jak kukiełki warzywne, to oczywiście teatrzyk …… „Na straganie…..”

„Bądźcie świadkami miłosierdzia”

XVI Dzień Papieski w naszej szkole

Dnia 20 października 2016 roku odbył się w naszej szkole apel: „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Uczniowie z klas V – VI oraz I – II przybliżyli całej społeczności szkolnej życiorys Papieża Jana Pawła II. Montaż słowny wzbogaciła prezentacja multimedialna oraz śpiew piosenek religijnych wraz z gestami. W drugiej części aktorzy wyjaśnili tegoroczne hasło Dnia Papieskiego – na czym polega miłosierdzie dziś, wśród nas. Rozśpiewana cała społeczność szkolna ubogacona treściami o życiu Papieża – naszego rodaka – zakończyła apel gromkimi brawami.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka…

Spotkanie uczniów klasy IIb z dogoterapeutą

Pies to najlepszy przyjaciel, wierny kompan,

ale i wspaniały „lekarz” dla duszy i ciała.

Dnia 24.10.2016 r  uczniowie  klasy IIb mieli możliwość  spotkania się  z dogoterapeutą  Panem Wojciechem Tomczukiem i  jego psem Toretto, który wzbudził  nie lada zainteresowanie, entuzjazm, radość i podziw. Pan Wojciech przekonał uczniów, jak bardzo oddane i pomocne potrafią być psy. Zaprezentował szereg zawodów i sytuacji, w których zwierzęta te służą ludziom. Pokazał uczniom jak należy pracować z psem, na czym polega  praca jego i psa z dziećmi. Klasa  miała możliwość obserwowania czynności wykonywanych przez zwierzę takich jak chodzenie, siadanie czy leżenie. Został również poruszony temat właściwego zachowania się w przypadku kontaktu z obcym psem. Uczniowie mogli przekonać się, jak wielkim przywiązaniem i oddaniem pies może darzyć swojego pana i jak wiele miłości człowiek jest mu winien.

Dzięki temu spotkaniu dzieci  miały możliwość przełamania strachu przed dotknięciem psa, przeżycia wielu  pozytywnych emocji  oraz doświadczenia  radości i uśmiechu.

Dni Otwarte Ciepłowni

Wycieczka uczniów klasy 0  i  Ia

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej zaprosiło dzieci oddziału przedszkolnego  oraz uczniów klas Ia naszej szkoły na Dni Otwarte Ciepłowni. Podczas wizyty w Ciepłowni, 3 listopada 2016 roku  dzieci dowiedziały się jak wygląda produkcja ekologicznego ciepła systemowego dla miasta Biała Podlaska, zobaczyły urządzenia służące do jego produkcji, jak również dowiedziały się, co to jest niska emisja i jaki ma wpływ na zdrowie i środowisko.
„Dni Otwarte Ciepłowni” PEC objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka.

Bezpieczna droga do szkoły

Spotkanie uczniów klas 0 – I z policjantem

2 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy 0 i  Ia z policjantem z Komisariatu Policji  w Białej Podlaskiej. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna  jest  praca policjanta. Tematem spotkania było także utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.  Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia, policyjny lizak oraz małe kajdanki. 

Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasad bezpieczeństwa, które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci!

W Bibliotece Barwnej

Zajęcia biblioterapeutyczne

W piątek 4 listopada 2016r. uczniowie klasy IIb poznali barwy Biblioteki Barwnej oraz zakątki z atrakcjami jakich się nie spodziewali. Przewodnikiem po  drogach książek była pani Karolina, która przeprowadziła z uczniami ciekawe zajęcia biblioterapeutyczne, zapoznała z zasadami obowiązującymi w wypożyczalni oraz  zdradziła sekret jak zaprzyjaźnić się z książką. Już niedługo wrócimy na kolejne zajęcia, tym razem o emocjach….

Śniadanie Daje Moc

Klasa Ia

8 listopada uczniowie klasy Ia wzięli udział w Dniu Śniadanie Daje Moc. W klasie zorganizowane zostało śniadanie,  dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały i zjadły najważniejszy posiłek dnia. Pierwszoklasiści miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także próbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Uczniowie poznali także 12 zasad zdrowego odżywania według Instytutu Matki i Dziecka.  Na pewno program „Śniadanie daje moc” przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

Śniadanie Daje Moc

Klasa IIa

Śniadanie Daje Moc

Klasa IIb

Śniadanie Daje Moc

Klasa IIIa

Śniadanie Daje Moc

Klasa IIIb

Podobnie jak w roku ubiegłym, 8 listopada 2016 r. uczniowie z klasy IIIb wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. Dzięki pomocy rodziców, na szkolnym stole znalazło się mnóstwo  produktów potrzebnych do przygotowania smacznych i zdrowych kanapek.

Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Święto Niepodległości

Akademia szkolna

„Śpij kolego w ciemnym grobie,

niech się Polska przyśni Tobie.”

10 listopada 2016 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów klasy VIa. Wielkie chwile naszej historii zawarte były w pieśniach patriotycznych śpiewanych przez uczniów klasy Va.

11 listopada 2016 roku delegacja uczniów z klasy VIa wzięła udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Wizyta w Zespole Szkół Specjalnych

Klasa IIb

Na zaproszenie uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych już po raz drugi klasa IIb gościła w murach tej placówki. Dnia 14 listopada 2016r  uczniowie uczestniczyli w uroczystościach z okazji  święta  11 listopada zwanego świętem Niepodległości Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły specjalnej, który bardzo nam się podobał. Uczniowie w ciekawy  i oryginalny  sposób przybliżyli nam takie wartości jak: Ojczyzna,  wolność,  patriotyzm.  Z zapartym tchem oglądaliśmy prezentacje ukazujące naszą piękną Polskę. Napełnieni  duchem patriotycznym przystąpiliśmy z wielkim zapałem do rozwiązywania zagadek związanych z odzyskaniem przez Polskę wolności. Wykonaliśmy godło z origami, ułożyliśmy z puzzli mapę Polski, utrwaliliśmy słowa hymnu państwowego. To była bardzo ciekawa i twórcza wizyta u naszych przyjaciół.

Udział uczniów klas I – III w projekcie

„Mój smartfon – mój mały świat – klikam z głową”

Tata też potrafi …

Zajęcia w klasie IIb zorganizowane we współpracy z Rodzicami

Uczniów klasy IIb odwiedził tata Bartka – Pan Leszek. Z  chwilą, kiedy wszedł do klasy, wszyscy wiedzieliśmy, że to będą wyjątkowe zajęcia. Pan Leszek przyniósł dużo śrubek, wkrętarki, płyty pilśniowe oraz specjalne kuferki na narzędzia. Opowiedział nam o pracy stolarza i pozwolił z bliska przyjrzeć się wszystkim narzędziom. Wspólnie z tatą Bartka złożyliśmy (przykręcaliśmy, wkręcaliśmy) piękną i kolorowa szafkę. Wszyscy byliśmy  bardzo dumni z efektów wspólnej pracy. Szafkę można oglądać w naszej sali, trzymamy tam płyty. 

 Również  tata  Zosi – Pan Łukasz  zabrał nas w niecodzienną i tajemniczą podróż. Pokazywał i objaśniał: dlaczego pada deszcz, skąd wieje wiatr, jakie są chmury i dlaczego zawsze jest pogoda? Oglądaliśmy eksperymenty, prezentacje, przyrządy  meteorologiczne, malowaliśmy i marzyliśmy, aby krążyć jak mała kropelka deszczu. To była bardzo ciekawa lekcja. Mamy nadzieję, że nie będziemy chodzić z głową w chmurach.

 Dnia 14 listopada 2016r. tata  Matyldy – Pan Darek zaprosił nas do swojej klasopracowni muzycznej, gdzie z wielkim zapałem poznawaliśmy nuty.  Były to czarodziejskie nuty, które „powstały” z jabłek. I tak zrodziły się ósemki, półnuty, ćwierćnuty …  Później  tańczyliśmy w rytm ta, ti …, rozwiązywaliśmy zagadki muzyczne i graliśmy na takich „różnych dziwnych” instrumentach.  To była bardzo twórcza lekcja muzyki.

„Bajki i legendy związane z Podlasiem”

Spotkania z kustoszem Muzeum Południowego Podlasia

W listopadzie b. r. w klasach I – IV odbyły się spotkania uczniów z Panem Antonim Jodłowskim – starszym kustoszem Muzeum Południowego Podlasia. Uczestnicy zajęć z dużą uwagą wysłuchali bajek i legend związanych a rodem Radziwiłłów.

„Regionalizm w szkole”

Lekcja muzealna w klasie Va

W naszej szkole kilkakrotnie gościliśmy pracowników Muzeum Południowego Podlasia – panią Iwonę Maksymiuk oraz pana Mirosława Barczyńskiego i pana Antoniego Jodłowskiego, którzy przeprowadzili we wszystkich klasach lekcje związane z historią Białej Podlaskiej. Te spotkania rozbudziły w uczniach zapał do poznawania historii naszego miasta. Oby nie był słomiany… Przecież czwórka ma bogatą tradycję – wkrótce będziemy obchodzić 95 – lecie!

Wieczór wróżb andrzejkowych

Wspólna zabawa uczniów klasy IIb i IIc

Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 21 listopada późnym popołudniem w szkole spotkali się uczniowie klas IIb i IIc. Celem spotkania była wspólna zabawa i integracja dzieci. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji.

Zgodnie z tradycją zabawę rozpoczęły wróżby, w prowadzeniu których pomagały studentki PSW. Można było wywróżyć sobie imię przyszłego męża lub żony, powróżyć z kubeczków, były wróżby numerologiczne, z kart, losowanie zawodów oraz kręcenie butelki na kole – szukanie odpowiedzi na pytanie: Co mnie czeka w najbliższej przyszłości?  

Po zakończeniu wróżb zorganizowano dyskotekę. Ulubiona muzyka uczniów, przyciemniona sala oraz efekty świetlne sprawiły, że wszyscy poczuli niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili.

Tego wieczoru dzieci wspólnie zjadły pyszną kolację przygotowaną przez Mamy.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tak wspaniałego wieczoru, w szczególny sposób Marysi i Kubie – uczniom klasy VIa naszej szkoły, którzy uświetnili zabawę ciekawym konkursami.

Ogromne słowa podziękowania kierujemy również do Rodziców, którzy przygotowali poczęstunek.

To był pełen wrażeń wieczór !

Andrzejki …

… w świetlicy szkolnej

22 listopada 2016 r. w naszej świetlicy odbyło się spotkanie andrzejkowe. Uczniowie bardzo mocno zaangażowali się w przygotowanie imprezy, sami wykonali rekwizyty, udekorowali sale.  W organizację imprezy aktywnie włączyli się również rodzice oraz uczniowie klasy VI. Dzieci poznały tradycje związane z obchodami tego święta. Dziewczynki z klasy szóstej przygotowały wróżby. Było „przekłuwanie” serca, wyciąganie losów z kapelusza, lanie wosku, babeczki z wróżbą, ustawianie butów. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawie. Największą atrakcją cieszyło się lanie wosku przez dziurkę od klucza. Cienie woskowych figurek rzucane na ścianę pobudziły wyobraźnię dzieci.

Czas między wróżbami umilały dzieciom tańce przy muzyce dyskotekowej oraz liczne konkursy z nagrodami. Do wspólnej zabawy włączyły się dzieci z oddziału przedszkolnego, które zostały zaproszone do świetlicy. Atrakcją wieczoru było malowanie twarzy przez panią Marysię. Po tańcach przyszedł czas na słodki poczęstunek. dzieci z rozkoszą zajadały się słodkościami przygotowanymi przez rodziców.

Andrzejkowa zabawa była bardzo udana, dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu miłych przeżyć.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Obchody święta w naszej szkole

22 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia uczniowie przyszli ubrani do szkoły na żółto- ten kolor  jest symbolem życzliwości. W tym dniu nie było kartkówek i sprawdzianów. W klasach przeprowadzono głosowanie na najbardziej uśmiechniętego ucznia- zwycięzców udekorowano uśmiechniętymi plakietkami. Klasa 0 i 1 malowały wesołe buźki. Klasy 2 i 3  wykonały „łańcuchy życzliwych rąk”. Na szkolnej tablicy pozdrowień uczniowie umieszczali życzenia i pozdrowienia. Rozstrzygnięto konkurs na rymowankę o życzliwości – laureaci zostali nagrodzeni.

Świat toruńskiego piernika

Klasa Ia w Muzeum Południowego Podlasia

Świat toruńskiego piernika

Zajęcia uczniów klasy IIIb

24 listopada uczniowie z klasy IIIb uczestniczyli w warsztatach wypiekania pierników w  Muzeum Południowego Podlasia. Efektem zajęć były własnoręcznie wykonane pierniki. Kiedy ciasteczka przebywały w piecu, uczniowie zwiedzili wystawę „Świat toruńskiego piernika”, wysłuchali opowieści związanych z piernikami oraz degustowali „katarzynki”.  Na koniec otrzymali na pamiątkę wykonane przez siebie prace.

Dzień Jabłka

Uczniowie klasy IIc zachęcali do jedzenia jabłek

24 listopada 2016 roku uczniowie klasy IIc zaprezentowali swoim kolegom z klas 0 – III  krótką inscenizację o jabłku. Celem przedstawienia było przypomnienie dzieciom o zaletach spożywania jabłek. 

Pchli Targ

Cenna lekcja przedsiębiorczości

25 listopada zorganizowano w naszej szkle „Pchli targ” czyli pierwszą lekcje przedsiębiorczości. Uczniowie mogli sprzedać i kupić używane przedmioty w dobrym stanie. Targ cieszył się dużym powodzeniem zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli oraz pracowników szkoły. Uczniowie – sprzedawcy oferowali atrakcyjne towary a nabywcy cieszyli się z niskich cen. Następny targ planowany jest na wiosnę.

Makulatura na drzewo !

Udział uczniów naszej szkoły w akcji na Placu Wolności

W piątek 25.11.2016r. uczniowie z klasy IIIb wzięli udział w  akcji „Makulatura na drzewo” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wojewódzka Organizacja Świętego Michała. Przygotowując się do akcji uczniowie zbierali makulaturę. Za każde 5 kg makulatury otrzymaliśmy sadzonkę drzewa  liściastego lub iglastego. Wymiana makulatury na drzewka nie była jedyną atrakcją tego ekologicznego święta. Podczas akcji zbiórki makulatury były konkursy i zabawy z Wodzirejem Wojtkiem oraz smaczny i ciepły poczęstunek. Zadowoleni i w dobrym humorze wróciliśmy  do szkoły. 

W Sali Zabaw Fit and Fun

Klasa Ia

W dniu 28 listopada uczniowie klasy Ia radośnie spędzili czas w Sali Zabaw Fit and Fun w Białej Podlaskiej.

Celem zajęć było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci mogły beztrosko, wesoło i bezpiecznie spędzać czas.
Różnorodność przeszkód na sali  dostarczyła dzieciom  sporo wrażeń,  każdy znalazł  dla siebie mnóstwo atrakcji. Była to pełna szaleństwa  niezapomniana zabawa.

Cuda z filcu

Zajęcia warsztatowe w klasie VIa

1 grudnia 2016 r. uczniowie klasy VIa uczestniczyli w zajęciach z filcu. Tworzyli różne dzieła: kwiatki, drzewa, ważki, misie itp. Każdy miał inny pomysł, a efekty okazały się doskonałe.

Mikołaj w szkole

III Mikołajkowa Impreza Integracyjna

W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w naszej szkole już po raz trzeci zorganizowano Mikołajkową Imprezę Integracyjną. W spotkaniu uczestniczyli nasi uczniowie oraz dzieci z rodzin uchodźczych. Uczestnikom imprezy mikołajkowej  zaprezentowano piosenki i tańce polskie, ukraińskie, irańskie oraz hinduskie. Można też było zobaczyć wystawę „Mikołaj w różnych kulturach”. Dzieci zostały obdarowane wspaniałymi prezentami, wręczanymi przez Mikołajów z różnych stron świata.  

Impreza możliwa była dzięki zaangażowaniu wielu osób o szlachetnych sercach, którym serdecznie DZIĘKUJEMY !

Partnerzy współpracujący przy organizacji imprezy mikołajkowej to: Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej oraz Centrum Wolontariatu w Lublinie.

O imprezie w mediach lokalnych

Galeria

Va na śniegu

Zabawy na śniegu

Korzystając z pierwszych opadów śniegu klasa Va w ramach lekcji wychowania fizycznego 6 grudnia wybrała się do parku radziwiłłowskiego. Radość z zabaw na śniegu była przeogromna. Nie zabrakło bitwy na śnieżki, zjeżdżania z górki, lepienia bałwana oraz ślizgania się na lodzie. Uczniowie razem z p. Anettą Tarkowską czynnie spędzili godzinę na świeżym powietrzu, czego dowodem są poniższe zdjęcia.

Klasa IIb w Multicentrum

12 grudnia 2016 r.

Dnia 12 grudnia klasa IIb odwiedziła Interaktywne Centrum Naukowe. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza pracowała z tablicą multimedialną utrwalając pojęcia związane ze świętami Bożego Narodzenia. Druga zajmowała się tworzeniem klatek filmowych, z których powstała krótka animacja. Zajęcia były kreatywne i bardzo ciekawe.

„Jak smakują sajgonki?”

Poznajemy kuchnię azjatycką

Na zakończenie zajęć o Azji rodzice Bartka przygotowali klasie IIIa niespodziankę – zaprosili do chińskiej restauracji. Kuchnia Chińska to jedna z najpopularniejszych kuchni świata, najbardziej znana spośród wszystkich kuchni azjatyckich. Posiada bardzo bogatą i wieloletnią tradycję. Ważnym elementem są  świeże warzywa, które mają wpływ na smak potraw oraz ich wartości odżywcze. Każda potrawa jest wyjątkowa .Przekonali się o tym uczniowie klasy trzeciej jak byli w wietnamsko – chińskiej restauracji i próbowali azjatyckie potrawy. To było wspaniałe doświadczenie. Dziękujemy.

Dinozaury

Zajęcia uczniów klasy IIIa w Multicentrum

W Bibliotece Barwnej

Zajęcia czytelnicze uczniów klasy IIIa

Mikołajki na sportowo

Ia w AWF

15 grudnia, klasa 1 aktywnie uczestniczyła w zabawie rekreacyjno-sportowej „Mikołajki na sportowo”, których organizatorem była Bialska Filia AWF. W imprezie uczestniczyło 25 pierwszaków. Już od wejścia na salę sportową uczniów przywitała rytmiczna muzyka, która zachęcała do zabawy i aktywnego spędzenia czasu.  Następnie przeprowadzono krótką rozgrzewkę przy muzyce i zabawa ruszyła. Uczniowie brali udział w wielu ciekawych konkurencjach, w licznych zabawach bieżnych, skocznych, przy muzyce, integracyjnych, z mocowaniem, na czworakach, opracowanych przez organizatorów. Było mnóstwo uśmiechów i radości. Dzieci mogły skorzystać ze „stacji sportowych”, specjalnie na tę okazję, przygotowanych przez studentów, na których mogły spróbować swoich sił, wykorzystując uczelniany sprzęt rekreacyjno-sportowy. Na zakończenie wspólnej zabawy wszyscy razem zatańczyli taniec. Nie mogło zabraknąć prezentów-niespodzianek, które wręczali dzieciom liczni Mikołaje z AWF-u. Gratulujemy kreatywności i dziękujemy za zaangażowanie.

Pachnące Święta

Uczniowie klasy IIc pieką pierniczki

STOP AGRESJI

Szkolne Dni Profilaktyki

8 grudnia 2016 roku uczniowie klas III – VI obejrzeli inscenizację pt.: „Chwila prawdy”. Uczniowie klasy V a w zaprezentowanych scenkach zachęcali koleżanki i kolegów do zachowań bez zastosowania przemocy. Przedstawienie zostało wyróżnione podczas XI Miejskiego Przeglądu Teatrów Profilaktycznych, który odbył się 1 grudnia.

Rozśpiewana lekcja z kolędą

Bialskie Centrum Kultury

Dnia 20 grudnia uczniowie klasy IIb i Va uczestniczyli w „Rozśpiewanej lekcji z kolędą”, która odbyła się w Bialskim Centrum Kultury. Dzieci poprzez śpiew zapoznały się z historią postania wykonywanych kolęd i pastorałek. Główną atrakcją było wspólne kolędowanie. Wykonawcami przedstawienia byli członkowie studia wokalnego Brevis pod kierownictwem  pana Krzysztofa Olesiejuka. Była to wspinała radosna lekcja wprowadzająca nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Świąteczny czas …

Jasełka i wigilie klasowe

„Wehikuł czasu”

Zajęcia w klasie IIb

Dnia 01.02.2017 r. uczniowie klasy IIb zainspirowani wierszem „Wehikuł czasu” wykonali według własnego pomysłu swoje oryginalne wehikuły czasu z „chrupek kukurydzianych”. Dzieci żałowały, że nikogo te ciekawe maszyny nie przeniosły w przeszłość, ale za to dostarczyły im dużo radości podczas konstruowania i były bardzo smaczne.

My się zimy nie boimy !!!

Kulig w klasie Ia

Tegoroczna zima: mróz, dużo śniegu i słońce! Wprost wymarzony czas na kulig.

Więc pewnego piątku, 3 lutego uczniowie klasy Ia korzystając z zimowych uroków, cieplutko ubrani, z dobrymi humorami i ochotą na białe szaleństwo wybrali się na klasowy kulig do Rakowisk zorganizowany przez Rodziców. Atrakcji było co niemiara! Zimowa sanna wiodła przez urokliwe zakątki uśpionej wioski, skąd roztaczały się przepiękne widoki na panoramę zaśnieżonych pól i lasu.

Dzieci wraz z Rodzicami jechały na dużych saniach ciągniętych przez dwa konie. Jazda zaprzęgiem konnym sprawiła dzieciom dużo radości.

Jechaliśmy radośnie, bo konie ciągnęły raz szybciej, raz wolniej.

Kolejnym punktem wycieczki było pieczenie kiełbasek. Wszystkich rozgrzała gorąca herbatka. Nie zabrakło też wojny na śnieżki. Wszystkim dopisywały dobre humory, było dużo śmiechu i radości. Niektórym dzieciom udało się ulepić pięknego bałwana z marchewką i dużymi oczami.

Zmoczeni, zmęczeni, ale z dobrymi humorami wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Do szkoły dotarliśmy po godzinie 13:00. To był bardzo udany dzień.

W Muticentrum

Zajęcia uczniów klasy IIb

Dnia 6 lutego 2017 r. uczniowie klasy IIb uczestniczyli w zajęciach w Multicentrum. Pracowali w trzech grupach nad następującymi zagadnieniami: „Jak widzi oko?”, „Jak segregujemy odpady?”,  „Jak powstają wulkany?”. Były to bardzo ciekawe, twórcze i pełne eksperymentów zajęcia.

Dzień Babci i Dziadka

Uroczystość w klasie IIc

6 lutego 2017 roku w klasie IIc odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej specjalnie przygotowanej na tę okazję. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz tańczyli dla swoich bliskich. Druga część uroczystości odbyła się w klasie. Dzieci wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Przygotowano też poczęstunek dla wszystkich gości i dzieci, przygotowany przez rodziców. Spotkanie było wspaniałą okazją do wyrażenia wdzięczności Babciom i Dziadkom za wielką miłość, ciepło, czas i troskę, jaką każdego dnia okazują swoim wnukom. Dziękujemy za tak liczne przybycie na naszą uroczystość!

Spotkanie uczniów z księdzem z Boliwii

8 lutego 2017 r.

23 lutego gościliśmy w naszej szkole księdza Andrzeja Kubalskiego, który pracuje jako misjonarz w Boliwii. Przebywając w tym południowoamerykańskim państwie, prowadzi ośrodek szkolno-wychowawczy dla dziewcząt. Misjonarz opowiedział zebranym uczniom o codziennym życiu w Bulo Bulo, sytuacji dzieci, problemach z jakimi się borykają. Swą wypowiedź ilustrował licznymi zdjęciami, wprawiającymi uczniów w zachwyt i zdziwienie. Chętnie odpowiadał na pytania i pozwolił „dotknąć egzotyki” – uczniowie mogli się przyjrzeć sandałom wykonanym z opon samochodowych, pejczowi służącemu dyscyplinowaniu dzieci. Niejeden uczeń oglądając te eksponaty zamyślił się i, miejmy nadzieję, docenił, że jego życie jest niepomiernie łatwiejsze, niż rówieśników w odległej Boliwii.

„Extra Szkolna Stołówka”

Oddaj głos na naszą szkołę !!!

Nasza szkoła przystąpiła do programu Extra Szkolna Stołówka, której partnerem społecznym jest Federacja Polskich Banków Żywności. Ma on na  celu polepszenie warunków, w jakich dzieci szkolne spożywają posiłki oraz edukację uczniów w zakresie właściwego gospodarowania żywnością. Programowi towarzyszy konkurs skierowany do szkół podstawowych, dzięki któremu zostanie wyłonionych 5 placówek, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 30.000 zł na remont stołówki.  Wszystkich zainteresowanych programem (osoby pełnoletnie) prosimy o oddawanie głosów na naszą szkołę na  stronie internetowej  konkursu EXTRA STOŁÓWKI

„Skutki prawne stosowania cyberprzemocy”

Spotkanie uczniów klasy VI z przedstawicielami Policji

9 lutego uczniowie klasy VI uczestniczyli w pogadance nt.: „Skutki prawne stosowania cyberprzemocy”. Celem spotkania było uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu i związanych z nimi konsekwencji prawnych.

W oczekiwaniu na bal

Stroje z gazet

Uczniowie klasy IIb w oczekiwaniu na Bal Karnawałowy  stworzyli niezwykłe stroje wykonane z papieru. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Każdy strój zachwycał i zasługiwał na wyróżnienie. Uczniowie mieli dużo pomysłów na wykorzystanie zużytych gazet i przerobienie ich w interesujące przebrania. Okazało się, że można stworzyć „coś” z „niczego”.

Dzień Otwarty Szkoły

11 lutego 2017 r.

To był bal …

Wspólna zabawa karnawałowa

W Bibliotece Barwnej

Klasa IIb

Dnia 13 lutego 2017r. uczniowie klasy IIb uczestniczyli w pierwszych zajęciach w ramach cyklu: „Poznajemy swoje uczucia”.  Na podstawie książki Guido van Genechtena „I co teraz? Gdy wyrosną nam rogi”. Rozmawialiśmy o naszych uczuciach i potrzebach. Mieliśmy możliwość poznać siebie i innych w nowych ciekawych zabawach.

„Walentynki”

Obchody święta w klasie IIb

Dzień 14 lutego uczniowie klasy IIb obchodzili szczególnie. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przynieśli do klasy pocztówki z poczty walentynkowej, które dostarczyły wiele radości i niespodzianek. W tym dniu dużo  rozmawialiśmy o przyjaźni i wdzięczności. Wykonaliśmy walentynkowe zakładki dla osób, które lubimy. Pod koniec zajęć urządziliśmy dyskotekę walentynkową połączoną ze słodkim poczęstunkiem. Każdy uczeń otrzymał czerwonego  lizaka oczywiście z serduszkiem.

Za nami pierwszy semestr nauki

Podsumowanie półrocznej pracy uczniów klas 0 – III

Apel podsumowujący pracę uczniów w I semestrze bieżącego roku szkolnego

Klasy IV – VI

23 lutego odbył się apel podsumowujący pracę uczniów klas IV – VI w roku szkolnym 2016 / 2017. Przedstawiono prymusów naszej szkoły, osoby wyróżnione i te, które otrzymały wzorowe zachowanie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że najwyższą średnią ocen (5,36) uzyskała uczennica klasy VIa – Maria Mich. Były też dyplomy za 100 % frekwencję.

Spotkanie uczniów klasy IIb …

… ze sportowcem

Uczniowie klasy IIb spotkali się ze sportowcem – studentem AWF w Białej Podlaskiej Panem Adamem Dobrowolskim, który opowiedział o swojej pasji sportowej, jaką jest lekkoatletyka, a także o tym jak ważny w życiu każdego człowieka jest sport. Zachęcał uczniów do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Pokazał swoje „trofea sportowe”– puchary i medale. Przeprowadził wśród uczniów konkurs sprawnościowy i nagrodził zwycięzców medalami. A na koniec spotkania zademonstrował magiczne i tajemnicze „sztuczki” – czuliśmy się jak na przedstawieniu  prawdziwego Magika. My też próbowaliśmy, ale nam nie wychodziło, może z czasem…

„W świetle prawa…”

Spotkanie uczniów klas V – VI z panią prokurator

1 marca 2017 r. naszą szkołę odwiedziła pani prokurator. Poprowadziła zajęcia dla uczniów klas V – VI na temat przestrzegania prawa.

Spotkanie z lekarzem

Zajęcia w klasie IIb

7 marca 2017 roku uczniów klasy IIb odwiedziła ciocia Krzysia, która jest lekarzem. Pani Doktor opowiedziała dzieciom jak dbać o zdrowie i dlaczego jest to takie ważne. Uczniowie przygotowali pytania do naszego gościa, na które uzyskali wyczerpujące i ciekawe odpowiedzi. Sformuowaliśmy razem zalecenia dotyczące tego, jak być zawsze zdrowym, uśmiechniętym i szczęśliwym. Otrzymaliśmy również prezenty od Pani Doktor.

Cieszymy się, że Pani Doktor, mimo licznych zajęć, znalazła czas na spotkanie z nami.

Spotkanie z dentystą

Zajęcia w klasie IIc

W dniu 8 marca 2017 r. uczniowie z klasy IIc gościli w klasie mamę Natalki, która jest lekarzem stomatologiem. Dzieci wysłuchały interesującej prelekcji na temat higieny jamy ustnej. Dowiedziały się jak ważne dla naszego zdrowia jest codzienne mycie zębów, sposób odżywiania oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wszystkim bardzo podobała się prezentacja prawidłowego szczotkowania zębów, którą pani stomatolog przeprowadziła na specjalnym modelu uzębienia. Uczestnicy spotkania mogli też zobaczyć akcesoria i narzędzia, którymi lekarz stomatolog posługuje się w swojej pracy. Dzieci wykazywały duże zainteresowanie tematem, aktywnie uczestniczyły w rozmowie i chętnie zadawały pytania. Na koniec spotkania każdy otrzymał naklejkę „Dzielny pacjent”.   

Dziękujemy Pani Małgorzacie za cenną wiedzę i miłe spotkanie!

„Dzień Kobiet”

Obchody święta w klasie IIc

8 marca w klasie IIc obchodzono Dzień Kobiet.  Z tej okazji chłopcy obdarowali swoje koleżanki długopisami „Super- Dziewczyna” oraz słodyczami. W tym dniu wszystkie dziewczynki otoczone były szczególnymi względami. Chętnie fotografowały się z kolegami z klasy.

„Dzień Kobiet”

Obchody święta w klasie IIb

Chłopcy z klasy IIb pamiętali o szczególnym dniu każdej dziewczynki i z okazji ich święta wręczyli im przepiękne, kolorowe opaski do włosów. W zamian dziewczynki podarowały chłopcom Kinder niespodzianki. Był to radosny dzień w życiu naszej klasy.

Dzień Języka Angielskiego

Wystawy prac uczniów

Podczas tegorocznego Dnia Języka Angielskiego mogliśmy obejrzeć wystawę prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Klasy młodsze, pod kierunkiem pani Anny Kalbarczyk, zaprezentowały „talerzyki” z ulubionym jedzeniem i kolorowe pajacyki.

Starsi uczniowie, pod opieką pani Barbary Andrzejuk, wykonali makiety słynnych angielskich obiektów: Big Bena, budki telefonicznej, piętrowego autobusu, taksówki, London Eye. Najlepsze prace przygotowali: Miłosz Chwedoruk, Amelia Mirska, Oliwia Czech i Jan Sokołowski.

Wszyscy wykonawcy prac zostali nagrodzeni.

Dziękujemy za zaangażowanie!

„Kangur”

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny

16 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły kolejny raz przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego – KANGUR 2017. Test rozwiązywało 54 uczniów, różnych kategorii: Żaczek, Maluch i Beniamin.

Pozytywnie regionalni

Klasa Va w Roskoszy

Pierwszy dzień wiosny klasa piąta spędziła w Roskoszy. Nie, nie na wagarach, jak mogłoby się wydawać. Uczniowie zostali tam zaproszeni przez Stowarzyszenie Biała Pozytywka oraz Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy w ramach realizacji programu “Pozytywnie regionalni”. Piątoklasiści mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach tkackich, poznali regionalny strój nadbużański, piekli ciastka, robili karmniki dla ptaków, słuchali gawędy o ptakach, wspólnie poznawali swoje predyspozycje i grali w kalambury. Jednym słowem ani chwili się nie nudzili. A to nie koniec, bo podczas ogniska spalili marzannę wcześniej wykonaną ze słomy. Nie zabrakło też poczęstunku – oprócz kiełbasek były przecież samodzielnie przygotowane słodkości. To był dzień pełen atrakcji. Dziękujemy za zaproszenie!

Spotkanie z rzeźbiarzem

Zajęcia w klasach drugich

„Dni otwarte” Komendy Miejskiej Policji

Wycieczka uczniów klasy „0” oraz Ia

Dnia 21 marca 2017 r odbyła się wycieczka dzieci z klasy 0 i Ia do Komendy Policji w Białej Podlaskiej.  Podczas „dni otwartych” uczniowie  mieli  okazję zwiedzić tutejszą jednostkę Policji, zapoznać się z metodami pracy funkcjonariuszy i sprzętem będącym na ich wyposażeniu.

Podczas spotkania dzieci zobaczyły miejsca, do których nikt spoza Policji na co dzień nie ma dostępu. Zapoznały się z codzienną pracą funkcjonariuszy oraz ich wyposażeniem do służby. Była również okazja, by usiąść za kierownicą radiowozu i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wycieczka była bardzo atrakcyjna, wywołała wiele wrażeń i z pewnością wybierzemy się tam za rok. Chcemy dowiedzieć się o technikach kryminalistycznych czyli, w jaki sposób ściąga się odciski palców i zbiera ślady.

„Bezpieczni w szkole i na co dzień”

Spotkanie uczniów klas 0 – III ze Strażą Miejską

23 marca gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Straży Miejskiej. Podczas spotkania uczniowie klas 0 – III otrzymali cenne rady na temat bezpieczeństwa w szkole, w domu, na ulicy. Do bezpiecznych zachowań zachęcała maskotka „Strażnik Julian”. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe magnesy z numerem Straży Miejskiej.

W Multicentrum

Zajęcia uczniów klasy IIc

24 marca 2017 roku uczniowie klasy IIc wybrali się do Multicentrum.  Tym razem dzieci uczestniczyły w modułach:  MULTINAUKA,  MULTISZTUKA  oraz LOGIKIT.  Zajęcia jak zwykle prowadzone były w ciekawej, zabawowej, interaktywnej formie. Uczniowie między innymi zgłębiali tajemnice wulkanów. Dowiedzieli się, że wulkany to góry, z których czasem „bucha” popiół, gaz i gorąca lawa. Natomiast wierzchołek wulkanu, przypominający spodek, jest nazywany kraterem. Mali Odkrywcy z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w eksperymencie ukazującym wybuch wulkanu używając do tego octu, sody i kolorowego barwnika.

W drodze powrotnej do szkoły uczniowie odwiedzili Galerię Podlaską. Podziwiali wystawy malarstwa i rysunku.

Żywa lekcja historii

Stroje, uzbrojenie i zwyczaje z epoki szlacheckiej

24 marca gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej Rekonstructo, którzy zaprezentowali zebranym uczniom stroje, uzbrojenie i zwyczaje z epoki szlacheckiej.  Żywa lekcja historii wzbudziła dużo emocji. Niektórzy z uczniów osobiście uczestniczyli w pokazie, odgrywając rolę uczestnika pojedynku, czy  oskarżonej o czary kobiety.

„Baśń o panowaniu Zdrówka”

Przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy Va

Jak to ze zdrowiem bywa opowiedzieli kolegom uczniowie klasy piątej. Trzydziestoosobowa obsada zaprezentowała „Baśń o panowaniu Zdrówka”. Pozbawiona nadzoru króla Zdrówko Zdrowolandia musi odpierać ataki Wirusa, Anemii i Próchnicy. Na szczęście dzięki pomocy Inhalacji, Stomatologii , Witaminek i Ogrodniczki wszystko dobrze się kończy. Wielotygodniowe przygotowania do występu zakończyły się sukcesem i klasa piąta została nagrodzona zasłużonymi brawami.

5 kwietnia przedstawienie obejrzeli też najbliżsi piątoklasistów. Licznie zebrani widzowie gromkimi brawami nagrodzili młodych aktorów.  Przed taką publicznością chce się grać!

Wizyta uczniów z Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej w Brześciu

30 marca 2017 r.

Artykuł bialapodlaska24.info

Radio lublin

W Cechu Rzemiosł Różnych

Wizyta uczniów klasy VIa

Klasa szósta odwiedziła Cech Rzemiosł.  Pani Dyrektor Anna Rudowska – Śledź opowiedziała uczniom o historii rzemiosła bialskiego i pokazała zebrane w izbie pamięci eksponaty. Przekazała też informacje na temat Szkól Rzemieślniczych.  Szóstoklasiści otrzymali gadżety związane z Cechem.

Święta, święta …

Zajęcia w Muzeum Południowego Podlasia – klasa IIc

11 kwietnia uczniowie klasy IIc wybrali się do Muzeum Południowego Podlasia, by poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści o dawnych zwyczajach wielkanocnych na Podlasiu. Na zajęciach warsztatowych wykonywały stroiki świąteczne, które zagoszczą w ich domach. Efekty pracy są naprawdę zaskakujące …

„Przez Krzyż do chwały”

Apel Wielkanocny

IIc w Bibliotece „Barwnej”

Zajęcia czytelnicze

Najmłodsi w Szkole Muzycznej

Audycja muzyczna

„O zdrowie dbamy, bo jedno je mamy…”

Apel przygotowany przez klasę IIc

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia uczniowie klasy IIc przygotowali apel o tematyce zdrowotnej. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas 0 – III. Zabawne scenki zaprezentowane przez drugoklasistów noszą tytuły: „O duchu, który bał się ruchu”, „O hałasie, który w szkole panuje i zdrowie psuje” oraz „O czarownicy, która zębów nie myła i brudna była”.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy apelu będą pamiętać o podstawowych zasadach prozdrowotnych, by na długo zachować dobre zdrowie.

Witaj Maj! Trzeci Maj !

Akademia szkolna

Dnia 27 kwietnia uczniowie klasy IIb i IIIb przygotowali montaż słowno – muzyczny pt.: „Witaj Maj – 3 Maj”. Poprzez wiersze i pieśni patriotyczne uczniowie przybliżyli nam takie wartości jak: Ojczyzna i patriotyzm. Od dzisiaj będziemy pamiętali tę ważną datę i symbole narodowe.

Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnością Umysłową

5 maja 2017 r.

„Moje hobby, moje pasje”

Zainteresowania uczniów klasy IIIa

Zainteresowania są ważne dla rozwoju intelektualnego człowieka. Dobrze, jeśli je posiadamy i rozwijamy.

W piątek 5 maja chętni uczniowie z kl. IIIa prezentowali swoje hobby i zainteresowania.  Kuba w pasjonujący sposób mówił o wielkim wynalazcy jakim był Nikola Tesla oraz demonstrował, jak działa mały silniczek oraz lutownica. Natalka zaprezentowała  swoją kolekcję koni, a Bartek pokazał zbiór samochodzików. Natomiast Marta opowiedziała, jak zaczęła się jej przygoda z karate. Szymon zademonstrował duży zbiór medali  zdobytych  podczas różnych zawodów sportowych. Na koniec Zuzia, która lubi zajęcia artystyczne, chętnie tańczy, rysuje, maluje, wycina, wyczarowała nam ładną składankę.  Zajęcia minęły bardzo szybko i pokazały, że dobrze jest znaleźć w życiu coś, co sprawia nam radość i rozwijać swoje pasje.

„Pamiętamy o Dniu Mamy…”

Zajęcia plastyczne w klasie IIc

25 maja 2017 roku sala lekcyjna uczniów klasy IIc zamieniła się w pracownię plastyczną. Dzieci z ogromnym zapałem przystąpiły do wykonania wazonów techniką decoupage. Każdy starał się najbardziej jak potrafi. Własnoręcznie wykonane upominki z pewnością ucieszą każdą Mamę.

Powrót do świata Indian ?

Zajęcia w klasie IIIa

Uczniowie  mieli niecodzienną okazje poznać zwyczaje oraz bogatą kulturę Indian. Tata Oli zaprosił nas do dużego tipi. W środku  zmieściła się cała klasa. Każdy poczuł  dym palonego ogniska i przeniósł  się w niesamowicie barwny oraz tajemniczy dla nas świat Indian. Duża ilość eksponatów zrobiła na wszystkich  wrażenie i była doskonałym dopełnieniem  wiadomości, ciekawostek , tajemnic i mitów z życia Indian, z pasją przekazywanych przez tata Oli.  Na koniec każdy mógł strzelać z łuk. Dziękujemy za interesujące spotkanie.

Klasa IIIa w Bibliotece Pedagogicznej

Zajęcia czytelnicze i zwiedzanie wystawy Astrid Lindgren – barwy świata dzieciństwa

Uczniowie poznali twórczość znanej szwedzkiej autorki literatury dla dzieci oraz wzięli udział w ciekawych zajęciach rozwijających zainteresowania czytelnicze.

„Łączy nas książka”

Klasa IIIa bierze udział w osiemnastej edycji Bialskich Dni Książki Dziecięcej

Uczniowie wzięli udział w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez Bibliotekę Barwna   pod hasłem “Łączy nas książka!” , poznali różne rodzaje piłek, a w strefie kibica mieli okazję strzelać gole. To były pasjonujące zajęcia.

Wycieczka do Warszawy

Wyjazd uczniów klas IV – VI

10 maja 2017 roku uczniowie klas IV – VI wyjechali do Warszawy. Uczestnicy wycieczki obejrzeli seans „Cztery żywioły” w Cinema Park, połączony z warsztatami wypiekania pizzy. Poznali zabytki kultur Azji i Oceanii oraz miło spędzili czas w Parku Trampolin.

Zielona szkoła na Mazurach

Klasa IVa i VIa

Spotkanie z autorem książek dla dzieci

Zajęcia uczniów klasy Va

18 maja klasa V miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Pawłem Beręsewiczem, pisarzem i tłumaczem z języka angielskiego. Jego utwory są znane piątoklasistom nie tylko z zamieszczonych w podręczniku fragmentów. Poznawali je wspólnie przygotowując się do spotkania z autorem. Miło było na żywo ujrzeć twórcę serii o rodzinie Ciumków czy tekstu „Czy wojna jest dla dziewczyn?”. No i jak ciekawie opowiada pan Beręsewicz! Miejmy nadzieję, że autografy w jego książkach przyciągną nowych czytelników!

Na Farmie Iluzji

Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej

23 maja klasa zerowa oraz Ia wybrały się na wycieczkę do Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji”. Dzieci uczestniczyły w lekcji iluzji na wesoło, gdzie ponały zasady fizyki i optyki z wykorzystaniem tablic i eksponatów iluzjonistycznych. Inne atrakcje to: Latająca Chata Tajemnic, Muzeum Iluzji, Labirynt Luster, Zakręcony domek, Tunel Zapomnienia, przeprawa tratwami przez Zaklęty Staw. Odważni odwiedzili również grobowiec Faraona.

Wyjazd do Częstochowy uczniów klas trzecich

24 – 25 maja 2017 r.

Dzień Dziecka

Atrakcje na Placu Wolności

Jubileusz 95-lecia Szkoły

2 czerwca 2017 r.

Z wizytą w pasiece w Grabanowie

Wyjazd uczniów klasy zerowej

Kazimierz Dolny oraz „Magiczne Ogrody”

Wycieczka uczniów klas trzecich

Szkoła przetrwania w Sepelicach

Klasa Va

7 i 8 czerwca klasa V spędziła w Serpelicach w Szkole Przetrwania As. Uczniowie uczyli się wspinać po ściance, zjeżdżali tyrolką nad Bugiem, strzelali z wiatrówki i łuku. Najwięcej emocji dostarczyła nocna gra terenowa “Uciekinier”. Wspomnienia są bezcenne!

Wycieczka uczniów klasy II a do Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wiosenny Wiatr” w Woskrzenicach

9 czerwca 2017 r.

Polskie Radio, Lotnisko „Okęcie”, Stadion Narodowy … i inne atrakcje

Wycieczka do Warszawy – kl. IIb i IIc

Dzień Sportu

Klasy 0 – III

Bezpieczne wakacje

Spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji

Zakończenie roku szkolnego 2016 / 2017

23 czerwca 2017 roku