Archiwum 2017 / 2018

„Witaj Szkoło!”

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017 / 2018

„Bezpieczna droga do szkoły”

Spotkanie uczniów klas 0 – I z Policjantem

14 września 2017 roku do naszej szkoły przybyło trzech Policjantów: pan Dzielnicowy oraz przedstawiciele Sekcji ds. Nieletnich. Spotkali się oni z klasami „0”, Ia oraz Ib, aby zapoznać najmłodszych uczniów naszej szkoły z zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym.

Dziękujemy pani Policjantce i panom Policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej za cenne rady i wskazówki.

Wycieczka do Białowieży

Nagroda za zbiórkę surowców wtórnych

Cyrkowe pokazy w szkole

22 września 2017 r.

W piątek, 22 września w naszej szkole odbył się pokaz cyrku „Youth”.  Tego dnia wszystkie klasy udały się do sali gimnastycznej, gdzie czekali na nich artyści. Już na wstępie prowadzący zrobił bardzo miłe wrażenie. Podczas spektaklu zobaczyć można było gimnastykę artystyczną, taniec hula-hop, elementy iluzji, pokazy z drabiną. Niektórzy uczniowie mogli wypróbować swoich możliwości w poszczególnych dyscyplinach. Spośród publiczności zostali wybrani ochotnicy do wzięcia udziału w przedstawieniu. Pełni zapału, z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość.

Pokaz sztuki cyrkowej wywarł na dzieciach ogromne wrażenie. Wszyscy byli zachwyceni i znakomicie się bawili. Artystów nagrodzono gromkimi brawami.

Letnia Akademia Folkloru

Uczniowie klas trzecich na Jarmarku Michałowym

W ramach obchodów Dni Patrona Białej Podlaskiej, na Placu Wolności zorganizowano Jarmark Michałowy. Tegoroczne święto urozmaiciły różnorodne atrakcje, także dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. 22 września 2017 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli  w zajęciach Letniej Akademii Folkloru. Odbyły się ciekawe warsztaty i pokazy ginących zawodów. Nie zabrakło konkursów, gier i zabaw z dawnych czasów oraz animacji i tańców regionalnych. Wszelkim atrakcjom towarzyszył Jarmark Michałowy, na którym można było obejrzeć, a także zakupić produkty lokalne, regionalne i rękodzieła.

Na pamiątkę wspólnie spędzonego czasu, dzieci otrzymały od organizatorów drewniane łyżki. Będziemy miło wspominać ten festyn!

„Lekcja ciepła”

Wycieczka do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

26 września klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i wzięły udział w „Lekcji ciepła”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli  się jak wygląda produkcja ekologicznego ciepła systemowego dla naszego miasta, co to jest niska emisja i jaki ma wpływ na zdrowie oraz środowisko.  Uczniowie obejrzeli oczyszczalnię wód,  obserwowali  jak węgiel z wielkich hałd dostarczany jest do wnętrza ciepłowni oraz jak  wyglądają kotły grzewcze.  Po zakończeniu lekcji, dla utrwalenia treści przekazywanych informacji każde dziecko otrzymało na pamiątkę egzemplarz książeczki o Czerwonym Kapturku.

W „Krainie Rumianku”

Wycieczka uczniów klasy IIIb i IIIc

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Uczniowie klasy Ia w „Barwnej”

Czytanie jest niezwykłą wartością dla człowieka. Rozwija język, pamięć i wyobraźnię, poprawia koncentrację, uczy myślenia, rozbudza zainteresowania.Wiedząc o tym, 29 września w klasa Ia uczestniczyła w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez Bibliotekę Barwna. Zabawy wśród książek dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń.

Wycieczka do Warszawy

Klasa VIa

3 października klasa VIa wybrała się do Warszawy. Stolica powitała wycieczkowiczów jesienną aurą, jednak była na tyle gościnna, że chwilami, zwłaszcza podczas spaceru po Starówce, deszczyk przestawał siąpić. Dzielni szóstoklasiści wchłonęli sporą dawkę informacji o Adamie Mickiewiczu podczas lekcji w Muzeum Literatury ( ogromne zainteresowanie wzbudziła szklanka, z której Wieszcz pił wodę podczas wykładów na Sorbonie), pożywili się znakomitą pizzą w Pizza Hut oraz zwiedzili Niewidzialną Wystawę (bardzo ciekawe doświadczenie – polecamy!). Przed 21:00 w doskonałych nastrojach, z wesołą pieśnią na ustach wrócili do Białej i padli w objęcia czekających na placu szkolnym, stęsknionych i zmokniętych rodziców.

Lekcja ze sztandarem

Uroczystość w klasach pierwszych

4 października  klasy pierwsze uczestniczyły w uroczystej lekcji ze sztandarem, prowadzonej przez p. Agnieszkę Arseniuk. Najmłodsi uczniowie poznali symbole narodowe i symbole naszej szkoły  – patrona Kornela Makuszyńskiego, sztandar i hymn szkoły.

KORNELIADA

Dzień Patrona Szkoły

12 października był w naszej szkole dniem pełnym emocji. Hucznie i głośno obchodziliśmy Dzień Patrona. Zaczęło się niewinnie – nauczyciele czytali uczniom książki Kornela Makuszyńskiego. Jednak gdy na trzeciej lekcji rozpoczął się turniej Korneliada, Czwórka stała się najgłośniejszym miejscem w okolicy, a to z powodu gromkiego dopingu, który towarzyszył rozgrywkom. Cała szkoła, w czerwono – niebieskich barwach , kibicowała swoim drużynom podczas wielu konkurencji,  wymagającym sprytu, pomysłowości oraz znajomości biografii i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Turniej wygrała drużyna niebieska,  przynosząc swoim kibicom niespodziankę w postaci zwolnienia z prac domowych w kolejnym dniu.

To już tradycja …

Otrzęsiny uczniów klas IV

19 października uczniowie klas czwartych zostali przyjęci do grona „starszaków”. Tradycyjnie już otrzęsiny miały charakter zabawowy. Czwartoklasiści musieli wykonać kilka zadań m.in. wydobyć ustami jabłko pływające w wodzie, zjeść pączka na czas, nakarmić jogurtem drugą osobę mając samemu zawiązane oczy, odpowiedzieć na pytania dotyczące szkoły. Wszyscy bawili się doskonale.

Otrzęsiny przygotowali uczniowie klasy VIIa wraz z wychowawczynią panią wicedyrektor Jolantą Mazuruk.

Jesteśmy uczniami …

Uroczystość Ślubowania uczniów klas I

26 października 2017 roku  odbyło się uroczyste Ślubowanie klas pierwszych. Pierwszoklasiści  zaprezentowali się przed publicznością recytując wiersze i śpiewając piosenki. Następnie w obecności  rodziców,  nauczycieli oraz  uczniów złożyli uroczyste ślubowanie. Aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły p. Mariola Petru oraz wicedyrektor p. Jolanta Mazuruk. Dzieci na pamiątkę otrzymały dyplomy. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami i rodzicami udali się do swoich sal na słodki poczęstunek.

Uroczystość przygotowały:  Anna Makarewicz – wychowawczyni kl. Ia oraz Maria Chyziak – wychowawczyni kl. Ib.

W piątek – 27 października 2017 roku uczniowie klasy IIIc odwiedzili pierwszoklasistów w ich salach lekcyjnych. Z okazji uroczystości Ślubowania wręczyli młodszym koleżankom i kolegom własnoręcznie wykonane zakładki do książki – „myszki”. Wraz z przekazaniem upominków życzyli pierwszakom wielu sukcesów w nauce.

Wycieczka do Brześcia

28 października 2017 r.

28 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili Brześć. Było wspólne spotkanie z harcerzami połączone ze zwiedzaniem miasta, m.in. Twierdzy Brzeskiej.

„Śniadanie Daje Moc”

Klasa IIIc

8 listopada 2017 r. uczniowie  naszej szkoły (już po raz kolejny) przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Tego dnia dzieci przygotowywały  w swoich klasach wielką śniadaniową ucztę – śniadanie, które dało wszystkim MOC.

Wszyscy z entuzjazmem uczestniczyli w podjętej akcji. Było wesoło, kolorowo, a co najważniejsze … zdrowo. Uśmiech

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą  pamiętać o tym, że „śniadanie” to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na lekcjach.

„Śniadanie Daje Moc”

Klasa IIIb

„Śniadanie Daje Moc”

Klasa IIIa

„Śniadanie Daje Moc”

Klasa Ib

„Śniadanie Daje Moc”

Klasa Ia

W przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Klasa siódma na tropach historii

7 listopada, w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości, klasa siódma uczestniczyła w niecodziennej lekcji historii. Uczniowie udali się do Oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Białej Podlaskiej, gdzie obejrzeli wystawę „Stefan Rowecki – Grot”. Po zakończeniu prezentacji wzięli udział w teście konkursowym i najlepsze trzy osoby otrzymały nagrody. Najważniejsza jednak jest wiedza na temat Stefana Grota Roweckiego, która, miejmy nadzieję, zaprocentuje zainteresowaniem historią II wojny światowej.

11 Listopada

Radosne obchody Święta Odzyskania Niepodległości

9 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy IVa przygotowali z tej okazji inscenizację, która w prosty sposób przekazała wszystkim zebranym 123 – letnią historię polskich dążeń niepodległościowych. W śpiewaniu patriotycznych piosenek uczestniczyła cała społeczność szkolna, a także miły gość – Pan Prezydent Michał Litwiniuk. Uroczysty charakter spotkania podkreślały galowe stroje uczniów i kotyliony, które dzieci wykonały samodzielnie.

Nasi najmłodsi …

… z wizytą w Szkole Muzycznej

Warto być życzliwym …

Dzień Życzliwości w naszej szkole

O tym, że warto być człowiekiem życzliwym, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Codzienne, drobne gesty życzliwości takie jak uśmiech, miłe słowo, pozdrowienie sprawiają, że każdy dzień może być wyjątkowy i przyjemny. Podczas tegorocznego Dnia Życzliwości uczniowie naszej szkoły układali hasła związane z tym świętem. Na szkolnych korytarzach pojawiły się też różne złote myśli, które dawały możliwość do krótkiej refleksji.

Pamiętajmy na co dzień o tym, że dobro, które dajemy innym powraca także do nas.

„Lekkoatletyka dla każdego”

Udział uczniów naszej szkoły w zawodach sportowych

W piątek 24 listopada uczniowie klas I – III naszej szkoły wzięli udział w zawodach sportowych zorganizowanych już po raz kolejny w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego”. Wszyscy uczestnicy imprezy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali  poszczególne zadania. Każdy uczestnik zawodów otrzymał medal oraz pamiątkowy dyplom, a szkoła – puchar.

„Mali ratownicy”

Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej

Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, uczniowie mogli poczuć się jak mali ratownicy. Poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowali czynności ratownicze. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem panów ratowników mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  

„Kolorandia”

Wspólna zabawa andrzejkowa uczniów klasy IIIb i IIIc

Wróżby Andrzejkowe

Zabawa w świetlicy szkolnej

Dyskoteka Andrzejkowa

Klasa IV – VI

Jak to dawniej w szkole było …

… wspomnienia Pani Stanisławy Duklewskiej – Prezesa TPD

Pomyśl …

XII Miejski Przegląd Teatrów Profilaktycznych

1 grudnia w SP nr 3  odbył się XII Miejski Przegląd Teatrów Profilaktycznych, podczas którego grupa teatralna z klasy VIa zaprezentowała spektakl „Mały Książę” na motywach znanej baśni filozoficznej Antoine`a de Saint Exupery. Oszczędne w środkach wyrazu przestawienie skłoniło widzów do refleksji nad tym, jak mądrze żyć. Za swój spektakl grupa otrzymała wyróżnienie.

„Zaprogramuj swoją przyszłość”

Regionalny Festiwal Kodowania

Multicentrum zorganizowało Regionalny Festiwal Kodowania. Głównym celem imprezy było promowanie kodowania i zachęcenie dzieci do nauki tej umiejętności. W ramach projektu odbyły się warsztaty z programowania. Zajęciom towarzyszyły atrakcyjne pokazy robotów edukacyjnych i drukarki 3D, przygotowane przez partnerów projektu: bialską firmę JB Multimedia oraz Państwową Szkołę Wyższą im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Można było również obejrzeć prezentację Photona, polskiego robota edukacyjnego do nauki programowania, którą przeprowadziła przedstawicielka Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Lepimy z gliny …

Zajęcia warsztatowe w klasach I – III

W grudniu w naszej szkole odbyły się warsztaty garncarskie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas I – III.  Celem spotkania było przybliżenie historii garncarstwa, jednego z najstarszych rzemiosł świata oraz pokazanie trudnej pracy naszych przodków. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do twórczej pracy manualnej. W efekcie powstały wspaniałe wytwory, które dzieci zabiorą do domu na pamiątkę tego spotkania.

W świątecznym nastroju …

22 grudnia 2017 r.

Bawimy się z Zimą

Zajęcia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej w kl. IIa

18 grudnia 2017 r. w klasie IIa p. Elżbieta Burda przeprowadziła  bardzo ciekawe zajęcia pt.: „Bawimy się z Zimą” z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu: Bawimy się z Zimą

Dzień Włoski

Zajęcia edukacyjne w klasie IIa

W ramach poznawania różnych kultur uczniowie klasy IIa, 4 stycznia 2018 roku  obchodzili  Dzień Włoski  w klasie. Niecodzienną atmosferę podkreślili zaproszeni do klasy goście przybyli z Włoch.
Nawiązując  do charakterystycznego kształtu półwyspu apenińskiego (kształt damskiego buta), zwrócono  uwagę na trzy morza otaczające Włochy, oraz na góry – od północy Alpy, oraz biegnące przez cały kraj Apeniny. Wskazano też  dwie włoskie wyspy Sardynię i Sycylię. Uczniowie otrzymali  informacje na temat osobliwości Włoch. Na przygotowanej prezentacji:

 • zobaczyli Krzywą Wieżę, która  znajduje się w Pizie. Jest to budowla wzniesiona na podmokłych gruntach. Zanim ukończono budowlę, wieża zaczęła się pochylać. Stale wymaga zabezpieczeń przed upadkiem. Jest ciekawym obiektem przyciągającym turystów.
 • Wenecję,  to miasto na wodzie, leży na 118 małych wysepkach. Mieszkańcy tego miasta poruszają się po kanałach łodziami, zwanymi gondolami.
 • dwa niebezpieczne i największe wulkany to Wezuwiusz pod Neapolem i Etna na Sycylii.

Wulkan to jest góra w kształcie stożka. Podczas wybuchu z krateru wulkanu jak z komina wydobywają się z głębi ziemi, gorąca lawa, gazy i popioły wulkaniczne.

 • wizytówkę Rzymu czyli  ruiny Koloseum.  Budowla ta była ogromnym amfiteatrem, w którym cesarze organizowali walki gladiatorów.

Uczniowie przygotowali flagi: włoską, polską i Unii Europejskiej. Dużo emocji wzbudziła też degustacja potraw kuchni śródziemnomorskiej. Nie zabrakło oczywiście typowo włoskiego  przysmaku  jak pizza. Nie obyło się też bez nauki języka włoskiego. Lekcję języka włoskiego poprowadzili goście. Uczniowie na zajęciach nauczyli także liczyć i wymawiać niektóre słowa.
Z historią, tradycją i zabytkami oraz stylem życia Włochów i legendą o powstaniu Rzymu uczniów zapoznawali  goście  z Italii.
Zajęcia przyczyniły  się do rozbudzenia zainteresowań, nauki, dobrej zabawy i prezentacji skrywanych umiejętności.

Mali badacze …

Doświadczenia i eksperymenty w klasie IIa

W ramach zajęć dodatkowych ,,Mali badacze- eksperymenty i doświadczenia”, ,,naukowcy” z klasy IIa wykonują ciekawe doświadczenia i eksperymenty fizyczne, przyrodnicze, chemiczne i optyczne. Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się przez działanie, zbierając swoje doświadczenia „ręką, sercem i głową”. Podczas zajęć  uczniowie wcielają  się w rolę nie tylko naukowych ekspertów, ale również postaci ze świata bajek.           

Dzieci sprawdzały,  jakie przedmioty przyciągane są przez magnesy, jak wybuchają wulkany, wykonywały znaki dymne, kolorowały mleko, lewitowały  piłeczki i piórka,

 barwiły  wodę, znając trochę magii, bo barwnik w gorącej wodzie traci swój kolor, odzyskuje go po dolaniu zimnej wody lub kwasu (octu, kwasku cytrynowego). W ramach programu   realizowane były też następujące projekty badawcze: doświadczenie ,,balonowa rakieta” i rezonans jabłkowy.

„Lubella inspiruje i edukuje”

Udział uczniów klasy VIIa w programie edukacyjnym

Uczniowie klasy VIIa przystąpili do programu „Lubella inspiruje i edukuje”, którego celem był wzrost świadomości na temat prawidłowego odżywiania wśród uczniów polskich szkół.

Odbyły się zajęcia dotyczące:

 • produktów zbożowych,
 • rozpowszechniania zbóż i produktów z tym związanych,
 • wspólnego gotowania.

Uczniowie samodzielnie przygotowali po jednej potrawie z menu:

 • śniadanie: sałatka jogurtowo – owocowa z płatkami,
 • przystawka: sałatka z makaronem „rurki”, mozzarellą i pomidorami;
 • danie obiadowe: „świderki” z kurczakiem w sosie śmietanowym;
 • deser jogurtowy z owocami.

Na zakończenie wszyscy delektowali się efektami swojej pracy. Była to wspaniała uczta !!!

„Lubella inspiruje i edukuje”

Kulinarna przygoda klasy VIa

Szóstoklasiści pod kierunkiem wychowawczyni uczestniczyli w projekcie dotyczącym zdrowego odżywiania „Lubella edukuje i inspiruje”. Na trzech godzinach wychowawczych zgłębiali tajniki prawidłowego żywienia, a zwłaszcza roli zbóż w naszej diecie. Ponieważ VIa uwielbia emocje związane z rywalizacją, za najciekawsze uznano zajęcia w formie konkursu na temat żywienia. Natomiast podczas wspólnego przygotowywania dań uczniowie przekonali się, że gotowanie może być świetną zabawą. Było smacznie i wesoło!

Zajęcia na lodowisku

18.01.2018 r.

18.01.2018 r. na  lodowisko przy SP 9 wybrali się uczniowie kl. VIa w ramach lekcji wychowania fizycznego z p. Anettą Tarkowską i p. Agnieszką Szumaczuk. Dołączyło też kilkoro chętnych  uczniów z kl. VIIa i kl. Va – zabawa była udana, niektórzy uczniowie mieli łyżwy na nogach po raz pierwszy w życiu. Większość uczestników zimowego szaleństwa świetnie sobie radziła – co widać na załączonych zdjęciach. Hartowanie organizmu wyszło wszystkim na dobre!!!

Lekcja kodowania

Uczniowie klasy Ia w Multicentrum

Uczniowie klasy Ia poznali  grę Scottie Go!, która pozwala na naukę podstaw programowania. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych klocków wraz z tabletem, na którym zainstalowana jest aplikacja wyświetlająca kolejne zadania oraz umożliwiająca „skanowanie” ułożonego z klocków programu. Uczniowie  poznali wiele pojęć związanych z programowaniem, jak na przykład pętla czy funkcja.

Podsumowanie pracy w I semestrze

Apel uczniów klas IV – VII

„Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe”

Apel przygotowany przez uczniów kl. IIIc

25 stycznia 2018 r. odbył się apel pod hasłem  „Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0 – III oraz zaproszeni goście – przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą w zakresie bezpieczeństwa. Apel przygotowali uczniowie klasy IIIc pod kierunkiem swojej wychowawczyni. W kilku scenkach przypomnieli oni podstawowe zasady poruszania się po drodze oraz uwrażliwili kolegów na bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych. Aktorzy przestrzegli przed przykrymi skutkami wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni czy rzucania śnieżkami. Zwrócili także uwagę na potrzebę noszenia odblasków po zmroku. Program uroczystości szkolnej opatrzony był ciekawymi tekstami i piosenkami o tematyce zimowej.

Spotkanie było też okazją do podsumowania pracy w I semestrze bieżącego roku szkolnego.

Bal karnawałowy cz. I

27.01.2018 r.

Dzień Otwarty Szkoły

27 stycznia 2018 roku

Nauka może być przyjemna

Lekcja przyrody w klasie Va

Uczniowie klasy Va wykonali pomysłowe modele komórki roślinnej z różnorodnych materiałów min. z filcu, kamieni, galaretki spożywczej, owoców, nici, materiałów z recyklingu.

„Randka z książką”

Uczniowie klasy IIIb i IIIc w Bibliotece Pedagogicznej

Z okazji Walentynek pracownicy Biblioteki  Pedagogicznej zorganizowali „Randkę z książką”. W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie kl. IIIb i IIIc.  Zajęcia przypomniały uczestnikom, jak ważne jest okazywanie sobie przyjaźni, życzliwości i sympatii. W trakcie spotkania nie zabrakło licznych atrakcji. Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa „Biblioteka” oraz „Odgadnij tytuł książki”. Były też listy i wróżby walentynkowe.

Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu uczniowie na dobre zakochają się w książkach!!!

Noc w szkole …

… niezapomniane chwile klasy VIa

Dnia 25.02.2018 r. razem z klasą nocowałam w szkole. Pierwsze, co zrobiliśmy, to zostawiliśmy nasze rzeczy i zaczęliśmy przygotowywać dekoracje na przedstawienie na podstawie „Rzepki” J. Tuwima, które nasza klasa przygotowuje na Międzynarodowy Dzień Teatru.. Po wykonanej pracy zjedliśmy ciepłą pizzę. Potem zagraliśmy w podchody, mafię, quizy Kahoot i inne gry. Około północy, rozłożyliśmy swoje śpiwory, wysłuchaliśmy opowiadania na dobranoc czytanego przez panią i zmęczeni poszliśmy spać. Rano zjedliśmy pyszne śniadanie i ruszyliśmy zadowoleni na lekcje. Tamtą noc zapamiętamy na długo.
                                                                                       Julia Kulik, VIa

Dzień Matematyki

12 marca 2018 roku

12 marca 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIĘTO MATEMATYKI.

Celem tego dnia było pogłębienie umiejętności matematycznych  wśród uczniów.

1) W tym dniu przedstawiciele  klasy VIIa sprawdzali znajomość tabliczki mnożenie wśród klas: II – VI.

w klasach pierwszych zmagania dotyczyły działań na liczbach naturalnych. W nagrodę uczestnicy otrzymywali ołówki i cukierki.

2) Rozwiązywano zagadki matematyczne: „Bystrzyk”, „Kolorowy szyfrogram”.

3) Były też zadania typu: „Sudoku”, „Sadownik”, „Sudoku z pułapką”. Zadania z treścią oraz matematyczne zagadki.

Nauka kodowania

Uczniowie klasy Ia w Multicentrum

Pierwszoklasiści chętnie wkroczyli w świat kodowania łącząc naukę z zabawą. Podczas zajęć w Multicentrum przeżyli kolejną przygodę tym razem z aplikacją Kodable. Ponadto wykonywali różne doświadczenia, poszerzając wiadomości z dziedziny fizyki oraz doskonalili język angielski.

Dzień Języka Angielskiego

22 marca 2018 r.

22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego.

Uczniowie klasy IVb, wraz z wychowawczynią – Barbarą Andrzejuk, przygotowali krótkie przedstawienie pod tytułem: „Kot w butach”. Teatrzyk w wersji anglojęzycznej cieszył się zainteresowaniem wśród młodszych i starszych uczniów naszej szkoły.

W szkolnym holu wystawę prac poświęconych tematyce wiosennej zaprezentowały klasy młodsze pod kierunkiem pani Anny Kalbarczyk.

Międzynarodowy Dzień Teatru

„Rzepka” Juliana Tuwima w wykonaniu uczniów klasy VIa

Od kilkunastu lat kultywujemy w naszej szkole tradycję obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca. Również w tym roku uczciliśmy to święto. Klasa VIa pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego przygotowała i wystawiła przedstawienie „Teatrzyk o teatrze”. Młodsi uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, jak powstaje spektakl i obejrzeć zabawną interpretację „Rzepki” Juliana Tuwima.

Wielkanocne mazurki

Klasa Ia z wizytą w Zespole Szkół Zawodowych nr 1

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi 23 marca uczniowie klasy Ia wybrali się do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej, gdzie z lukrów, polew, suszonych owoców, gałązek bukszpanu wyczarowali kolorowe dekoracje mazurków. Wspólne przygotowanie świątecznych pyszności było dobrą zabawą i na pewno zostanie długo w pamięci, a pięknie udekorowany, kruchy mazurek będzie ozdobą wielkanocnego stołu.

Wielkanoc, Wielkanoc …

… wielka radość w sercu

Światowy Dzień Zdrowia

Obchody święta w naszej szkole

Zdrowie to największy skarb. Warto o nie na co dzień dbać. Światowy Dzień Zdrowia, który przypada na 7 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole w piątek – 6 kwietnia. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali zdrowe przekąski, a następnie degustowali je w swoich klasach. Akcja miała na celu promowanie zdrowej diety bogatej w witaminy i składniki odżywcze. Dzieci przekonały się także, że do szkoły warto zabierać świeże lub suszone owoce, które dostarczają dużo energii, a przy tym są pyszne i zdrowe.

W holu szkoły oraz w pracowni języka angielskiego mogliśmy obejrzeć gazetki tematyczne promujące zdrowe odżywianie.

Akcję zorganizowały panie: Elżbieta Olesiejuk i Barbara Andrzejuk.

Prawa konsumenta

Spotkanie uczniów klas V – VII z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów

9 kwietnia 2018 r. gościła w naszej szkole Pani Jolanta Marczuk –  Miejski Rzecznik Konsumentów. Spotkała się z uczniami klas V, VI i VII, aby przybliżyć prawa konsumenta. Pani Rzecznik w ciekawy i przystępny sposób wyjaśniła obowiązujące przepisy konsumenckie. Przedstawiła zasady zwrotów i reklamacji zakupionych towarów. Podała uczniom wiele cennych wskazówek. Posługiwała się przykładami ze swojej praktyki zawodowej. Wizyta Pani Rzecznik okazała się bardzo potrzebna i interesująca, o czym świadczą liczne pytania zadawane przez uczniów.

Poznajemy pracę policjanta

Wycieczka uczniów klas trzecich do Komendy Miejskiej Policji

XVIII edycja turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

Sukces naszych uczennic!!!  IV miejsce w Finale Wojewódzkim!!!

W dniu 12.04.2018 r. w Międzyrzecu Podlaskim odbył się finał województwa lubelskiego XVIII edycji turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”w piłce nożnej dziewcząt i chłopców.

Powiat Biała Podlaska w kategorii dziewcząt  U – 8 reprezentowała  drużyna składająca się z dziewcząt z naszej szkoły i ze Szkoły Podstawowej nr 1. Z naszej szkoły w turnieju udział wzięły: Bramkarz- Amelia Zdunek – kl. Ib, Martyna Dejneka – kl. Ib , Zofia Łocheńska – Ochnio – kl. Ib , Kamila Bosko – kl. Ib , Julia Czeberkus – kl. IIa

Po bardzo emocjonujących meczach i wielu strzelonych bramkach  drużyna zajęła IV miejsce, niewiele zabrakło do podium 🙂 Wspaniała atmosfera turnieju, piękna, słoneczna pogoda, doping kibiców i ogromne zaangażowanie dziewcząt oraz świetne nagrody złożyły się na niezapomniane wrażenia z wyjazdu.

Dodatkowo nasza drużyna została wyróżniona pucharem „FAIR PLAY” w swojej kategorii!!!


Opiekunami drużyny byli: pan Dariusz Denicki z SP nr 1 i pani Anetta Tarkowska – SP nr 4

Co to jest przemoc w rodzinie?

Spotkanie z członkami Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

12 kwietnia 2018 r. odbyły się spotkania w klasach VIIa i VIa dotyczące problematyki przemocy domowej. Pani Agata Chromiec oraz Pani Katarzyna Pietraszkiewicz  w oparciu o prezentację multimedialną wyjaśniły uczniom, kiedy mamy do czynienia z przemocą w rodzinie, jakie są jej przyczyny, rodzaje i skutki. Przekazały, gdzie można szukać pomocy w przypadku doświadczania przemocy ze strony członka rodziny.

„Kto Ty jesteś? … Polak mały”

Uczniowie klasy IIIb i IIIc w Muzeum Południowego Podlasia

Pasowanie Pierwszaków na czytelników

Uroczystość w bibliotece szkolnej

20 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy siódmej przedstawili pierwszakom inscenizację pt.: „O Ani, która nie lubiła czytać”. Pierwszoklasiści podpowiadali bohaterce, która nie znała baśni, o jakie postacie chodzi w zagadkach. Potem otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.

Faktury… z natury

Uczniowie klasy Ia na wystawie w Galerii Podlaskiej

Jestem Polakiem. Jestem dumny.

Akademia szkolna z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

„Dookoła świata”

Taneczna podróż uczniów klasy Ia i IIa

27 kwietnia uczniowie kl. Ia i IIa wzięli udział w interaktywnej lekcji o tańcu przygotowanej przez Zespół Pieśni i Tańca Podlasiacy oraz Dance Academy Studio. Uczniowie poznali różne rodzaje tańca charakterystyczne dla poszczególnych regionów świata. Oglądali tańce narodowe, regionalne, współczesne, uliczne i klasyczne. Każde dziecko mogło przez chwilę poczuć się jak tancerz lub tancerka oraz nauczyć się kilku podstawowych elementów i pozycji tanecznych.

„Jestem bezpieczny”

Udział w konkursie zorganizowanym przez KMP

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Jestem bezpieczny” organizowanym przez Komendę Miejską Policji w Białej Podlaskiej. Podczas szkolnych eliminacji, w których brało udział 53 uczniów z klas IV – VI, wyłoniono drużynę w składzie:                   

Krzysztof Kowalski – kl. VIb

Sebastian Abramowski – kl. Va

Oliwia Gralikowska – kl. VIa

Uczniowie reprezentowali „czwórkę” podczas etapu gminnego, w którym zajęli trzecie miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

„Biała Podlaska i bialczanie w XX-leciu międzywojennym”

Spotkanie z pracownikiem Muzeum Południowego Podlasia

9 maja gościliśmy w naszej szkole panią Iwonę Maksymiuk z Muzeum Południowego Podlasia, która opowiedziała  uczniom klas czwartych o Białej  i bialczanach w XX – leciu międzywojennym. Integralną częścią lekcji byłą prezentacja zdjęć archiwalnych. To były bardzo ciekawe zajęcia!

Kraków-Zakopane-Wieliczka

Wycieczka uczniów klasy Va i VIIa

W maju uczniowie z klas Va i VIIa wraz z opiekunami udali się na czterodniową wycieczkę. Pierwszego dnia zwiedzali Kraków ( Kościół Mariacki, Wawel i Katedrę z grobami królewskimi, Sukiennice). Drugi i trzeci dzień młodzi turyści spędzili w Zakopanem. Wędrowali Doliną Strążyską, następnie dotarli do Wodospadu Siklawica (u podnóża masywu Giewontu), wjeżdżali kolejką na Gubałówkę, odwiedzili grób Kornela Makuszyńskiego na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Pokonali trasę nad Morskie Oko oraz wjechali kolejką linową na Wielką Krokiew. Uczniowie miło będą wspominać również spacer po Krupówkach oraz zabawy w zakopiańskim aqua parku. Ostatni dzień wycieczki spędzili w kopalni soli w Wieliczce gdzie w kombinezonach górniczych pokonali bardzo ciekawą trasę górniczą. Do Białej wycieczkowicze wrócili już w sobotę z zapasem oscypków i dobrym humorem.

Wycieczka do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki

Klasa VIa i IVb

W połowie maja klasa VIa wraz z grupką młodszych kolegów z IVb udała się na wycieczkę na południe Polski. Turyści z Czwórki zwiedzili Kraków, Zakopane i Wieliczkę. Oprócz podziwiania krakowskich zabytków i tatrzańskiej przyrody odwiedzili dom, w którym mieszkał patron szkoły Kornel Makuszyński i zapalili lampkę na jego grobie w Zakopanem. Mimo że pogoda nie zawsze dopisywała, udało się odwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca i powrócić na niziny w doskonałych humorach.

„Bądźmy razem”

Festyn Rodzinny

„Rosnę zdrowo – na sportowo”

Impreza sportowa z udziałem uczniów klas III

4 czerwca 2018 roku uczniowie klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w cyklicznej imprezie integracyjnej pod hasłem: „Rosnę zdrowo – na sportowo”. Imprezę współprowadziły studentki III roku Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Wszystkim towarzyszyła sportowa rywalizacja oraz wspaniała zabawa. Impreza była też doskonałą okazją integracji klas.

Spotkanie z Panią Prezes Bialskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych

5 czerwca 2018 r.

5 czerwca gościła w naszej szkole Pani Beata Kania – Prezes Bialskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Osobiście zaprosiła uczniów na Marsz Godności, przybliżając 20 – letnią działalność stowarzyszenia.

Marsz Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Udział uczniów klasy Ib i IIIb

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na zaproszenie Bialskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i wzięli udział w imprezie integracyjnej z okazji obchodów „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną”. W tym roku impreza miała szczególny charakter, gdyż odbywała się już po raz dwudziesty. Uczestnicy imprezy przemaszerowali ulicami naszego miasta do ZSZ nr 2, gdzie odbyła się część artystyczna. Obchody zakończyły się słodkim poczęstunkiem jubileuszowego tortu.

Wycieczka do Warszawy

Klasy pierwsze w stolicy

28 maja  2018r. klasy pierwsze były na wycieczce w Warszawie.  Na Stadionie Narodowym  zwiedzili z przewodnikiem : TRASĘ PIŁKARSKIE EMOCJE.  Następnie w Centrum Nauki Kopernik obejrzeli seans w Planetarium „Polaris”. Obserwowali z kosmosu Ziemię, Marsa i Saturna poznając sekrety planet, ich podobieństwa i różnice. Po dwudaniowym obiedzie  w restauracji złożyli wizytę w fabryce cukierków i obejrzeli pokaz wyrabiania lizaków. Każdy uczestnik samodzielnie wykonał swojego lizaka i zabierał go do domu. Na zakończenie obserwowali startujące samoloty na Lotnisku Chopina. Pełni wrażeń, zadowoleni wrócili wieczorem do domu.

Gra miejska

VIa na tropie Radziwiłłów

W słoneczną, czerwcową środę klasa VIa wraz z wychowawczynią uczestniczyła w grze miejskiej zorganizowanej przez panie z Biblioteki Pedagogicznej. Zajęcia odbywały się w parku i jego okolicach, a ich tematem były barwne postacie panujących w Białej Radziwiłłów. Układanie puzzli, szukanie ukrytych przedmiotów i instrukcji do kolejnych zadań były świetną zabawą, ale i okazją do poznania historii własnego miasta. Nauka połączona z rozrywką – to lubimy!

Pokaz talentów

Występy szkolne z udziałem dzieci z Brześcia

Wyjazd do Lublina

Wycieczka uczniów klasy IIIb i IIIc

12 czerwca 2018 roku uczniowie klasy IIIb i c wybrali się do Lublina.

Bogaty program wycieczki rozpoczął się od spaceru ulicami Starego Miasta i zwiedzania podziemi. Po silnych emocjach, związanych z inscenizacją wybuchu pożaru, jaki miał miejsce w dziejach Lublina, ochłonęliśmy degustując pyszne lody.

Następnie, przekraczając bariery architektoniczne, znaleźliśmy się w nowoczesnym gmachu Teatru im. H. Ch. Andersena, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt.: „Lekcja niegrzeczności”. Po sztuce teatralnej odbyło się spotkanie z lalkarzem, który przybliżył nam historię teatru lalkowego. Po smacznym obiedzie nabraliśmy sił, by zwiedzać Muzeum Wsi Lubelskiej. W Skansenie zobaczyliśmy m.in. stare zagrody, młyn, kuźnię, zespół dworski.

Wieczorem, pełni wrażeń z wyjazdu, powróciliśmy do swoich domów.

Język polski na trawie

Czytanie to przyjemność

Czy może być coś przyjemniejszego niż leżenie na trawie, w towarzystwie przyjaciół, z ulubioną książką w ręku? Po roku sumiennej nauki na lekcjach języka polskiego przyszedł czas na chwile wytchnienia. Piękna aura zachęca do wyjścia w plener, więc korzystamy. Może dzięki temu nie tylko niektórym książka kojarzyć się będzie z odpoczynkiem i przyjemnością…

Jak segregować śmieci?

Zajęcia w klasach I – III

Zakończenie roku szkolnego 2017 / 2018

22 czerwca 2018 r.